nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
Muhammethoca

Kayt: 02 Ksm 2006

MesajTarih: Pts Ekm 15, 2007 7:14 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

ALLAH NASIL MÝSAFÝR EDÝLÝR?
- Ya Musa! Rabbimizi yemeðe davet ediyoruz. Buyursun bir gün misafirimiz olsun. Nemiz varsa ikram etmeye hazýrýz, dediklerinde Musa (as), onlarý azarladý. «Nasýl olur, Allah (haþa) yemekten, içmekten ve mekândan münezzehtir» diyerek bir daha böyle bir þeyi akýllarýndan bile geçirmemelerini tenbihledi. Fakat Musa Kelîmullah Turu Sina'ya çýkýp, bazý duada bulunmak istediðinde, Allah tarafýndan þöyle nida olundu:
- «Ya Musa neden kullarýmýn davetini bana getirip söylemiyorsun?»
Musa (as): «Ya Rabbi, böyle daveti size gelip söylemekten haya ederim. Nasýl olur, Zatý Ulûhiyetiniz onlarýn söylediklerinden beridir» dedi.
Allah (c.c.): «Söyle kullarýma, onlarýn davetine Cuma akþamý geleceðim» buyurdu.

Musa (as) gelip kavmini durumdan haberdar etti, hazýrlýða baþlandý, koyunlar, sýðýrlar kesildi. Mümkün olduðu kadar güzel bir yemek sofrasý hazýrlandý. Çünkü misafir gelecek olan ne bir vali, ne bir padiþah, ne bir baþka yaratýktý. Kâinatýn yaratýcýsý misafir olarak gelecekti. Hazýrlýklar tamamlandýktan sonra, akþam üstü uzak yollardan geldiði belli; yorgun argýn, üstü-baþý birbirine karýþmýþ bir ihtiyar gelip: «Ya Musa! Uzak yollardan geldim, acým, bana bir miktar yemek verin de karnýmý doyurayým» dedi. Hz. Musa:
- Acele etme, hele þu testiyi al da biraz su getir bakalým. Senin de bir katkýn bulunsun. Biraz sonra Allah (c.c.) gelecek, dedi.
Tabii adam daha fazla diretmeden çekip gitti. Yatsý vakti oldu, beklenen misafir halâ gelmedi. Sabah oluncaya kadar beklediler, halâ gelen giden yoktu. Neyse ümidi kestiler. Hz. Musa taaccüp içinde idi.
Ýkinci gün Hz. Musa Tur'a gidip:
- Ya Rabbi, mahcup oldum, ümmetim: «Ya Sen bizi kandýrdýn, ya Allah sözünde durmadý» diyorlar dediðinde, þöyle hitap olundu:
- Geldim ya Musa, geldim. Açým dedim, beni suya gönderdin, bir lokma ekmek bile vermedin. Beni ne sen, ne kavmin aðýrladý.» Bunun üzerine Hazreti Musa Kelîmullah:

- Ya Rabbi bir ihtiyar geldi sadece, o da bir kuldu, Allah deðildi. Bu nasýl olur? dediðinde Cenabý Allah:
- «Ýþte ben o kulum ile beraberdim. Onu doyursa idiniz, beni doyurmuþ olacaktýnýz. Çünkü ben ne semalara, ne yerlere sýðarým, ben ancak aciz bir kulumun kalbine sýðarým. Ben o kulumla beraber gelmiþtim. Onu aç olarak geri göndermekle, beni geri göndermiþ oldunuz» buyurdu.

Demek ki, Allah için yapýlan her þey, bizzat Allah'ýn kendisine yapýlmýþ gibi olmakta, Allah o kimseden razý olmaktadýr.
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz