Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turan ocak

MesajTarih: Cmt Arl 01, 2007 10:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

'Stratejik nükleer proje alanında çalışıyorlardı

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Arık, 'Atlas Deneyi'nde görevliydi
Isparta'da düşen Atlasjet uçağında ölen yolcular arasında Süleyman Demirel Üniversitesi'nin davetlisi olarak konferans vermek üzere gelen 6 bilim adamı da bulunuyordu.

Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engin Arık, araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan, yüksek lisans öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve araştırma görevlisi Mustafa Fidan, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından desteklenen 'Türk Hızlandırıcı Merkezi Teknik Tasarımı ve Test Laboratuvarları' projesinde görevliydi. Doğuş Üniversitesi öğretim görevlilerinin, DPT ile birlikte teknoloji projesini gerçekleştirmek üzere 10 ayrı üniversiteden öğretim görevlileriyle birlikte Isparta'ya gittiği öğrenildi. Kazada ölen Prof. Dr. Engin Arık, yakın zamanda uranyumun yerini alması beklenen 'stratejik maden' toryumun sayılı uzmanlarından biriydi. Engin Arık, toryumun Türkiye'nin geleceğini kurtaracağına inanıyordu. Bütün dünyada rezervi 1 milyon 70 bin ton olan toryum elementinin 800 bin tonunun Eskişehir, Sivrihisar, Beypazarı ve Kızılcaören yörelerinde bulunduğunu çok iyi bilen Engin Arık, toryumun 21. yüzyılın en stratejik maddesi olacağını söylüyordu. Türkiye'nin toryum rezervinin, enerji üretimi açısından 120 trilyon dolarlık petrol ve ABD'nin 2001 yılı milli gelirinin 12 katına eşdeğer olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Arık, "Toryum, Türkiye'ye servet kazandırabilir. Küçük bir bilimsel yatırımla toryumla enerji üretme alanında dünya devleri arasına girebiliriz. Önümüzdeki 10-15 yıl içinde de Türkiye'nin talihi tersine dönebilir. Önü açılabilir." diyordu.

Bilim adamları, toryum uzmanıydı

Toryumun enerji olarak kullanılabileceğini ilk olarak 1993 yılında Cenevre'de CERN (European Center for Nuclear Research-Avrupa Parçacık Fiziği Araştırma Merkezi) laboratuvarında araştırma yapan Nobel ödüllü İtalyan fizikçi Prof. Carlo Rubbia önerdi. Türkiye'nin ise hızlandırıcı üzerinde çalışan tek araştırma grubu var. Prof. Dr. Engin Arık ile Isparta'ya giden diğer bilim adamları da bu grubun birer üyesiydi. Hızlandırıcı, proton ve elektron gibi temel parçacıkların ve atom çekirdeklerinin hızını çoğaltan bir alet. Tıpta, sanayide, savunma sanayiinde de kullanılıyor. Öte yandan SDÜ tarafından düzenlenen, 'Ulusal Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi 4. Çalıştayı', katılımcı bilim adamlarının hayatını kaybetmeleri üzerine iptal edildi

Atlas Deneyi'nde görevliydi

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Arık, 1954'te 12 Avrupa ülkesinin girişimiyle kurulan bir nükleer araştırma merkezi olan Cenevre'deki Avrupa Parçacık Fiziği Araştırma Merkezi'nde (CERN) yürütülen 'Atlas Deneyi'nde çalışıyordu. Arık başkanlığındaki grup, 'karanlık madde' arayan CAST Deneyi'nde de görev alıyordu. 80 ülkeden 500 üniversiteyi temsil eden 6.500 bilim adamının araştırma yaptığı CERN, Avrupa'nın bilim alanında Rusya ve ABD ile liderlik mücadelesini yürüttüğü laboratuvar olarak biliniyor.

MesajTarih: Cmt Arl 01, 2007 12:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

herkes beni komplo teorisi üretmekle suçlayabilirsiniz ama bu kaza bana hiç inandırıcı gelmemiştir. orada ölen insanlarımız öldürülmüştür. sırf o 6 teknisyenin öldürülmesi içinde geriye kalan 51 kişi feda edilmiştir. isteyen buna inanır isteyen inanmaz gereçek bana göre bu: oradaki vatandaşlarımız öldürülmüştür.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder AIM Adresi
ebadullah61

MesajTarih: Cmt Arl 01, 2007 12:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

pardon 6 bilim adamı demek istedim
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder AIM Adresi
turan ocak

MesajTarih: Cmt Arl 01, 2007 3:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu zaten açık

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    Yeşilalan & Baltacılı Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Gündem Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız