nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
gizliozne

Kayt: 31 Ekm 2008

MesajTarih: Cum Ksm 14, 2008 6:24 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Iki arkadaþ cami avlusunda oturmuþ konuþuyorlardý. Arkadaþlardan birisiBu akþam arkadaþlarla maç izlemeye gideceðiz, sen de gelir misin diye sordu.

Arkadaþýnýn yüzüne ciddi bir yüz ifadesiyle bakan genç,Hayýr maça gelemem. Biliyorsun ben evlendim, artýk gözü yolda olan ve sürekli evde bekleyen bir eþim var. Bundan böyle hayatýma daha dikkat etmeliyim. dedi. Bu ifadeyi duyan arkadaþý önce hayretle baktý arkadaþýnýn yüzüne, ardýndan alaylý bir tavýrla ;Vay, vay, vay kýlýbýk kardeþim, yüreði sevgi dolu pek muhterem ev erkeði, bakýyorum da ilk haftada boyunun ölçüsünü almýþlar. Nedir bu evdekileri ihmal etmemeliyim, artýk maça gelmeyeceðim laflarý diyerek yeni evli genç arkadaþýný ayýpladý.

Yeni evli genç tam aðzýný açmýþ arkadaþýna bir cevap verecekti ki yan taraflarýnda oturan nur yüzlü bir dedenin konuþmasýyla baþýný o tarafa çevirdi. O zamana kadar olanlarý göz ucuyla takip eden dede söze karýþtý.Gençler kusura bakmayýn az önce konuþtuklarýnýza kulak misafiri oldum. Ve bu misafirlik beni yýllar öncesine götürdü. þimdi müsaadenizle size o gün baþýmdan geçen ve bugün sizin sayenizde hatýrladýðým olayý anlatmak istiyorum.diyerek baþladý anlatmaya.

Yeni evlenmiþtim, mahalleden çok sevdiðimiz arkadaþlar bir program yapmýþ, birlikte eðlenmek istemiþlerdi. Tabii beni de çaðýrmýþlardý. Durumu eþime anlatarak gittim; ama akþam olmak üzereyken geri döneceðime dair söz verdim. Kalkmak üzere hareket edince durumu arkadaþlarýma izah etmeye çalýþtým ama hepsi birden anlaþmýþlar gibi az önce arkadaþýnýn sana maça gelmiyorum dediðin için söylediði þeyleri söylediler. Kimisi kýlýbýk, kimisi korkak kimisi daha önce böyle deðildin, evlendin böyle oldun tarzýnda þeyler söylediler. Anlayacaðýnýz zor durumdaydým. Ya eve gidip akþamý eþimle geçirmeyi tercih ederek korkak ve kýlýbýk olacak, ya da arkadaþlarýmla kalarak onlarýn baskýsýyla güya kazak erkek olduðumu ispatlayacaktým. Her þeyi göze alarak oradan ayrýlmaya karar verdim. Yolda gelirken evimize çok yakýn olan caminin hocasýyla karþýlaþtým.

Durumu ona açmaya karar verdim. Söylediði Sen kýlýbýk deðil, kalbi ýlýksýn. ifadesi o kadar hoþuma gitti ki, o günden bugüne ismim hep kalbi ýlýk olarak kaldý. Bu yüzden ben bunca hayatým boyunca evde asýp kesen, sövüp döven, baðýrýp çaðýran, kýrýp dökenlerle deðil, kalbi ýlýklarla oturup kalkarým. öylelerinin aslýnda erkeklik dedikleri onlarý pohpohlayan nefislerinden baþkasý deðil. Hz. Peygamber gerçek pehlivaný bize bakýn nasýl anlatýyor:Gerçek pehlivan öfkelendiði zaman nefsine hakim olabilen kimsedir. (Müslim, Birr, 106)

Sonra beni bir kenara çekerek konu ile ilgili Hz. Peygamberin söylediði birkaç hadisi de ekleyerek þu kalbi ýlýðý evde bekleyen eþinin yanýna gönderdi.

Biz bazen yabancýya bir melek gibi davranýr, yüzüne güleriz de eve geldiðimizde bizden sevgi bekleyen ev halkýna karþý ifrit kesiliriz. Yabancý insan ne yapsýn senin güzel ahlakýný. Evet, elbette ki ona da güzel davranýlmalý; ama, güzel davranýþ, yani güzel ahlak ilk baþta hayatý birlikte yaþadýklarýmýza lazým deðil mi?

Bir baþka yerde de yine en hayýrlýdan bahseden Allah Resulü usvetül hasene olarak kendisini de örnek göstererek bize olmamýz gereken hali anlatýyor. Hz. Aiþe anlatýyor: Hz. Peygamber (sas) buyurdular ki: Sizin en hayýrlýnýz, ailesine karþý hayýrlý olandýr. Ben aileme karþý hepinizden daha hayýrlýyým... O gün bana korkak diyen ve kýlýbýk olmakla eleþtiren arkadaþlarýmýn birçoðu ya eþinden ayrýldý ya da zehir zemberek bir aile hayatlarý oldu. Oysa Allah Resulünün sözlerini hayatýma düstur edindiðim için evim çoluk çocuklarýn oynaþtýðý bir cennet köþesine döndü. Varsýn bana korkak desinler. Ben Rabbimin ne dediðine kulak verir, her zaman kalbi ýlýklardan olmayý tercih ederim. Hakkýnýzý helal edin.

Dedenin bu anlattýklarýndan sonra kendisini maça davet eden arkadaþýnýn yüzüne anlamlý anlamlý bakan genç Sen istersen bana kýlýbýk demeye devam et. Ben maça gelmeyerek evde dört gözle beni bekleyen eþimin yanýna giderek Kalbi ýlýklardan olmaya kararlýyým. diyerek ayrýldý...
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Cum Ksm 14, 2008 6:40 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Çok güzelmiþ bende mi eve gitsem Smile
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
harbi_kiz

Kayt: 27 Arl 2007

MesajTarih: Cmt Ksm 15, 2008 8:33 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

gerçekten çok güzel ve faydalý bir paylaþým herkesin özelliklede beylerin okumasý gerekli bir paylaþým Very Happy paylaþým için çok teþekkürler ellerine saðlýk
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder AIM Adresi
gizliozne

MesajTarih: Cmt Ksm 15, 2008 9:24 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

rica ederim arkadaþlar
meryem sahin

Kayt: 13 Nis 2008

MesajTarih: Cmt Ksm 15, 2008 3:17 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

abim bu baylþýmýn için tþk cok güzel bir konu anlatdýn eline saðlýk
gizliozne

MesajTarih: Cmt Ksm 15, 2008 3:48 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

eyvallah kardeþim
Zahide

Kayt: 09 May 2008

MesajTarih: Cmt Ksm 15, 2008 7:49 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

inþallah herkes bu yazýdan örnek çýkarýr ve öylede yaparlar bu çok güzel biþey allah senden razý olsun abim
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder
gizliozne

MesajTarih: Cmt Ksm 15, 2008 7:53 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

inþaallah kardeþim Allah senden de razý olsun
feyzossss

Kayt: 30 Mar 2008

MesajTarih: Cmt Ksm 15, 2008 7:56 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

evt güzelimiss ama herkez öle yapsa kimse bosanmazdý dýmý Very Happy
Zahide

Kayt: 09 May 2008

MesajTarih: Cmt Ksm 15, 2008 9:47 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

boþanmasýnlar zaten allah herkese mutluluk versin
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Serbest Kürsü Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz