nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Pzr Eyl 14, 2008 5:25 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Ýmam-ý Âzam Hazretleri hakkýnda, "Kýrk sene, yatsý abdestiyle sabah namazýný kýlmýþtýr" denir, doðrudur.
Hazreti Ýmam, giderken iki kiþinin kendisi hakkýnda "Ýþte yatsý abdestiyle sabah namazýný kýlan zat budur" diye konuþtuklarýný duyar. Bunun üzerine:
- Yâ Rabbi, bu insanlarý yalancý çýkarma. Ben, senin huzuruna bende olmayan bir sýfatla çýkmaktan haya ederim, diyerek ondan sonra yatsý abdestiyle sabah namazýný kýlmaya baþlamýþ ve bu 40 sene devam etmiþ.
Hazreti Ýmam'ýn namaz kýldýðý mescidin müezzini anlatýyor:
- Yatsý namazýný kýlýyorduk. Ýmam namazda "Zilzal" sûresini okudu. Cemaat içinde Ýmam-ý Âzam da vardý. Namaz bitti, herkes çýktý. Ýmam-ý Âzam tefekkür halinde, olduðu gibi duruyordu. Onu rahatsýz etmemek için kandili yanar vaziyette býrakarak çýktým. Onun mescidde kalacaðýný tahmin ederek kapýyý kilitledim. Sabah ezanýný okuyup içeri girdiðimde, o hâlâ ayakta ve sakalýný eline almýþ þöyle yalvarýyordu:
- Ey zerre kadar hayrý da, zerre kadar þerri de karþýlýksýz býrakmayan Allah'ým. Bu kulunu cehennem azabýndan ve ona yaklaþtýran þeylerden koru. Bu kulundan rahmetini esirgeme
Ýçeri girince beni farketti. Zamanýn geçtiðinden haberi yoktu. Yatsý namazý yeni bitmiþ zannederek:
- Kandili mi alacaksýn? dedi. Ben:
- Hayýr, sabah ezanýný okudum, dedim. Bunun üzerine sabah olduðunu anladý ve bana:
- Bu gördüðünü kimseye söyleme, diye tenbih etti. Kendisine söz verdim ve vefatýna kadar bunu kimseye söylemedim.
Hz. imam sabah namazýnýn sünnetini kýldý ve oturdu. Sonra bizimle beraber farzý da kýldýktan sonra çýktý. Ben anladým ki, sabah namazýný yatsý namazýnýn abdestiyle kýlýyordu. Çünkü mescidin kapýsý akþamdan kilitlenmiþti.
Ýmam-ý Âzam Hazretleri çok da cömertti. Bir gün Þakik-i Belhî ile giderlerken, karþýdan gelen bir adamýn, yolunu deðiþtirdiðini gördü. Durumu farkeder etmez adama yetiþip:
- Beni görünce neden yolunu deðiþtirdin? diye sorunca adam:
- Yâ imam, size olan borcumu zamanýnda ödeyemediðim için utandým, diye cevap verdi. Bunun üzerine Ýmam-ý Âzam Hazretleri:
Eðer sen bu kadar sýkýntý içindeysen, þu insanlar þahit olsun ki, ben senden alacaðým olan 10.000 dirhem borcumu sana hibe ettim. Bu vesileyle senin utanmana sebep olduðum için de beni baðýþla, kusura bakma, dedi.

Ýþte islam ahlaký ve iþte Ýmam-ý Âzam Hazretleri'nin büyüklüðü.
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz