nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
ishak_hoca

Kayt: 27 Au 2007

MesajTarih: r Au 20, 2008 4:23 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Muhterem Kardeþlerim

Ýslâm dini, sevgi dinidir. Müslüman olmanýn þartý inanmak; inanmanýn temeli ise sevgidir. Sevgili Peygamberimizin, iman ile sevgi arasýndaki baðý ifade eden, Allah için sevmenin önemini belirten hadis-i þeriflerinden bir demet sunuyorum. Allah Rasulü buyuruyor ki:

“Þu üç özellik kimde bulunursa o kiþi, imanýn zevkini tatmýþ olur.”Bunlardan birincisi: Allah ve Rasulü, kendisine baþkalarýndan daha sevimli olmak. Ýkincisi: Sevdiði kimseyi sadece Allah için sevmek. Üçüncüsü de: Ýmandan sonra küfre dönmeyi, ateþe atýlýyormuþ gibi kötü görmek.” 1

“Allah’a yemin ederim ki: Ýman etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe olgun Mü’min olamazsýnýz. Size bir þey söyleyeyim. Onu yaptýðýnýz zaman birbirinizi seversiniz. Aranýzda selamý yayýn” 2

"Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acýmakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduðu zaman, diðer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluða ve ateþli hastalýða tutulurlar."3

"Biriniz kardeþini (Allah için) seviyorsa ona sevdiðini söylesin."4

" Sevdiðini ölçülü sev. Belki bir gün düþmanýn olur. Düþmana da ölçülü kin güt. Belki bir gün dostun olur."5

Allah Teâla þöyle buyurdu: “Benim rýzam için birbirini sevenlere, benim için bir araya gelenlere, benim için birbirlerini ziyaret edenlere ve benim için yardýmlaþanlara sevgim vacip olmuþtur.”6

Allah’ýn kullarý arasýnda bir grup vardýr ki, onlar ne peygamberdirler ne de þehittirler. Buna raðmen Kýyamet günü Allah katýnda makamlarý yücedir. Bu sebeple peygamberler de þehitler de onlara gýpta ederler.

-Orada bulunanlar sordu.

-Ey Allah’ýn Elçisi! Onlar kimdir?

Buyurdular ki:

“Onlar, aralarýnda ne kan baðý ne de birbirlerine baðýþladýklarý bir mal olmadýðý halde, birbirlerini Allah için sevenlerdir. Allah’a yemin ederim ki, onlarýn yüzleri nurdur. Onlar bir nur üzeredirler. Herkes korku içindeyken, onlar korkmaz. Herkes üzülürken, onlar üzülmezler.”7 Dedi ve þu ayeti okudu: “Haberiniz olsun! Allah’ýn dostlarý var ya! Onlara ne korku var ne de üzüntü.”8

--------------------------------------------------------------------------------

1 Buhari, “Ýman”, 9,14 “Edeb”,42;

En son ishak_hoca tarafndan Sal Au 26, 2008 7:26 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
guldengencan

Kayt: 13 ub 2008

MesajTarih: r Au 20, 2008 5:26 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

paylaþým için çok teþekkür ederim hocam
SERUVEN

Kayt: 18 ub 2007

MesajTarih: Pr Au 21, 2008 2:45 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Deðerli hocam sanki beraber okuduk konuyu.Ayný onuyu sizlerden tekraradan okumak çok güzel.Zamanýmýzýn en buyuk hastalýðý haline gelen sevgisizlik ve hoþgörüsüzlük olarak deðerlendiriyorum.Sevgi paylaþatýkça çoðalan,yaþandýkça artan ,aþka yelken açan müthis bir þey cenab-ý allaha þükürler olsun sevgisinden rýzasýndan ayýrmasýn bizleri inþallah
kýymetli hocam tekrardan teþekkrü ediyorum allah yapmýþ olduðunuz vede yapacaðýnýz hizmetlerden razý olsun.SEVGÝ VE MUHABBETLERÝMLE

Kayt: 24 Arl 2007

MesajTarih: Pr Au 21, 2008 9:23 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

bu devirde kimse birbirini Allah rýzasý için pek sevmiyor çünkü menfaat rýzasý revaçta Allah birbirini sevenlerden eylesin muhabbet çoðalsýn selam bile vermez oldu artýk millet herkes kafasý önünde kredi kartý ev araba borcunu hesap ediyor hayýrlý muhabbetler
Baa dn
ishak_hoca

Kayt: 27 Au 2007

MesajTarih: Pts Au 25, 2008 4:10 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Ýlginiz için teþekkür ederim
Yaylada oldüðüm için biraz geç oldu teþekkür herkesten özürdilerim.

PEYGAMBER EFENDÝMÝZ ; ''Sen yerdekileri sev , Yerde ve gökyekiler seni sevsin'' Buyurur Mevlam cümlemize nasýp eylesin
Baa dn
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz