nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
derya

Kayt: 11 Arl 2007

MesajTarih: Pr Eyl 25, 2008 3:16 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Ýnsanlar arasýndaki iliþkilerde en temel duygu; güvendir. Güvendiðiniz insanlarý seversiniz, onlara saygý duyarsýnýz. Eðer birine güveniyorsanýz en gizli sýrlarýnýzý paylaþýr, her tür iþbirliðine açýk olursunuz. Psikolog Serap Duygulu: “Ýnsanlarýn yemek, içmek gibi fizyolojik ihtiyaçlarýyla beraber hayati önem taþýyan en önemli gereksinimi, güven duygusudur, ancak böylesine önemli bir ihtiyaç olan bu duyguyla ilgili hep sorunlar yaþanýr. Birine karþý ya çok kolay güven duyarsýnýz ya da yoðun güvensizlikler yaþarsýnýz. Her iki halde de etkenler farklýdýr ve kökenini çocuklukta aramak gerekir.” diyor ve saðlýklý bir ailenin, çocuðuna kazandýrdýðý ilk ve en temel duygunun güven olduðunu söylüyor.

Kendinize güvenin

Her aile, çocuðunu doðru eðitim vererek yetiþtirmek istese de bu her zaman mümkün olmayabilir. Bireylerin temel kiþilik özellikleri nasýl farklýysa, ailelerin yapýlarý da birbirlerinden çok farklý özellikler gösterir:

• Otoriter, baskýcý ve aþýrý kuralcý,

• Mükemmeliyetçi,

• Ýlgisiz,

• Aþýrý korumacý,

• Denetleyici,

• Baðýmlý

olan ailelerde yetiþen çocuklarýn büyük bir çoðunluðu güven sorunu yaþýyor. Önce kendine güvensizlikle baþlayan bu sorun, zamanla diðer iliþkilere de yansýr ve neredeyse herkese ve herþeye karþý güvensizlik olarak yayýlýr. Güvensizlik duygusuna;

• Aþýrý kýrýlganlýk,

• Alýnganlýk,

• Þüphe,

• Kýskançlýk

gibi ek duygular da eþlik eder.
Çocuðunuza sorumluluk verin

Daha çok küçük yaþlardan baþlayarak çocuða sorumluluk vermek, adil olmasýný ve kendi potansiyelinin farkýna varmasýný saðlamak, öncelikle çocuðuna güven duyan, ilgili ve dengeli ailelerin baþarabileceði bir eðitim becerisidir.
Çevreye karþý güven

Güven duygusu, iki taraflý bir duygudur. Kendinize güven duyuyorsanýz baþkalarýna da güven duyarsýnýz, ancak özgüven probleminiz varsa, çevrenizdeki insanlarla da güven sorunu yaþar, sürekli olumsuzluk yaþayacaðýnýza dair beklentiler içinde olursunuz. Yaþadýðýnýz her tür olumsuzluk için hep baþkalarýný sorumlu tutarsýnýz.

Düþ(L)üyorum..
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
ahmetyuce

Kayt: 24 Arl 2007

MesajTarih: Cum Eyl 26, 2008 8:40 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

insanýn ufku güvenle açýlýr çok güzeldi tebrikler hayýrlý kandiller
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
derya

Kayt: 11 Arl 2007

MesajTarih: Cum Eyl 26, 2008 9:31 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Alnt:
ahmetyuce yazdý:
insanýn ufku güvenle açýlýr çok güzeldi tebrikler hayýrlý kandiller

rica ederim

Düþ(L)üyorum..
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Serbest Kürsü Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz