Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
osman61Kayıt: 22 Arl 2006
Mesajlar: 53

MesajTarih: Cmt Oca 03, 2009 4:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

BUGÜN FİLİSTİN ...YARIN İSRAİL...
02 01 2009
Dünyada, aklını ve fikrini kullanmayan milletler ve dolayısiyle etnik köken insanları hep öleceklerdir. Aklını kullananlar ise, millet olma yolunu düşünüp bulacaklar ve bu hareketlerinden dolayı da milletleşince, ölüp kaybolmaktan kurtulacaklardır. Dünya, biraz aklımız içinde düşünürsek, herkesin istediği gibi yaşamasına müsait değildir. Ayrıca, bütün etnik kökenler bir yaratılış işi değil, bir kültür işidir. Bu kültür birikimi ise, aşiretlerle veya aşiret şeklinde meydana gelmiştir.

Daha açık ve herkesin anlıyacağı şekilde ifade etmek istersek, insanlar öldürülme korkusundan dolayı bir araya gelmişler ve dayanışma göstermişlerdir. Böylece aşiretler teşekkül etmiştir. Aşiretler yeterli olmayınca da, yine insanlar, devleti bulmuşlardır. Emniyeti temin etmeye devlet te yetmeyince, yine insanlar uluslaşmayı bulmuşlar ve büyük çapta korudan kurtulmuşlardır. Korku sadece dıştan değil ki, içten de gelmektedir. Millet, yeni adıyla ulus teşekkül edince, iç korku ortadan kalkmıştır. Kurulan devlet, meydana getirilen millet ve yine ortaya konan medeniyet ve kültür, milletin ortak kıymetlerindendir. Millet teşekkül edince, onun kıymetleri de müşterek olduğundan, bütün ulusun insanları ona saygılı olacaklardır.

Hep yazıp ve konuşup geliyoruz ki, bir insan topluluğu, ancak bin senede millet olurmuş. Yine kitaplardan öğrendiğimize göre, bu ulus işini başaran, yalnız İngilizler olmuş. İngilizler millettirler ve kendi müşterek adlarına ve kıymetlerine büyük saygı duyuyorlar. Onlarda etnik köken, artık söz konusu değil. Eğer bir kişinin etnik kökeni araştırılırsa, bu araştırma, sadece merak için yapılırmış. Birer örnek vermek istersek, eski İngiliz Hariciye Bakanı Lord Curson, İngliz kral ailesi kadar eski bir aileden geldiğini söyleyerek öğünürmüş. Ayrıca, Amerikan Başkanı Bill Clinton, aslının İngiliz ailesinden geldiğini kendisi de, başkaları da tesbit etmişler. Bunlarla öğünürlermiş. İşte, kimsenin etnik kökeninin araştırılması akıllarına gelmezmiş. Niçin bunlar? Millet olma seviyesine gelmiş olduklarındandır.

Yalnız millet olan İngilizler olmuştur; dedik ya, millet olma yoluna girmişlerde vardır. ABD bu yola girmiştir. Kimse ayrılıp kendi devletini kurma sevdasında değil. Zenciler bile, 47 milyon oldukları halde, asıllarının da Afrika olduğunu bildikleri halde, yine de devlet olma mücadelesi değil, beyazlara eşit olma mücadelesi yapıyorlar.

Tıpkı Amerika gibi, millet olmayı tam başarmış olmasalar bile, o yola girmiş devletler ve topluluklar da vardır.

Türkler, bu yola getirilmiş oldukları halde, dinlerinin etkisi altında kalmışlar, asla bu etkiden de kurtulamamışlardır. Dünya, dinin birleştirici bir olmadığını bir türlü öğrenememiştir. Biz öğrenemediğimiz gibi, bizzat Araplarda bu hassa hiç yoktur. Birleşme vasıfları olsa, bir buçuk milyar müslüman ki bunların ekserisi Araptırlar veya Araplaşmış toplulukturlar, bir araya gelerek 6 milyon Yahudinin toplanmasına engel olamamışlardır. Bundan sonra da olmaları imkanları olmayacaktır. Halbuki, kırılan insanlar müslüman Arap halkıdır. Küçük İsrail, bütün müslüman Arapları susturacak durumdadır. Böylece Filistin halkı yalnız bırakılmış durumdadır.

İnsanlar birleşemiyorlar. Yine aynı insanlar, içinde oldukları durumun idrakine varıp ta, barış ta yapmıyorlar. Taş atarak zafer kazanılmayacağını da bilmiyorlar. Hiç kimsenin gelip te, yoksul Filistin halkını kurtaracak da değildir. Böylece, İsrailliler öldürmeye, Filistinliler de ölmeye devam edeceklerdir. Sonunda kimin bitmesi gerektiğini düşünmek gerekmez mi?

Daha ileri asırlarda, aklını kullanmaktan aciz toplulukların hep öldürüleceğini öğrenmek ve unutmamak gerekiyor. Bu kafa tası içindeki akıl, sadece kullanılmak için verilmiştir. Ayağın ucuna gelen barış, küçük hesaplar için kaybedilmiştir. Eğer bizim Başbakanımız bu barışı temin edebilirse, kendisini ben de kutlamak istiyorum. Sadece diyorum ki, takip ettiği politika, başarı yolunu aşmayacaktır. Geçmişteki bilgileri iyi takip ettiğim için, bu düşüncelerimi yazabiliyorum.


En son osman61 tarafından Cmt Oca 03, 2009 8:19 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi
SERUVENKayıt: 18 Şub 2007
Mesajlar: 175

MesajTarih: Pzr Oca 04, 2009 10:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Teşekkür ediyorum.Çok güzel ve ibret almamız gereken bir konuya değinmişsiniz.KORKULARINDAN DOLAYI MİLLET OLMA bu çok güzel bir tesbit.Demekki biz Allahtan korkmuyoruz o korku içimize işlemiş olsaydı en büyük millet müslüman alemi olurdu değilmi.Şahsi kanaatim bu yönde bilmemk i sizler nasıl yorumlarsınız.selametle köylüm
_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
TEKKE OsmanKayıt: 26 Ağu 2006
Mesajlar: 524

MesajTarih: Pzr Oca 04, 2009 11:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

AB sağ gösterip sol vuruyor
ABD kadar İsrail yanlısı açıklamalardan kaçınan AB üyesi ülkeler, saldırıların ardından daha muğlak ifadelerle, Hamas'ı suçladı. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, "Güney İsrail'de artacak şiddetten endişe duyduğunu" belirtmekten kaçınmadı.

Avrupa Birliği'nin iki önemli üyesi olan ve bölgede aktif politika izleyen İngiltere ve Fransa, İsrail'e derhal ateşkes teklifinde bulundu. Söz konusu gelişmelerden önce Fransa, Mısır ve İngiltere arasında görüşmeler sıklaşmıştı. Üç ülkenin açıklamalarının İsrail katliamlarının ikinci gününe denk gelmesi, bazı soru işaretleri yarattı. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, ilk gün Mısırlı meslektaşı Ebu Geyt ve ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Yapılan açıklamalarda İsrail'in katliamına yönelik farklı tavırlar söz konusuyken, ortak nokta, İsrail'i Mahmud Abbas ile görüşmeye çağırmaları oldu. Saldırıların doğrudan muhatabı olan Hamas'ın isminin zikredilmemesi, bu örgütü devre dışı bırakmaya yönelik çaba olarak yorumlanıyor.

Mısır ve Suudi Arabistan ne kadar masum?
Mısır ve Suudi Arabistan'ın İran'ın bölgede gelişen etkisinden rahatsız olduğu ve bu nedenle İsrail ile belli konularda mutabık kaldığı belirtiliyor. Haaretz gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin Mısır'ı saldırıdan haberdar ettiğini duyurmuştu. Mısır, Hamas ile Fetih arasında kendi gözetiminde geçen ay yürütülen uzlaşma görüşmelerinin başarısızlığından Hamas'ı sorumlu tutuyor. Suudi Arabistan, 2006'da iki ana Filistin örgütü arasında varılan "Mekke uzlaşması"nın çökmesinin sorumluluğunu yine Hamas'a yüklüyor. Her iki ülkenin İsrail saldırılarından çıkardığı sonuç, Hamas'ın izole edilmesi oldu.

"Barış görüşmeleri" için Mısır'da bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Livni'nin, soykırımdan önce Hamas'ı ve Gazze halkını tehdit eden açıklamaları, "skandal" olarak tarihe geçti. Bir arabulucunun, topraklarındaki görüşmede taraflardan birinin "savaş" açıklamalarına izin vermesi, ateşkes kararlılığına gölge düşürdü. Mısır yönetimi ise hakkındaki iddialara cevap vermemeyi tercih etti ve iki gündür yaptığı ateşkes çağrılarında İsrail'e yönelik ifadelerini sertleştirmekle yetindi.
_________________
[center]"........
Suskunluğum asaletimdendir
Her lafa verilecek bir cevabım var,
Lakin;
Bir lafa bakarım laf mı diye,
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye"[/center]


[center]http://osmanmobilya1970.spaces.live.com/
[/center]
[center]http://mobilyaosman.blogspot.com/[/center]

[center][/center]


En son TEKKE Osman tarafından Pzr Oca 04, 2009 11:07 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et AIM Adresi
Önceki mesajları göster:   

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    Yeşilalan & Baltacılı Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Serbest Kürsü Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)


 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye
Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR