nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
ishak_hoca

Kayt: 27 Au 2007

MesajTarih: Pts Eyl 29, 2008 9:41 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Bayram ýn sunduðu Deðerli kardeþler.
Ben bu Ramazan bayramýný Peygamber efen dimiz Muhammad Resulullah s a v ýn bir mücizesiyle deðerlendirmek istiyorum
Mescid-i Nebevî ilk yapýldýðý sýrada minbersizdi. Resûl-i Ekrem, hutbe irâd buyurduklarýnda kuru bir hurma kütüðüne dayanýrdý.
Uzun müddet böyle devam etti. Bilâhare, Ashabýn isteði üzerine üç basamaklý bir minber yapýldý. Artýk Peygamber Efendimiz buraya çýkýp halka hitapta bulunuyordu.
Resûl-i Ekrem, yapýlan minbere çýkýp ilk hutbesini okuduklarýnda, hamile deve aðlayýþýný andýran acý sesler ve aðlamalar duyuldu. Baktýlar, ortalýkta ne hamile deve ve ne de deve yavrusu vardý. Aðlayan o kuru direkti. Kütüðün deve gibi aðlayýþýný Peygamber Efendimizle birlikte Ashab-ý Güzin de duyuyordu. Bir türlü susmuyordu. Fahr-ý Âlem, minberden inip yanýna geldi. Elini üstüne koyup teselli edince sustu. Hatta hurma kütüðünün deve gibi sýzlamasýný iþiten Sahabîler de göz yaþlarýný tutamamýþlar, hüngür hüngür aðlamýþlardý.
Evet, kuru direk Efendimizden uzak kaldý diye ses verip aðlýyordu. Üzerinde yapýlan "Zikrullah"dan ayrý kaldý diye hamile deve gibi inim inim inli yordu. Kuru direði teselli edip susturan Resûl-i Ekrem Ashabýna dönerek þöyle buyurdu:
"Eðer, ben onu kucaklayýp teselli vermeseydim, Resûlullahýn ayrýlýðýndan kýyâmete kadar aðlamasý böyle devam edecekti."1
Hasan-ý Basrî Hazretleri, bu mu'cizeyi talebelerine ders verirken, kendisini tutamaz göz yaþlarý arasýnda þöyle derdi:
"Aðaç, Resûl-i Ekreme (a.s.m.) meyl ve iþtiyak gösteriyor. Sizler o Resûle meyl ve iþtiyak göstermeye daha ziyade müstahaksýnýz."3
Kuru, câmid aðaçlar Kâinatýn Efendisine meyl ve muhabbet gösterirlerken, biz þuurlu insanlar ona karþý lakayt davranýrsak, acaba o kuru direklerden daha aþaðý bir dereceye düþmüþ olmaz mýyýz?
Ona iþtiyak ve muhabbet ise ancak Sünnet-i Seniyyesine ittiba etmekle mümkündür.
Yüce Peygamberimiz s a v uyguladýðý ve biz müslümanlara uyulmasý gereken bir kuralý da, Ramazan ýn veda etmesine o hurma kütüðü gibi aðlamak , Ramazan Bayramýný O hurma kütüðünü susturmak için sarýlýþý gibi birbirimize kenetlenip herkesle bayramlaþmamýz ; kuru direk aðlayýnca Resûl-i Ekrem Efendimiz elini üstüne koydu ve "Ýstersen seni daha önce bulunduðun bahçeye göndereyim. Köklerin tekrar bitsin, hilkatin tamamlansýn, yaprak ve meyvelerin yenilenip tazelensin. Ve eðer istersen, Evliyaullahýn meyvenden yemesi için seni Cennete dikeyim?" diye sorduðunda.
Beni Cennette dik ki, meyvelerimden Cenâb-ý Hakkýn sevgili kullarý yesin. Hem orasý bir mekândýr ki, orada çürüme yoktur, bekâ bulayým."
Ýþte bu kazanc Elde edileceði gibi Uzak ve yakýndakilerimizi, Gariban ,Hasta , kimsesizler , kabristanlar ziyaret edildiðinde hadisi þerifte
'' Sen yerdekileri sev ve hatýrla ki ! yerde ve göktekilerde seni sevsin ve hatýrlasýn'' Ýlgisine nail olacaðýz

Bu vesileyle Ramazan Bayramýnýzý tebrik eder herkese huzur ve hayýrlara vesile, Umduklarýmýza vuslat olmasýný Yüce mvlada n niyaz eylerim. Sizlerle daha nice bayramlara,,,,,,,,,,

En son ishak_hoca tarafndan Pr Ekm 02, 2008 10:56 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
SERUVEN

Kayt: 18 ub 2007

MesajTarih: r Ekm 01, 2008 5:01 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

deðerli hocama yapmýþ olduklarý hizmetlerinden dolayý teþekkür ederim. cenab-ý allah bilgilerinden yararlanan kullarýndan eylesin bizleriiiiii.selam ve saygýlarýmlaaaaaaaaaa

Kayt: 27 Au 2007

MesajTarih: r Ekm 01, 2008 9:14 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Ýlginiz için ben de size teþekkür ederim .
Sizlere Layýk olmaya gatret ediyorum.
Mevlam bizleri ensaðlam bilgilerle donanýp gereði gibi yaþamaya muvafak eylesin. Saðolun Allah razý olsun.
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz