nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: r Ekm 29, 2008 6:21 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Allahýn sevgili kullarýndan biri bir rüya görür rüyasýnda kendisine þöyle denir:
-Sabah olunca, karþýna ilk çýkaný ye,
ikinci çýkaný sakla,
üçüncü çýkanýn dileðini kabul et,
dördüncü geleni üzme,
beþinciden de kaç

Sabah oldu; dýþarý çýktý. Yola koyulup gitti. Karþýsýna bir dað çýktý. Bu koca daðý görünce þaþýrdý. Kendi kendine þöyle dedi:
-Rabbim bana bunu yememi emretti.
Sonra þöyle dedi:
-Rabbim bana gücümün yetmeyeceði bir þeyi emretmez. Onu yemeye karar verdi. Daða doðru yürüdü. Yaklaþtýkça dað küçüldü. Tam yaklaþtýðý zaman koca dað bir lokmaya dönüþmüþtü. Onu tutup yedi, baldan tatlý buldu. Allaha hamdetti, yürüyüp gitti. Karþýsýna altýndan bir leðen çýktý.

Þöyle dedi:
-Rabbim, bunu da saklamamý emretti. Bir çukur kazdý, onu gömdü. Yürüdü, az gittikten sonra dönüp baktý. Leðen toprak yüzüne çýkmýþtý. Geri döndü, tekrar gömdü. Biraz gitti; baktý ki, yine çýkmýþ bir daha gömdü, yine toprak üstüne çýktý. Kendi kendine, Ben emredileni yaptým diyerek býrakýp gitti. Karþýsýna bir kuþ çýktý. Peþinden bir þahin onu kovalýyordu.

Kuþ ona þöyle dedi:
-Ey Allahýn sevgili kulu, beni sakla. Bana yardým et; Onu aldý. Koynuna sakladý. Peþinden þahin geldi;

þöyle dedi:
- Ey Allahýn sevgili kulu, ben açým. Sabahtan beri de bu kuþun peþindeyim. Onu yakalamak istiyorum. Kýsmetime engel olma. Kendi kendine

þöyle dedi:
-Üçüncünün dileðini yapmam emri verildi, yaptým. Dördüncüyü üzmemem emredildi. Þimdi ne yapacaðým? Bu iþe þaþtý. Sonra býçak aldý; kendi uyluðundan bir parça et kesti, þahine attý; o da kapýp kaçtý. Daha sonra kuþu saldý. Bundan sonra, yürüyüp gitti. Kokmuþ bir leþ gördü. Onu da býrakýp kaçtý. Akþam olunca þu duayý yaptý:

- Ya Rabbi, emrini yerine getirdim. Bu iþlerin manasý ne ise bana bildir Daha sonra, rüyasýnda
þöyle anlatýldý:

-Birinci görüp yediðin öfkedir. Önce koca bir dað gibi görülür; sabýrla öfke yutulursa, baldan tatlý olur.
- Ýkincisi iyi amelindir. Ne kadar saklarsan sakla; yine meydana çýkar.
-Üçüncüsü, sana býrakýlan bir emanettir, ona hýyanet etme.
-Dördüncüsü þudur: Bir insanýn sana bir dileði ulaþýrsa, onu yerine getir; isterse sana lâzým olan bir þey olsun.
- Beþincisi gýybettir. Ýnsanlarýn gýybetini edenlerden kaç. Þüphesiz her þeyi bilen Allah'týr
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
beyzaaa

Kayt: 18 ub 2007

MesajTarih: r Ekm 29, 2008 6:28 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

çok anlamlý ve güzel bir yazý. teþekkürler...
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi
1661

Kayt: 18 Ksm 2007

MesajTarih: r Ekm 29, 2008 6:52 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

*clap**clap**clap*
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
ahmetyuce

Kayt: 24 Arl 2007

MesajTarih: r Ekm 29, 2008 7:31 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

1dakika sabýr 35 yýllýk hapisten kurtarýr amelde ne ekersen onu biçersin emanete hýyanet aslaa gýybet çok kötü ölmüþ leþi yemeye bedel en güzeli günümüzde özellikle þu kriz döneminde iþ görmektir iþ görenin öbür tarafta bir günahýnýn affedilmesi gibidir teþekkürler
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Menkýbeler & Dini Olaylar Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz