Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ishak_hocaKayıt: 27 Ağu 2007
Mesajlar: 491

MesajTarih: Pzr Tem 06, 2008 9:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Soru ve Cevaplara İlginiz için Ben teşekkür ederim.
Bilgiyi asıl kaynağından en doğrusunu öğrenip endoğru uygulamaya mevlam bizleri muvaffak eylesin
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
ishak_hocaKayıt: 27 Ağu 2007
Mesajlar: 491

MesajTarih: Pzr Ksm 23, 2008 4:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Başı açık namaz kılmak

Hanefi mezhebinin temel fıkıh kitabı (Dürr-ül-muhtâr)da ve bunun şerhi olan (Redd-ül-muhtâr)da buyuruyor ki: (Başı açık namaz kılmak mekrûhdur. Namazda başı örtmeğe ehemmiyyet vermediği için açık kılarsa, mekrûh olur. Namaza ehemmiyyet vermediği için açarsa, kâfir olur. Kesel, bir işi, istemediği için yapmamakdır. Acz, isteyip de, gücü yetmediği için yapmamakdır. Başlığı düşerse, az hareketle örtmek efdaldir. Harâreti teskîn ve râhatlık için açmak da mekrûhdur).

Kolu açık namaz kılmak

Sual: Bazı kimseler, “Eskiden padişahın huzuruna başı açık çıkılamayacağı için, başı açık namaz kılmak mekruhtu. Artık buna gerek kalmadı. Kısa kollu gömlekle ve haşema ile namaz kılmak mekruh değildir. Bu her zaman giydiği kıyafetidir” diyerek dinde reform yapmak istiyorlar. Dinimiz bu konuda ne diyor?
CEVAP
Muteber kitaplardaki ifadeler şöyledir:
1- Nimet-i İslam’da, namazın mekruhlarının 11. sinde, (Erkek kısmı namazda kolunu açık bulundurmaktır) deniyor. Dipnotta ise, etekleri toplayıp bacakları açmak da mekruh diyor. (s. 564) [Aynı kitabın mekruhların 12. sinde ise, sadece şalvar ile, izar ile namaz kılmanın mekruh olduğu bildiriliyor. Çünkü vücudun üst kısmı açılarak ten görünmektedir.]
2- Elbisenin kollarını sıvayarak kolları açık namaz kılmak mekruhtur. Fetava-i Kadıhan’da da böyledir. (Hindiyye)
[Burada sıvamak değil, kolları açmanın, teni göstermenin mekruh olduğu bildiriliyor. Nitekim, yine aynı kitapta deniyor ki:
Gömleği varken, gömleksiz namaz kılmak mekruhtur, Hulasa’da da böyle yazmaktadır. Bir omzu açık bırakarak namaz kılmak da mekruhtur. (Hindiyye)]
3- İzarının ön ve arkasını, toz olmasın diye yukarı çekmek mekruhtur. Yenleri ve izarı sığalı olarak namaz kılmak da mekruhtur. (Halebi)
[İzar; etek, peştamal gibi belden alta giyilen elbisedir. Etek yukarı çekilince bacak görülür. Kıvırmak değil, bacağın görülmesi mekruhtur. Yere sürünüp, toz toprak olmasın diye yukarı çekmek de mekruhtur. Çünkü bacak görünür. Eğer bacağı göstermeyen uzun don varsa mekruh olmaz. Yine aynı kitapta diyor ki:
Namazı sadece izar ile kılmanın mekruh olduğu hadis-i şerifle bildirildi. [Çünkü vücudun üst kısmı açık kalmaktadır.] Fakat başka elbisesi yoksa mekruh olmaz. (Halebi)]
4- Dürrül-muhtar’da diyor ki:
(Namazda toz, topraktan korunmak için yen ve paçasını sıvamak mekruh olduğu gibi; elbiseyi toplamak, yani kaldırmak da mekruhtur.)
İbni Abidin hazretleri burayı açıklarken buyuruyor ki:
Elbiseyi secdeye giderken kaldırmak da mekruhtur. Bahr sahibi diyor ki: Az sıvansa da mekruhtur. Çünkü elbiseyi toplamak sözü hepsini içine alır.
5- İbni Abidin’in oğlu Muhammed Alaeddin, Hediyyetül alaiyye isimli kitabında, namazın mekruhlarının 10. sunda (Erkekler için kolları açmak) tabiri var. Mekruhların 16. sında ise, izarını kaldırmak ifadesi var. İzar kaldırılınca bacaklar görünür. Demek ki mekruh olan, sıvamak değil tenin görünmesidir.
6- Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri buyuruyor ki:
Çiğini [omuzlar] ve kollar açık olarak namaz kılmak mekruhtur. (Marifetname s. 268)
7- Şir’a şerhindeki hadis-i şerifte, (Yakası kapalı kılınan namaz, yakası açık kılınandan yetmiş derece daha sevaptır) buyuruluyor. Demek ki yakayı bağrı açıp teni göstermemelidir.
Kısa kol için, bu her zaman giyilen kıyafettir deniliyor. Bir erkek de şortla gezebilir bu onun kıyafeti olabilir. [Bu kıyafet namazı bozuyor veya mekruh ediyorsa giymemek gerekir. (Dürer)]

Çıplak ayakla namaz kılmak

Sual: Kadın ve erkeğin çıplak ayakla namaz kılması mekruh mudur?
CEVAP
Erkeklerin çıplak ayakla namaz kılmaları mekruhtur. İbni Abidin hazretleri, namazın mekruhları sonunda buyuruyor ki:
Namazı, mest ile kılmak, çıplak ayakla kılmaktan efdaldir. Böylece, Yahudilere uyulmamış olur. Hadis-i şerifte, (Yahudilere benzememek için namazları, nalın [bir cins mest veya çorap] ile kılın) buyuruldu. Resulullah ve Eshab-ı kiram, sokakta giydikleri nalın ile kılarlardı. Nalınları temiz idi ve Mescid-i Nebi kum döşeli idi. Kirli nalınla girilmezdi. (Redd-ül muhtar)
Ayakları herhangi bir şey ile örterek namaz kılmayı bildiren üç hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Yahudiler, tapınırke nalın veya mest ile ayaklarını örtmezler. Siz onlara muhalefet edin, nalın veya mest giyinin!) [Müslim, Ebu Davud, Hakim, Taberani]
(Müşriklere muhalefet edin, namaz kılarken mestlerinizi giyin.) [Hakim]
(Nalını olmayan, mestlerini giysin.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İ. Ahmed]
Temiz olmayan mest, nalın vesaire ile mescide girilmezdi. Şimdi çorap giyerek bu sünnet yerine getirilir.
Eshab-ı kiram kamis denilen ayağa kadar uzun olan gömlek ile, yani entari ile namaz kıldıkları için ayakları örtülmüş olurdu. Ayaklar örtülü kılınan namazın çok sevap olduğu Halebi, Berika ve Hadika kitaplarında da yazılıdır.
Müslüman olmayanlar, kiliselerinde başı açık, ayağı çıplak tapınıyor, onlar gibi, uygar ibadet etmeli diyerek, başı ,açık kollar açık ,ayaklar açık caiz değildir.
Kadınların ayaklarının açık olmasında iki kavil vardır. Birinci kavle göre mekruh, ikinci kavle göre namaz bozulur. Kadınlar, ya çorapla veya ayaklara kadar uzun etek veya entari giyerek namaz kılmalıdır!
Mevlam ibadetlerimizi kabul eylesin.
saygılrımla Allah a emanet olunuz


En son ishak_hoca tarafından Pts Ksm 24, 2008 3:59 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
ishak_hocaKayıt: 27 Ağu 2007
Mesajlar: 491

MesajTarih: Cmt Arl 06, 2008 2:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Gönderen merwe_61
Tarih 05/12/2008 22:20
Konu selamun aleykum..
merabalar ishak hocam merak ettiğim bi soru vardı yardımcı olabilir misiniz acaba? sorum şu : secde de gözleri kapatmak neden mekruh? şimdiden teskler hayırlı gün ve geceler
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
ishak_hocaKayıt: 27 Ağu 2007
Mesajlar: 491

MesajTarih: Cmt Arl 06, 2008 2:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Vealeyküm selam.
Soru için merve_61 e teşekkür ederiz.
Cevap
secdeler de gözlerin açık olması sayesinde mü'minin gözleri, 80 defa yere eğildiklerinden daha kuvvetli kan deveranına sahip olur. Göz içi tansiyonunda artma olmaz ve ön kameradaki sıvının devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Glokom ve buna benzer vahim göz hastalıklarına secde de gözleri açık olanlarda tıbben daha az görülmesi bu yüzdendir
Fıkıh kitaplarımızda bir kimse, uyuyarak secde yapmış olsa, o secdeyi iade eder. Çünkü secde müslüma ın Allah a enyakın olduğu andır .Bundan dolayı hem uyanık ve hemde Allah a dünya ciddiyet i içinde oluna bilmek için secde de gözleri kapamak mekruhtur .( Feteveyi hindiyye-Serahsî Muhıyfün -secde

BENDE SİZE HAYIRLI GÜNLER DİLERİM


En son ishak_hoca tarafından Cmt Arl 06, 2008 8:42 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
merwe_61Kayıt: 28 Ağu 2006
Mesajlar: 68

MesajTarih: Pzr Oca 11, 2009 5:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Selamun aleykum sevgili hocam; benim size bir kaç sorum olacaktı..

1)Tek gün oruç tutmak sakıncalı mı?
2)Sevih secdesi nasıl yapılıyordu?
3)Namazda ilk okuduğumuz sure bi sonrakinden ayet olarak daha uzun olmalı ya vitr namazında tekbirden sonraki dualara göre de böyle mi olmalı?
4)Namaz kılarken kendimizi namaza en iyi şekilde verebilmemiz için ne önerirsiniz?

Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger
ishak_hocaKayıt: 27 Ağu 2007
Mesajlar: 491

MesajTarih: Pzr Oca 11, 2009 10:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

VEALEYKÜM SELAM;

ÖNCELİKLE, Soru için Sevimli merwwe 61 Kardeşimize Teşekkür ederim.

CEVAP 1;i
Cüma günü, Ramazan ve Kurban Bayramı birinci günü. Aşüre günü(muharremin 10 u ! birgün evvel veya birgün sonrasıyla tutulabilir), Yevmi şek orucu yani Şaban ayının sonu ise ona , ramazan 1 ise ramazan a diye oruç tutmak Bütün mehheplere göre sakıncalıdır. Hatta bazilerine göre haramdır.
Bunlar ın dışında sakıncası yoktur. (sahihi buharı-savm).(Feteveyi hindiye- haram ve mehruh oruçlar)
CEVAP 2;i
Sehiv secdesi; Namaz ın son ettehiyyatüsüne oturulur. Sadece ettehiyyatü okunur, Sağa ve sola selam verilir, Hemen secde iki kere tekrar edilir , Ettehiyyatüye oturarak ettehiyyatü ....Salli...Barik.....Rebbena....Rebbenepfirli okunduktan sonra sağa ve sola selam verilerek yapılır.(Ö.N. Bilmen İlmihal-sehv s.
CEVAP 3;i
Namazda kıraat tertipi belirttiğiniz gibi ; Hem bi sonraki rekaatta daha kısa ve hemde namaz sürelerinin kuranda dizilişine göre bisonraki rekaatta daha aşağidaki süre veya ayet okumak gerekir.
Vitir namazının üçüncü rekaatında bu tertipe uyarak zammı süre okuduktan sonra alınan tekbirle okunan; süre veya ayet deyil kunut düaları olduğu için bu tertipi bozmaz..
CEVAP 4;i
Müslüman ın Allah a en yakın olduğu an namazdır. Ölüm hallarini hatırlamak ,teslim olduğumuz Allah yanı başımızda tekcare ciddiyyetiyle , namazın farz, vacip, sünnetlerine , özen gösterilirse ( bismillah .....innesselate tenha anil fehşai vel münker.....Allah bütün çirkin ve kötülükten kurtaracak) Duygusiyle kılmak çok zevklidir. (islam fıkıh ansiklopedisi -namaz)

Mevlam cümlemize nasıp eylesin


En son ishak_hoca tarafından Sal Oca 13, 2009 12:34 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
merwe_61Kayıt: 28 Ağu 2006
Mesajlar: 68

MesajTarih: Pts Oca 12, 2009 10:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

çok tesekkür ediyorum hocam yardımcı olup bilgilendirdiğiniz için..Allah razı olsun.. size ailenize ve herkese hayırlı gün ve gceler dilerim
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger
ishak_hocaKayıt: 27 Ağu 2007
Mesajlar: 491

MesajTarih: Çrş Oca 14, 2009 4:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bensize teşekkür ederim.... size layık olmaya gayretle hizmettarız
Herkese aile bireylerinize ve şahsınıza uzun ömur ve bahtıyarlıklar dilerim. selamlarımı sunarım.

Allah cümlemizi razı olduğu mutlukişilerden eylesin


En son ishak_hoca tarafından Çrş Oca 14, 2009 8:38 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    Yeşilalan & Baltacılı Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Soru Cevap Tüm zamanlar GMT
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4
4. sayfa (Toplam 4 sayfa)


 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye
Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR