nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
derya

Kayt: 11 Arl 2007

MesajTarih: Pzr Eyl 14, 2008 10:31 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Güzel Namaz Kýlabiliyormuyuz?
Hâtem-i Zâhid (k.s.)hazretleri Âsým Ýbn-i Yûsuf hazretlerinin yanýna geldiðinde Âsým (kuddise sýrruh) ona sordu:

-Ey Hâtem namaz kýlmayý güzel becerebiliyor musun?

O da 'Evet'deyince, Âsým (k.s.):

-Peki, nasýl kýlýyorsun? diye sordu. Hâtem-i Zâhid hazretleri baþladý anlatmaya:

-Namaz vakti yaklaþtýðýnda abdestimi sünnet üzere tazeliyorum ve namaz kýlacaðým yere dikiliyorum. Tâ ki her uzvum yerleþiyor.

Sonra Kâbe'yi iki kaþýmýn arasýnda, Makâm-ý Ýbrahimi göðsümün hizasýnda, ALLAH Teâlâ'yý mekândan münezzeh (pâk ve uzak) olduðu halde baþýmda hâzýr ve kalbimdeki her þeyi bilir halde görüyorum.

Sanki ayaðým sýrat köprüsünün üzerinde; cennet saðýmda, cehennem solumda, ölüm meleðini de arkamda hissediyorum ve kýlacaðým namazýn son namazým olduðunu düþünüyorum.

Sonra ihsan ile (Mevlâ'yý görür gibi) iftitah tekbirini tekbirini alýyorum, tefekkürle okuyorum, tevâzû ile rükûa eðiliyorum, tazarrû ile secdeye kapanýyorum.

Sonra tamamýyla oturuyor, ümitle teþehhütte bulunuyor ve sünnet üzere selâm veriyorum.

Sonra da o namazý ihlâsa teslim ediyor, korkuyla ümit arasýnda kalkýyorum ve bu hâl üzere sabra devam ediyorum.

Bunu duyan Âsam hazretleri:

-Ey Hâtem!Senin namazýn böylemi? diye sordu. O da:

- Evet otuz senedir böyle namaz kýlýyorum! deyince Âsým hazretleri aðlayarak þunlarý söyledi:

-Ben daha bu zamana kadar hiç böyle bir namaz kýlamadým!

Düþ(L)üyorum..
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz