Abdurrahman Þahin Köþe Yazýlarý
Sayfaya git nceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki  

nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
SAHIN

Kayt: 08 Arl 2007

MesajTarih: Cmt Ekm 18, 2008 10:41 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Dilin yabancýlasmasý býr turk olarak benýde yaralmakta.Bu konu daký hassasýyetýnýzdfen dolayý tesekkur ederým.En onemlý hazýnelerýmýzden olanm dýlýmýze sahýp cýkmamýz gerekýrken.Gýttýkce batýlasýyoruz..Allah sonumuzu hayýr etsýn.Toplumumuz bu týp konularda býlýnclendrýlmeli.aeo

En son SAHIN tarafndan Cmt Ekm 18, 2008 10:50 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
sahina61

Kayt: 24 Oca 2007

MesajTarih: Cmt Ekm 18, 2008 10:55 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Evet gittikçe batýlaþýyoruz.Kendi özümüzden uzaklaþýyoruz.Bu da Türk Milletine zarar vermekte.Dilimize yabancý kelimlere kullanýp kullanmamak bizim elimizde.
Yorumunuz için teþekkür ediyorum...
sahina61

MesajTarih: Cmt Ekm 25, 2008 5:00 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

GELENEK VE GÖRENEKLERÝMÝZ
Merhabalar;

Bu hafta ki ele alacaðým konu gün geçtikçe uzaklaþtýðýmýz gelenek ve görenlklerimizden bahsedeceðim.

Evet, en baþta saatler, günler, daha sonra yýllar hayatýmýzdan birer birer bitmekte. Günlerin aylarýn geçmesi bir þey deðil de, köyümüzde ki eskiden beri gelen geleneklerimiz yerini dýþarýdan gelen etki hakim oluyor.

Örnek verecek olursak büyüklerimiz hatýrlayacaklardýr geçmiþ yýllarda düðünlerde ki horon oynamasý þimdi yerini sade törenlere býrakmýþtý.Bayramlarda büyüklerin ziyareti eski yýllarda gençler ziyaret ederlerdi.Fakat þimdi bu kültür yok olmuþtu.Ama þuna çok seviniyorum hala daha eskiden beri geleneðini sürdüren büyükleri ziyaret etme geleneði bazý ailelerde sürmekte.Ýþte bu az da olsa eski gelenekten kalýntýlarýn oluðunu gösteriyor.

Bayram namazlarýný genelde köyde oluyorum.Bayram namazlarýna gittiðimde manzara çok güzeldi.Köylülerim namazdan önce konuþuyorlardý.Bayram namazýndan sonra ise ayrý bir hava oluþuyordu cami çevresinde.Tanýþ olmayanlar bu zamana kadar hiç konuþmayanlar bayramlaþarak bu sayede tanýþanlar bile oluyordu.Bu görüntü bir seneden beri özlediðimiz tablo.Bu görüntü sadece bayram namazlarýnda oluþuyor.Diðer illerden gelen köylülerimiz cami etrafýnda deðiþik bir hava oluþturuyorlardý.Bu geleneði maalesef ki kendi memleketimizde görebiliyoruz.

Ayný bayramlaþmayý köyümüz dýþýnda olan yapabiliyor mu bilmiyorum.Þuna inanýyorum ki eskiden beri gelen geleneðimiz bayram geçtikçe yavaþ yavaþ etkisinin yok olacaðýna.Çünkü yaþlýlarýmýz ahirete göç etmekte.Bu geleneðimizi gençler üstlenir mi bilmiyorum.
Hayýrlý günler ...

En son sahina61 tarafndan Cmt Ekm 25, 2008 5:00 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder AIM Adresi MSN Messenger
sahina61

MesajTarih: Pts Ksm 03, 2008 9:04 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

MEMLEKETTEN MÝSAFÝRLERÝM

Hafta sonu en çok samimi olduðum 7 yýllýk arkadaþlarým ziyarete gelmiþlerdi beni.Biri Malatya dan diðeri ise Kýrýkkaleden gelmiþlerdi,Elbistana.Arkadaþlarýmýn gelmesi memleketten uzak bir yerde üçümüzün buluþmasý çok farklý bir tablo oluþturmuþtu.

Arkadaþlarýmýn böyle bir ziyarette bulunmasý baþta beni çok mutlu etti.Geldikten sonra gezip eðlenmemiz birlikte olmamýz çok farklý idi.Memleketten uzak bir diyarda Trabzonlular buluþuyor.Evdeki arkadaþlar liseden beri arkadaþlarýmý saðolsunlar iyi karþýlamýþlardý onlarý.

Böyle bir ziyaret olmasý dostluðumuzun daha da pekiþmesine neden olmuþtu.Bunda en büyük kazancý üçümüz saðlamýþtýk. Mutluydum, mutlu idik. Bu da yüzlerimize yansýyordu. Uzak bir yerde senden baþka memleketlin gelip seni ziyaret etmesine baþkalarý þaþýrmýþtý. Nasýl oldu ki buluþabildiniz soranlar var.Bizleri buluþturan en büyük sebep bu zamana kadar ki samimiyetimizin güçlü olmasý. Onun verdiði güçle böyle bir buluþma ortamýna sebep olmuþtu.

Arkadaþlarý uðurlamaya gelince bayaðý zor olmuþtu.Bir arkadaþý akþam, diðerini ise sabah uðurlamýþtým.Zor olmuþtu benim için, onlar için.Ne güzel 2 gün geçirmiþtik burada. Þimdi yine eski günlere geri döndüm. 2 günde olsa deðiþim, farklýlýk üçümüze de iyi gelmiþtir30
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Pts Ksm 03, 2008 5:58 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

sahina61 gerçekten hoþ bir duygudur benim de istanmbulda böyle bir arkadaþým gelmiþti. Sabah trabzonda karþýmdaydý þok oldum. Taa oralardan benim için gelmiþ iyiki böyle arkadaþým var cihana bedel diyorum kendi kendime arkadaþ demek istemiyorum. Dost bu dostluk bu hiçbir karþýlýk beklemeden yapýldý. allahýma çok þükür dostlarým var. Allaha þükür beni seven hep arkadam bulunan hemþolarým var. sahina61 senin hissetiðin bu duygularý anlýyorum. Bende bu yazýný okuyunca Allaha þükür ettim.

Bana sahte insanlarýn gerçek yüzünü gösterdiði için
Bana gerçek dostlarýmý verdiði için
Bana þu yalan dünyada sevgi saygý namus ar bilen dostlar verdiði için
Bana cahillikle savaþan dost nasip ettiði için
ve Zor günümde yanýmda olan dostlarým hemþerilerim olduðu için....
Baa dn
htc gncn

Kayt: 20 ub 2008

MesajTarih: Pts Ksm 03, 2008 9:02 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

gerçek dostlarýnýz varsa bu zamanda sizden þanþlýsý yok bu dünyada ,
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
sahina61

MesajTarih: r Ksm 05, 2008 8:53 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Myefsane dediðiniz gibi bu dostluk karþýlýksýz yapýldý.Gerçek dostluk budur.Yoksa kendi çýkarlarýný düþünen dost olmaz.O dostluktan çýkýp arkadaþ olmaya girer.Ve gerçek dostluðu baþaranlara ne mutlu...
sahina61

MesajTarih: Cum Ksm 07, 2008 9:28 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Severek sürdürdüðüm köþe yazýlarýmda ilk yazýmda belirttiðim gibi bana yönelteceðiniz olumlu veya olumsuz yorumlarýnýz beni daha da memnun edecektir.Onun için eleþtirilerinizi bekliyorum...
sahina61

MesajTarih: Pzr Ksm 16, 2008 11:16 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

GURURLNANMA EY ÝNSANOÐLU

Gurur, kibir Allahu Tealanýn kesin olarak yasakladýðý þeylerdir.Ýnsanlarýn gurur yapmasý, ve yaptýðý þeyin çok büyük marifet olduðunu zannetmek çok kötü bir þey.Kibirli insan toplumda yaptýðý davranýþlardan anlaþýlabiliyor.

Hele bir iþ yaptýðý zaman kendini büyük olarak göstermesi sanki o iþi sadece kendi yapmýþ gibi kendini ön planda tutmasý yakýn çevresinde kilerinin tepkisine neden olabilmekte. Bir kiþi bir þey yaparken önce düþünmeli, ondan sonra onu yapmalýdýr. Acaba yapacaðým þey çevreme uygun düþer mi, tepki görür müyüm diye düþünmelidir.

Hani biraz ilgi alanýma girdiði için oradan örnek vereceðim. Halý sahada maç ayarlanýrken kimisi çok güzel oynarým, þöyle yaparým böyle yaparým, der. Ama gel gör ki maç oynandýktan sonraki konuþmaya. Ya top kötü idi, zemin kötü idi, aklýmda baþka bir þey vardý. Evet bu þeyler maalesef çok basit bahaneler. Biriside mütevazýlýk ederek. Hele bir maç oynayalým, oynadýktan sonra kararý siz verirsiniz demek en uygun düþer. Birinci kiþinin yerinde hiç olmak istemem oradaki düþtüðü hale kimse düþmek istemez herhalde.

Bir kiþiyi beðenmemek kendini her zaman yükseklerde görmek hayatýnýn yanlýþýný yaptýðýný düþünüyorum. Çünkü bugün durumu iyi olup komþusuna gülen biri yarýn ayný duruma kendi düþebilir. Onun için bir þey yapacaðýmýz zaman önce karþýmýzdaki kiþiyi düþünmeliyiz. Sadece kendimizi düþünürsek o zaman kendi menfaatimiz için bir karar vermiþ oluruz

Sevgi ve esenle kalýnr30;

sahina61

MesajTarih: r Ksm 19, 2008 10:05 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Karadeniz fýrtýnasý takýmýmýz Trabzonspor adlý köþe yazýsý yakýnda sizlerle...

En son sahina61 tarafndan r Ksm 19, 2008 10:06 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder AIM Adresi MSN Messenger
asabi61

Kayt: 05 Ksm 2008

MesajTarih: r Ksm 19, 2008 3:12 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Kibir þeytandandýr buyuruyor peygamberimiz .
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
guldengencan

Kayt: 13 ub 2008

MesajTarih: r Ksm 19, 2008 3:28 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

þahina61 yazýlarýný okudum çok güzel konulardan bahsediyorsun yanýlmýyorsam bu köþe yazýlarýný bi tek sen yazýyorsun baþka kimseyi görmedim ama olsun senin yazýlarýný zevkle okuyoruz çok saðol
sahina61

MesajTarih: Cum Ksm 21, 2008 8:59 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

TRABZONSPOR

Bu sezon takýmýmýzý çok farklý yerlerde görüyoruz.Sezon baþýnda yaptýðý transferlerle adýndan konuþturan Trabzonspor þimdi ise hak ettiði yerde diyebiliriz. Oynanan oyun güzel olmayabilir, fakat önemli olan takým oyunu oynayarak bu baþarýyý gösterebilmek.Ve bunu da Trabzonsporun yaptýðýna inanýyorum.Bence sizde takýmýmýza inanýn çünkü baþarmanýn yarýsý inanmaktýr.

Yaklaþýk 25 yýldýr þampiyon olamýyor takýmýmýz. Þampiyon olamadýk diye baþka takýmlara yönelecek halimiz yok ya.Biz takýmýmýzý en sonuna kadar desteklemeye devam ediyoruz.Baþarýlý olsak ta olamasakta.Takýmýmýza aldýðý maðlubiyetler sonunda kýzabiliriz, ama bizim gönlümüzde yatan yine Trabzonspordur. Bu sezon daha fanatik olmuþtum.Bunun altýnda futboldaki baþarýdýr sanýrým.

Arkadaþlar senden hiç beklemezdik böyle fanatiklik diyor.Bu sezon böyle fanatik olmamda en büyük iki neden.Biri memleketten uzakta olmam ikincisi de ligde aldýðý galibiyetlerdir. Bulunduðum yerde Trabzonlular kahvesini daha yeni keþfettim. Ara sýra maçlarý izlemeye gidiyorum.

Bizim görevimiz takýmýmýzý desteklememiz. Oyuncularýmýz yürekten inandý ve Allahýn izni ile de baþaracaklar.Gönlümüz Trabzondan yana sizlerinde gönülleriniz destekleriniz TRABZONSPOR dan yana olmasý dileðiyle…

Hayýrlý günler…

myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Cum Ksm 21, 2008 10:44 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Bir kimbine aldým daha maça gitmek nasip olmadý. Very Happy
Baa dn
sahina61

MesajTarih: Cum Ksm 21, 2008 4:40 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Abi Trabzonspor Sivas maçýna gidin bence.Süper maç olacak.Bende burada seyretmeye gideceðim bi aksilik olmaz ise.Bu maçýn sonucuna göre Trabzonsporun önümüzdeki haftalarda ligdeki yeri belli olabilir diye düþünüyorum...
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Köþe Yazýlarý Tm zamanlar GMT
Sayfaya git nceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
3. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz