nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
ismet_tosun

Kayt: 03 ub 2007

MesajTarih: Pzr Au 15, 2010 12:24 am    Mesaj konusu: büyük patlama (modasý geçti ama..) Alntyla Cevap Gnder

-Deðerli arkadaþlarým, kýymetli bilim adamý dostlarým; hanýmefendiler, beyefendiler.

Ýþte þu dakika itibariyle Türklük âlemiyle batý teknolojisi arasýndaki ezeli uçurumu kapatmak üzere çaðlar üzerinden sýçrayarak þimdiki zamaný yakalamak, hatta elimiz deðmiþken gelecek zamanda yolculuk yapmak üzere bütün dünyadan gizleyerek hazýrlamýþ olduðumuz tamamen yerli mâmulat olan büyük Hadron patlayýcýsý reaktörünü az sonra devreye sokacaðým. Þu anda Toros daðlarýnýn sekizyüz metre altýnda keþfetmiþ olduðumuz dev maðaralarýn on yýldan beri geniþletilmesi suretiyle hazýrlanan büyük laboratuvarda bulunmaktayýz. Sizler þanslý kiþilersiniz çünkü Ýsviçre'nin Cenevre þehrindeki CERN nükleer hýzlandýrýcýsýnýn harekete geçmesinden iki saat önce bu buluþu yapmak þerefi bize nasib oluyor ve olaya ilk önce sizler þahit olacaksýnýz...

-Pardon hocam, ben yeni geldim de bir þey sorabilir miyim; projenin finansmanýný kim saðladý, hükümet mi?

-Genç meslektaþým; bunlar birer sýrdýr; þu kadarýný söyleyim; paranýn büyük kýsmýný hükümetten aldýk, fakat hükümetin bundan henüz haberi yoktur. Ýki saat sonra dünyanýn bütün hükümetleri, bankalarý ve üniversiteleri bize para vermek için yalvaracaklar...

-Kimsenin haberi olmadý yani?

-Kesinlikle olmadý; biz bu çapý 45 km civarýndaki parçacýk hýzlandýrýcýsýný hurdalýktan bulduðumuz ve paslý demir fiyatýna aldýðýmýz parçalarla yaptýk. Tünel kazmak için gerekli ekipmaný devlet verdi; onlar bizim hâlâ buralarda çift þeritli karayolu için harfiyat yaptýðýmýzý zannediyorlar; ha ha ha...

-Peki hocam, bilgi eksikliðini nasýl giderebildik; bu çok gurur verici bir olay çünkü!

-Bilgi önemli deðil genç meslektaþým; biz biliyorsunuz iki sene kadar önce dünyanýn en büyük enerji projesi olan Erke dönergeci üzerinde büyük mesafeler kaydetmiþtik; hattâ tam baþarýya ulaþmak üzereyken...

-Sahi ne oldu o Erke dönergeci yahu; millet internette dalgasýný geçiyor dönergeçle...

-Bunlar ulusal bilinçten yoksun, dar kafalý, iþbirlikçi ve gerici çevrelerin karalamalarýdýr genç adam. Dönergeç üzerindeki çalýþmalarýmýzdan vazgeçmiþ deðiliz; o olay þöyle oldu. Dönergece baþlangýç enerjisini saðlayan pili þarj etmeyi unutmuþuz, ondan... Neyse biz yine parçacýk hýzlandýrýcýmýza dönüyoruz. Hýzlandýrýcýmýz þu esasa göre çalýþýyor arkadaþlar, yalnýz bunlar sýrdýr ve lütfen burada gördükleriniz ve duyduklarýnýz burada kalsýn. Evet, biliyorsunuz Cenevre'deki hýzlandýrýcýnýn çapý 27 km; bizimki ise neredeyse iki katý. Niçin öyle yaptýk? Çünkü yaptýðýmýz hesaplamalara göre öyle gerekiyordu. 45 kilometrelik yeraltý tüneli boyunca tramvay raylarý döþedik ve kýt imkanlarla çalýþmak zorunda kaldýðýmýz için lunaparklarda kullanýlan roller coaster tipi vagonlara ihtiyacýmýz oldu. Yurtsever bir lunaparkçý dostumuz bize o vagonlardan iki tane hediye etti.

-Ama hocam, lunapark vagonuyla parçacýk taþýnabilir mi; biraz naif bir yaklaþým deðil mi bu sizce de?

-Deðil sevgili meslektaþým; biz bu lunapark vagonlarýný, büyük çarpýþma öncesi raylarda biriken zararlý elektronlarý süpürmek maksadýyla kullanmayý düþündük. Böylece hamamýn göbek taþýný zeytinyaðýyla yaðlamýþ gibi son derece kaygan ve süper iletken ortamý hazýrlayan bir düzenek geliþtirdik. Atom altý parçacýklarýný ise sanayi tipi lokantalarda kullanýlan büyük mikser makineleri üzerinde bir tadilat yapýp ucuna güçlü bir namlu borusu yerleþtirerek parçacýk tabancasý haline dönüþtürdük. Þimdi bugün ilk defa olarak parçacýk tabancasýný tam güçle çalýþtýracak ve çaðý degiþtirecek büyük patlamayý gerçekleþtireceðiz. Yalnýz arkadaþlar önce elektron süpürücü vagonunu hareket ettirmemiz gerekiyor. Ýçimizden genç arkadaþlar, ilk hareketi vermek için þu vagonlara birer omuz atarlarsa, zahmet olacak, çok teþekkür ediyorum. Ben üç deyince þöyle yirmi otuz metre omuzlarsak o kendiliðinden gidecek, evet bir, ikiii...

-Ama hocam bir yanlýþlýk yok mu bu iþte; öyle istop etmiþ semt minibüsü gibi omuz vermeler filan; bari bir marþ motoru filan koysaydýnýz, ilkel bir çözüm gibi görünüyor yani?

-Oo beyefendi, gençsiniz, zekisiniz fakat maaþallah diliniz papuç gibi; o kadarýný biz de düþündük efendim fakat aðýrlýk teþkil etmesin diye koymadýk. Marþ motoru koysak bu defa da niçin vites kutusu yok diye eleþtirecektiniz. Evet beyler, lütfen, tarihin en büyük fizik deneyini baþlatmak için sayýyoruz. Biir, ikiii ve üççç...

-...!

-...?

-N'oldu, durdu vagon hocam ilerde, görüyorum; gitti gitti ve durdu; bir þeye çarptý herhalde!

-Hay Allah cezanýzý vermesin; yahu kýrk defa tembih ettim, hýzlandýrýcý raylarýnýn üstünde takým tezgah býrakmayýn dedim. Yuh yani... Çekin þu lokma takýmý kutusunu þurdan. Haydi arkadaþlar yeniden baþlýyoruz. Bir, ikii ve üüç; çok güzel oldu, þahane. Artýk nefeslerinizi tutabilirsiniz arkadaþlar; hesaplarýmýza göre kýrk saniye sonra fusion enerjisini açýða çýkaran hýzlandýrýcý tetiðine basacaðým... On, dokuz... iki, bir.. basýyorum ve ateeþ...

-...!

-...?

-Biz patlama bekliyorduk ama fýss diye bir ses geldi hocam hýzlandýrýcý mikser makinesinden, kenarýndan da yað sýzdýrýyor galiba.

-Yað deðil o, tüh, hidrolik sývýsý; contadan kaçýrýyor yine. Yahu Tamerciðim, dün tembih ettim daha, hidroliðin contasýný deðiþtirmeyi unutmayýn diye... Herkesin iþini ben yapamam ki kardeþim, olmuyor ama... Neyse, yedek mikser tabancasýný devreye geçirelim hemen, nerede o?

-Mikser mi, mutfakta hocam; arkadaþlar öðle yemeði için ayran köpürtmüþler; fasulye, pilav, turþu vardý hani, yanýna ayran þeyetmek için...

-Teessüf ederim arkadaþlar, biz burda çað deðiþtirmek için yýrtýnýyoruz; bazý duyarsýz arkadaþlar parçacýk hýzlandýrýcý ile ayran köpürtüyorlar. Bu arada vagonlar gitti gider. Dursun'la Bülent birer el feneri alýp tünele dalsýnlar, vagonlarý kaldýklarý yerden çeke çeke getirsinler de yarýn yeniden deneyelim. Bu arada Ýsviçre'deki deneyin baþarýyla sonuçlandýðý haberi geldi az önce; yazýk oldu, büyük fýrsat kaçýrdýk. Siz deðerli bilim adamlarýndan özür dilerim arkadaþlar.

Hocam diyorum, belki deneyden önce de söylemiþtim hatýrlarsýnýz; deneyin baþarýlý geçmesi için bir kurban kesseydik, bir kan akýtsaydýk; hiç deðilse bir horoz kesmeliydik diyorum. Nazar mý deðdi acaba bize?

SESSÝZ YAÞADIM KÝM BENÝ NERDEN BÝLECEKTÝR
.
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Serbest Kürsü Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz