nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Pts Au 25, 2008 8:35 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Resul-i Ekrem bir defa rüyasýnda Cenneti gördü. Orada Hz. Bilal-i Habeþi(RA)’nin terliklerinin seslerini iþitti. Sabahleyin Hz. Bilal’e;
“Sen özel olarak hangi ameli yapýyorsun? O amelin sebebiyle cennette benim önümde yürüyordun.” Bunun üzerine Pir-i müezzininin þöyle cevap verdi; “Gece olsun, gündüz olsun abdestim olmayýnca abdest alýrým, devamlý abdestli gezerim. Sonra kýlabildiðim kladar nafile namaz(tahiyyetül vûdû; abdest namazý) kýlarým” dedi.

Hanefi fýkhýný yetiþtirdiði dev imamlardan Muhammed Ýbn-i Sema þöyle demiþti;

“ Ben kýrk senedir bir defa hariç ilk tekbiri kaçýrmadým. Yalnýz annemin vefat ettiði gün meþgul olduðumdan ilk tekbire yetiþemedim”

Tabiinin gözü yaþlý hadis hafýzý Muhammed bin Münkedir hazretleri bir gün teheccüd namazýnda saatlerce gözyaþlarýna boðuldu. Sebebini soranlara:

“Namazda okurken þu ayet geçti” dedi; “Hiç hesaba katmamýþ olduklarý þeyler Allah tarafýndan karþýlarýna çýkarýlýverdi.”(Zümer, 39/47)

Hz. Ali’nin torunu ve ibadetlerinin çokluðundan kendisine Zeynelabidin denilen Ali bin Hüseyin hazretleri günde nafile 1000 rekât namaz kýlar, abdest aldýðýnda yüzü sararýrdý. Biri sebebini sorunca:

“Haberin yok mu kimin karþýsýna çýkýyorum” derdi

Ümmetin âlimi Ýbn-i Abbas hazretleri ezan sesini duyunca o kadar aðlardý ki ridasý(omuz örtüsü) ýslanýr, damarlarý þiþer, gözleri kýzarýrdý. Kendisine; biz de ezan sesini duyuyoruz. Ama bize hiç tesiri olmuyor, siz ne kadar korkuyorsunuz?” dediklerinde þöyle cevap vermiþti;

“Eðer insanlar müezzinin ne dediðini bilseler rahat ve huzurdan olurlar, uykularý kaçardý”

Zünnun-u Mýsri’nin arkasýna ikindi namazýný kýlan bir zat demiþ ki;

“O Allah u Ekber’i derken Allah kelimesini söyleyince Allah’ýn heybeti onu öylesine kaplamýþtý ki, sanki bedeninde ruh kalmamýþ, tamamen kendinden geçmiþti. Ekber dediði zaman onun tekbirinin heybetinden kalbi sanki parça parça olmuþtu.”

Hadis âlimi Ebu Ýshak Sübeyhi’nin namazý dert edinmesi de çok ibretliktir. O;

“Yaþlýlýk ve zayýflýktan dolayý namazda lezzet kalmadý. Çünkü iki rekâtta yalnýz iki sure(yani Bakara ve Âl-i Ýmran) okuyabiliyorum. Fazlasýný okuyamýyorum” diye üzülürdü.

Tabiin âlimlerinden Ýbn-i Sirin Rahmetullahi aleyh diyor ki;

“ Eðer bana Cennet’e gitmek ve iki rekât namaz kýlmak arasýnda seçme hakký verilse, ben iki rekât namaz kýlmayý tercih ederim.”

Sahabeden Abdullah bin Zübeyir(RA) hakkýnda þöyle denmiþtir;

“Ýbn-i Zübeyir o kadar uzun ve hareketsiz secde ederdi ki kuþlar gelip sýrtýna konardý. Bazen o kadar uzun rükû ederdi ki bütün geceyi rükûda geçirirdi. Bazen de secdesi o kadar uzardý ki, bütün geceyi secdede geçerdi.” (Ýbn-i Zübeyir namazda derinliði muhterem dedesi Hz. Ebubekir’den(RA) öðrenmiþti.) ,
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
guldengencan

Kayt: 13 ub 2008

MesajTarih: Pts Au 25, 2008 2:49 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

paylaþým için çok teþekkür ederim
sahina61

Kayt: 24 Oca 2007

MesajTarih: Pts Au 25, 2008 4:02 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Namaz kýlmak o kadar önemli ki Allahu teala bize farz kýlmýþ.O kadar önemli olmasý günün 5 vakit dýþýnda nafile namazlar da olur muydu.Namaz bizim için vazgeçilmezlerden olmalý..
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder AIM Adresi MSN Messenger
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz