nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Cmt Eyl 06, 2008 10:38 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

DERS ALMAK
ÜÇ HÝKÂYE- ÜÇ DERS- BÝR SÖZ
1.Hikâye

Kavak Aðacý ile Kabak
Ulu bir kavak aðacýnýn yanýnda bir kabak filizi boy göstermiþ. Bahar ilerledikçe bitki kavak aðacýna sarýlarak yükselmeye baþlamýþ. Yaðmurlarýn ve güneþin etkisiyle müthiþ bir hýzla büyümüþ ve neredeyse kavak aðacý ile ayný boya gelmiþ. Bir gün dayanamayýp sormuþ kavaða:
-Sen kaç ayda bu hale geldin aðaç?
-On yýlda, demiþ kavak.
-On yýlda mý? Diye gülmüþ ve çiçeklerini sallamýþ kabak.
-Ben neredeyse iki ayda seninle ayný boya geldim bak!
-Doðru, demiþ kavak.
Günler günleri kovalamýþ ve sonbaharýn ilk rüzgârlarý baþladýðýnda kabak üþümeye sonra yapraklarýný düþürmeye, soðuklar arttýkça da aþaðýya doðru inmeye baþlamýþ. Sormuþ endiþeyle kavaða:
-Neler oluyor bana aðaç?
-Ölüyorsun, demiþ kavak.
-Niçin?
-Benim on yýlda geldiðim yere, iki ayda gelmeye çalýþtýðýn için....

1.Ders: Çalýþmadan emek harcamadan gelinen nokta baþarý sayýlmaz.
Kolay kazanýlan, kolay kaybedilir.
Alýn teri ve emek her zorluðu açan bir anahtardýr.

2. Hikâye

En iyi Buðday
Her yýl yapýlan "en iyi buðday" yarýþmasýný yine ayný çiftçi kazanmýþtý. Çiftçiye bu iþin sýrrý soruldu. Çiftçi:
-Benim sýrrýmýn cevabý, kendi buðday tohumlarýmý komþularýmla paylaþmakta yatýyor, dedi.
-Elinizdeki kaliteli tohumlarý rakiplerinizle mi paylaþýyorsunuz? Ama neden böyle bir þeye ihtiyaç duyuyorsunuz? diye sorulduðunda,
-Neden olmasýn, dedi çiftçi.
-Bilmediðiniz bir þey var; rüzgâr olgunlaþmakta olan buðdaydan poleni alýr ve tarladan tarlaya taþýr.
Bu nedenle, komþularýmýn kötü buðday yetiþtirmesi demek, benim ürünümün kalitesinin de düþük olmasý demektir.
Eðer en iyi buðdayý yetiþtirmek istiyorsam, komþularýmýn da iyi buðdaylar yetiþtirmesine yardýmcý olmam gerekiyor.

2. Ders: Sevgi ve paylaþmak en yakýnýnýzdan baþlar.
Sonra yayýlarak devam eder.
Kin, cimrilik, ve nefret kazancýn düþmanýdýr...
3. Hikâye

Geleceðini biliyordum…
Savaþýn en kanlý günlerinden biriydi. Asker, en iyi arkadaþýnýn az ilerde kanlar içinde yere düþtüðünü gördü.
Ýnsanýn baþýný bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacaðý ateþ yaðmuru altýndaydýlar.
Tam siperden dýþarý doðru bir hamle yapacaðý sýrada, baþka bir arkadaþý onu omzundan tutarak tekrar içeri çekti,
-Delirdin mi sen? Gitmeye deðer mi? Baksana delik deþik olmuþ. Büyük bir ihtimalle ölmüþtür.
Artýk onun için yapabileceðin bir þey yok. Boþuna kendi hayatýný tehlikeye atma.
Fakat asker onu dinlemedi ve kendisini siperden dýþarýya attý. Ýnanýlmasý güç bir mucize gerçekleþti, asker o korkunç ateþ yaðmuru altýnda arkadaþýna ulaþtý.
Onu sýrtýna aldý ve koþa koþa geri döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandýlar. Fakat cesur asker yaralý arkadaþýný kurtaramamýþtý. Siperdeki diðer arkadaþý;
-Sana deðmez demiþtim. Hayatýný boþu boþuna tehlikeye attýn.
-Deðdi, dedi, gözleri dolarak, -deðdi…
-Nasýl deðdi? Bu adam ölmüþ görmüyor musun?
-Yine de deðdi. Çünkü yanýna ulaþtýðýmda henüz saðdý. Onun son sözlerini duymak, dünyalara bedeldi benim içim.
Ve hýçkýrarak arkadaþýnýn son sözlerini tekrarladý:
-Geleceðini biliyordum… Geleceðini biliyordum…

3. Ders: Güven vermek önemlidir. Güven duymak da önemlidir.
Ama duyulan güveni boþa çýkarmamak daha da önemlidir.
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Serbest Kürsü Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz