nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Pts Eyl 15, 2008 6:27 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Günümüzde saðlýk bir oruç çok zor oldu. Allah geçmiþg günahlarýmýzý affeder inþallah ramazanýn hürmetine

En son myefsane tarafndan Pts Eyl 15, 2008 6:29 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
ishak_hoca

Kayt: 27 Au 2007

MesajTarih: Pr Eyl 18, 2008 7:40 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

'erramazanu, ahýruhu, necatühü itkun minen niran'
Yani Ramazan ýn son on günü Cehennemden Berat etme bölümü dur.
Mevlam cümlemize nasýp eylesin..baki selamlar

En son ishak_hoca tarafndan Pr Eyl 18, 2008 7:49 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
guldengencan

Kayt: 13 ub 2008

MesajTarih: Cum Eyl 19, 2008 5:51 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

hocam bu güzel paylaþýmlarýnýz ve bizleri bilgilendirdiðiniz için size sonsuz teþekkürler mevlam dualarýmýzý kabul eylesin.
ishak_hoca

MesajTarih: Cum Eyl 19, 2008 2:22 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Ýlginiz ve düþünceleriniz için ben teþekkür ederim.
Size herzaman hizmettarým.

Holaysadan Dünyaya feyýz ve bereket dolu ramazan diler .baký selamlar
Baa dn
ishak_hoca

MesajTarih: Cmt Eyl 20, 2008 3:04 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

--------------------------------------------------------------------------------

KADÝR GECESÝ

Kadir Gecesinin hangi gece olduðu meçhuldür. Ramazan ayýnda, ramazan ayýnýn son on gecesinde veya son yedi gecesinde, ramazanýn tek olan son on gecelerinde aranýlmasý hususunda rivayetler vardýr. Efendimiz (s.a.v.) son on gece îtikafa girer ve ev halkýný da ibâdete teþvik ederdi. Kadir Gecesi nin tam olarak bilinmemesinin pek çok hikmeti vardýr. Müminler, bu sâyede tembellikten kurtulmakta ve Kadir Gecesi ni yakalayabilme arzusuyla ramazan boyunca gecelerini deðerlendirmektedirler.

Nitekim bizler, iki büyük kýymeti pek takdrr edememekteyiz. Birincisi en üstün varlýk olan insan, ikincisi de zaman (hâssaten geceler). Bu yüzden ''Her geceni Kadir bil, her geçeni Hýzýr bil'' demiþler.

''Allah Teâlâ þu beþ þeyi, beþ þeyde gizlemiþtir:

1- Rýzâsýný, taatlarda gizlemiþtir.

2- Gazabýný, ma siyetlerde gizlemiþtir.

3- Orta namazýný, diðer namazlar arasýnda gizlemiþtir.

4- Velî kulunu, halk arasýnda gizlemiþtir.

5- Kadir Gecesi ni, ramazan ayýnda gizlemiþtir.''

Hz. Mevlana: ''Ey genç!!! Ne bütün geceler Kadir dir, ne bütün geceler ondan halidir.''' der. Âþýklar için Kadir Gecesi, sevgiliye (yüce Rabb e)yakýnlýk hazzýnýn duyulduðu gecedir.

Gönül erbâbýna, velîlere, müminler arasýndan Allah Teâlâ
nýn murad ettiði tâat ehline Kadir Gecesi hayret verici pek çok þeyler ihsân edilir. Bunlar, o zâtlarýn hallerine, kýsmetlerine, azîz ve celîl olan Allah 'a yakýnlýk derecelerine göre farklý farklý tecelli eder. Kadir Gecesi nin farkýna varan kimsenin bunu gizlemesi sünnettir

KADÝR GECESÝ NÝ NASIL DEÐERLENDÝRMELÝ ???

Efendimiz (s.a.v.) bir hadîs i þeriflerinde þöyle buyurur: ''Yatsý namazýný cemaatle kýlan kimse, gece yarýsýna kadar namaz kýlmýþ gibidir. Sabah namazýný cemaatle kýlan kimse ise bütün gece namaz kýlmýþ gibidir. Yine efendimiz (s.a.v.)in; Kadir Gecesinde, yatsý namazýnda cemaatte hazýr bulunanýn, ondan hissesini alacaðý
ve Ramazan ayý çýkýncaya kadar, akþam ve yatsý namazlarýný cemaat ile kýlanýn, Kadir Gecesinden çok hisse alacaðý''müjdeleri de göz önünde bulundurulursa, en azýndan ramazan ayýnda sabah, akþam ve yatsý namazlarýný cemaatle kýlmanýn ne büyük bir manevi kazanç olduðu anlaþýlýr.

Bu gecelerde, günahlarýmýzýn affý için dua etmeliyiz. Özellikle ''Allah ým Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni de affet.'' diye dua etmeliyiz. Bu gece en makbul amel dua ile Kur an kýraatidir. Efendimiz (s.a.v.) bu gece dua eder, tertîl üzere Kur an okur, tefekkür eder ve namaz kýlardý. Bizler de bu amellerle ve istiðfar ile geceyi deðerlendirebiliriz.

Eskiden Kadir Gecesinde, oyun ve eðlence yerleri kapatýlýr ve büyük camiler sabaha kadar açýk olur, müminlerle dolup taþardý. Ýnsanlar birbirlerine, ''Gecen Kadir, gündüzün bayram olsun!'' diye dua ederlerdi.

Allahu Teâlâ, gündüzlerimizi bayram, gecelerimizi Kadir eylesin. Gecelerimizin kadrini bilmeyi de cümlemize nasîb eylesin. Âmin...saygýlarýmla

En son ishak_hoca tarafndan Cmt Eyl 20, 2008 4:28 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
ishak_hoca

MesajTarih: Pts Eyl 22, 2008 9:20 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

SENÝ ÇOK SEVÝYORUM

Dedim: "Defalarca tövbe edip tövbemi bozdum, artýk yüzüm kalmadý."
Dedi: مِنَ ٱللَّهِ ٱلۡعَزِيزِ ٱلۡعَلِيمِ () غَافِرِ ٱلذَّنۢبِ وَقَابِلِ ٱلتَّوۡبِ

''ALLAH aziz ve bilendir, o günahlarý baðýþlayan ve kullarýnýn tövbesini kabul edendir.''

Dedim: "Bunca günahým var, hangisinin tövbesini yapayým?!"
Dedi: إِنَّ ٱللَّهَ يَغۡفِرُ ٱلذُّنُوبَ جَمِيعًا‌

"ALLAH bütün günahlarý baðýþlayandýr." Zümer-53.

Dedim: "Yani, yine gelsem, yine beni baðýþlar mýsýn?"
Dedi: وَمَن يَغۡفِرُ ٱلذُّنُوبَ إِلَّا ٱللَّهُ

"ALLAH'tan baþka günahlarý baðýþlayacak olan yoktur." Ali Ýmran-135.

Dedim: "Ne kadar güzelsin ALLAH'ým! Bilmiyorum bu sözlerin karþýsýnda niçin böylesine içim içime sýðmýyor ve erimeye baþlýyorum, seni çok seviyorum."
Dedi إِنَّ ٱللَّهَ يُحِبُّ ٱلتَّوَّٲبِينَ وَيُحِبُّ ٱلۡمُتَطَهِّرِينَ

"Þüphesiz ki ALLAH tövbe edenleri ve temizlenenleri sever." Bakara-186

Dedim: "Ýlahým ve Rabbim, benim senden baþka kimim var".

Dedi: أَلَيۡسَ ٱللَّهُ بِكَافٍ عَبۡدَهُ

"ALLAH kuluna yetmez mi?" (Zümer-36)

Dedim: "Sen ki, beni bu kadar çok seviyorsun ve bana karþý bu kadar iyisin ben ne yapabilirim?
Dedi: يَـٰٓأَيُّہَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ ٱذۡكُرُواْ ٱللَّهَ ذِكۡرً۬ا كَثِيرً۬ا () وَسَبِّحُوهُ بُكۡرَةً۬ وَأَصِيلاً () هُوَ ٱلَّذِى يُصَلِّى عَلَيۡكُمۡ وَمَلَـٰٓٮِٕكَتُهُ ۥ لِيُخۡرِجَكُم مِّنَ ٱلظُّلُمَـٰتِ إِلَى ٱلنُّورِۚ وَڪَانَ بِٱلۡمُؤۡمِنِينَ رَحِيمً۬ا ()

"Ey iman edenler!
ALLAH'ý çokça zikredin. Ve O'nu sabah - akþam tesbih edin. Sizi karanlýklardan aydýnlýða çýkarmak için üzerinize rahmetini gönderen Odur.
Melekleri de, size istiðfar eder. ALLAH, müminlere karþý çok merhametlidir." Ahzap-41/43.

Nekadar sevindim ve Kendi kendime dedim ki:

"ALLAH'ým seni çok çok çok seviyorum."

En son ishak_hoca tarafndan Pts Eyl 22, 2008 9:45 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
ishak_hoca

MesajTarih: Pr Eyl 25, 2008 9:45 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Arkadaþlar;
Kadir gecesinde Kaderimizin Tayini için
Þu düayý yapmayý unutmayalým!!!! '' Allah ým ! Eðer benim ismimi þakiler ( Günahkarlar) divanýna yazmýþ isen, neolur ordan gider ve said ( mutlu ve bahtýyar kiþiler) diva ný na kaydeyle. Eðer saidler diva nýna kaydetti isen orda beni sabit eyle, bu kadýr gecesi hürmetine''

Bu vesileyle kandil gecenizi tebrik eder, Umduðumuz hayýrlara vesile olmasýný yüce mevladan niyaz eylerim

En son ishak_hoca tarafndan Pr Eyl 25, 2008 10:31 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
ishak_hoca

MesajTarih: Cum Eyl 26, 2008 9:58 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Deðerli kader dostlarým;
Kadir gecesini elinden geldiði kadar ihya etmeye çalýþanlara gerek ruya yoluyla ve gerekse ortam halinde farklý haller ola bilecek Peygamber efendimiz s a v buyurur ! '' Bu farklý ve taaccuphali olanlar bunlarý kimseye anlatmasýn kendinde saklý kalsýn''

Bu vesileyle kadir gecesini Tüm dünyaya hayýrlara vesile olmasýný layýkýyla ihya edip taaccüp hallere þahid olmaya mevlam bizleri vakýf eylesin
Baa dn
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
Sayfaya git nceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz