nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
gizliozne

Kayt: 31 Ekm 2008

MesajTarih: Pr Ksm 06, 2008 6:21 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Ünlü hükümdar Timur'dan sonra yerine geçen oðullarýndan Þahruh (XV yyýl) babasýnýn tersine bilime ve bilgine deðer veren, dindar, halim, selim biriydi Bilginlerle oturup kalkmaktan zevk alýrdý Þahruh'un çevresindeki bilgin kiþilerden biri de Nimetullah Efendi idi Ayný zamanda evliyadan olan Nimetullah Efendi'nin dilinden düþürmediði

bir söz vardý: "Allah haramdan kaçaný korur" (Yani kiþi haramdan kaçarsa Allah ona haram yedirmez, nasip etmez, demek istiyordu)

Bu sözü sýk sýk tekrar eder, bununla biraz da hükümdar ve adamlarýný uyarmak amacý güderdi Þahruh da bunun her zaman mümkün olmayacaðýný, insanýn bazen bilmeden de harama el uzatabileceðini ileri sürerdi Þahruh bir gün sarayýnda özellikle Nimetullah Efendi'yi aðýrlamak üzere bir ziyafet düzenledi Baþta hükümdar ve Nimetullah Efendi olmak üzere davetliler sofraya oturdular Baþ yemek kehribar gibi kýzarmýþ bir kuzu çevirmesiydi Herkes gibi Nimetullah Efendi de iþtahla yiyor, yedikçe "Allah haramdan kaçaný korur" sözünü tekrarlayýp duruyordu Hükümdar ve

adamlarý da býyýk altýndan gülüyorlardý Nihayet yemek bitti Þahruh Nimetullah Efendi'ye sordu:

- Allah haramdan kaçaný her zaman ve her durumda korur mu?

- Evet korur, haramdan kaçana Allah haram nasip etmez

- Ama hocam seni korumadý, sende bizimle birlikte haram yedin

- Hayýr, ben haram yemedim haramý siz yediniz

- Boþuna iddia etme hocam, sofrada yediðimiz kuzuyu benim adamlarým çalmýþtý, hýrsýzlýk malýydý o

- Olabilir, size haramdý, ama bana helaldi Hükümdar lahavle çekti:

- Nasýl olur hocam, çalýnmýþ bir kuzu bize haram, sana helal?

Nimetullah Efendi sözünü baðladý:

- Eðer inanmýyorsanýz, kuzunun sahibini bulun sorun

Gerçekten hükümdarýn adamlarý çaldýklarý kuzunun sahibini buldular Yaþlý bir kadýndý kuzunun sahibi Kuzuyu çaldýklarýný, piþirip yediklerini itiraf ettiler ve parasýný ödemek istediklerini söylediler Kadýn parasýný almayý reddetti ve kendilerine beddua etti

- Ben o kuzuyu parasý için deðil, bu havalide Nimetullah Efendi diye mübarek bir zat varmýþ, ona ikram etmek için yetiþtiriyordum, diye açýklamada bulundu
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz