nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
derya

Kayt: 11 Arl 2007

MesajTarih: Cmt Au 30, 2008 8:00 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Bu Söz Ciðerime Ýþledi

Hasan bey þöyle anlatýyor....

Þöyle anlatýyorlar; Bizim mahallede, inþaat ustalýðý yapan, orta yaþlarda, çok fazla sigara içen, caminin önünden dahi geçmeyen bir arkadaþý, bir gün kahvede yakaladým.

-Neden hiç camiye gelmiyorsun? dedim.

-Ben namaz kýlmýyorum dedi.

-Fazla sigara içiyorsun herhalde? dedim.

-Evet, çok içiyorum dedi.

-En pahalý sigara hangisi? Ben pek fiyatlarý bilmiyorum dedim.

-O da, Þu marka... Dört milyon küsûr dedi.

-Eðer vaktin varsa, istersen konuþalým dedim;

-Müsaitim, buyur konuþalým dedi.

Kahveciye, Ýki çay getir bize dedim, kahveci çaylarý getirdi, içiyoruz...

Buna;

Farzet bir sigara bayiinin önünden geçiyorsun. Biraz önce söylemiþ olduðun o en pahalý ... marka sigarayý istedin.

Adam sigarayý sana verdi. Sen tam paraya davrandýn ki, adam Yok, istemez, benden olsun dedi. Sigaranýn parasýný senden almadý.

Sen, ikinci defa o sigara bayiinin önünden geçerken nasýl geçersin?

Dört milyon küsûr para almadý diye, elini göðsünün üstüne koyarsýn da geçersin deðil mi? dedim.

Bu, Tabii dedi.

Peki, yarýn Cenab-ý Hak, huzuru ilahide;

Kulum, ben seni yokluk âleminden varlýk âlemine getirdim. Seni aðaç yapmadým, taþ yapmadým, hayvan yapmadým, insan yaptým. Bahusus Müslüman anne-babadan dünyaya getirdim.

Daðlarda koyunlara, keçilere ot yedirdim, ama sütünü, yoðurdunu, peynirini sana yedirdim.

Akþama kadar ineklere saman yedirdim, yaðýný peynirini, çökeleðini sana yedirdim.

Kulum, akþama kadar tavuklar gübre deþti, ama doðurduðu yumurtayý ona deðil de sana yedirdim.

Bir paket sigara verip de para almayan o adamýn önünde eðilerek geçmeyi aklýn kabul etti de, bu kadar nimet veren Rabbine karþý niçin Ezan-ý Muhammedî okunduðu zaman namaz kýlýp benim huzurumda eðilmedin? derse, yüzün kýzarmayacak mý?

Býrak cenneti-cehennemi, yüzün kýzarmayacak mý? dedim.

Ben böyle söyleyince; adam,

- bu söz ciðerime iþledi. Ben bir daha namazýmý geçirmem deyip bir eve gidiyor, gidiþ o gidiþ.

O günden sonra Allah'ýn izniyle beþ vakit namaza baþlýyor...

Düþ(L)üyorum..

En son derya tarafndan Cmt Au 30, 2008 9:33 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz