Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
myefsaneKayıt: 03 Arl 2006
Mesajlar: 2240

MesajTarih: Pzr Eyl 28, 2008 8:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hocam herkes biliyordur ama gençler ve bilyemenler de çıkabilir. Bayram namazı nasıl kılınır? Anlatır mısınız?
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
ishak_hocaKayıt: 27 Ağu 2007
Mesajlar: 491

MesajTarih: Pzr Eyl 28, 2008 10:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Alıntı:
ishak_hoca yazdı:
Soru için Myefsane ye Teşekkür ederim.
Cevap;
Önce yarebbi niyet eyledim Ramazan bayramını kılmaya dedikten sonra imam başlama tek biri alınca cemaat ta uydum imama Ellahu ekber diyerek elleri kaldırır kulak lara ve bağlar göbek hizasina .
Hep birlikte gizlice ( sübhaneke ve eüzü besmele) okunur. Sonra imam sesli cemaat gizlice elleri kaldırıp Ellahü ekber diye tekbir alarak elleri aşağı salıverir . Böylece tekbir üçdefa tekrar edilir ( Her tekbir sonunda sübhanellah deyinceyekadar durulur ) üçüncüde eller tekrar bağlanır.

İmam fatıhayı ve zammı süreyi sesli okur. elleri kaldırmadan imam ın tekbiriyle rüküa , secde ye ordanda ikinci rekaata kal kılır.

İkinci rekaatta imam fatıha ve zammı süreyi aşikare okuduktan sonra rüküa inmeden imam la elleri kaldırarak tekbir alınır ve eller aşağı salı verilir ,üç defa tekrar edilir (her tekbir arasında (sübhanellah) deyin ceye kadar durulur) . Dördüncü tekbirde elleri kaldırmadan imamla rüküa ve secdeye , ardından tahiyyatta oturulur ( ettehıyyatü , Ellahumme selli , Ellahümme barik, Rebbene ve rebbeneğfirli ) okuduktan sonra imamla hep birlikta önce sağa sonra sola selam verilir .( Ellahümme entesselamu yerine '' Ellahüekber , Ellahü eber ,Lailahe İllellahu vellahü ekber , Ellahü ekber ve lillahil hemd '' derken imam hutbeye çıkar hutbe huşu içinde dinlendikten sonra ,İmam hutbeden iner ken cemaatla aşıkare tekbirlerle mihraba geçer

Tesbih ve düaile namaz bitirilir.

!! Dikkat!!!!
Cemaattan biri bayram namazi için camiye girdiğinde ; İmam , fatiha veya zammı süre okuyorsa , o cemaat ramazan bayramı için imam a uymaya Niyyet ve başlama tekbirini normal bildiğimiz şekilde aldıktan sonra Ellerini bağlamadan üç tekbir daha ellerini kaldırıp salı vererek alır ve sonra bağlar.

Rüküa yetişen; eğer yetişeceğini anlar sa oda öyle yapar . rüküa yetişemeyeceğini anlarsa, imam a rüküa yetişir, tekbirleri burda ellerini kaldırmadan alır. Tekbirleri bitiremezse dahı imamla kıyama kalkar


En son ishak_hoca tarafından Pzr Eyl 28, 2008 10:26 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
ishak_hocaKayıt: 27 Ağu 2007
Mesajlar: 491

MesajTarih: Pts Eyl 29, 2008 7:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu vesile ile Herkesin ramazan byramını tebrik eder Huzur barış esenlikle hayırlara vesile olmasını yüce mevlamda niyaz eylerim.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    Yeşilalan & Baltacılı Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Soru Cevap Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)


 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye
Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR