Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arzu AKTÜRK
ege-tr.gg@hotmail.com
İstanbul'u Anlatmak
19 Ocak 2011 Çarşamba Saat 17:50

İstanbul! Gördüğüm; ama göremediğim birçok yerleriyle hâla sırsın içimde. İstanbul’a yolculuğumun ilk gününde verilen bilgilere göre,kuzenimin beni karşılaması için Bayramoğlu güzergâhında inmeliydim.Hemen bir üst geçitin belirdiği mesafede daha önceki deyimime dikkat veren muavinin uyarısıyla indim.Köprüaltı bekleyiş gibi,üst geçitin yolla buluştuğu merdiven basamaklarında bekleyedurdum…Kimi benim gibi yolcular da, bekleyiş içindeydiler.Sabah dokuz buçuk suları.Çok geçmeden kuzenim beni karşılar, diye düşündüm ki yanılma payı bırakmamışım.Telefonum çalıyor.Arayan babam: ‘Bir kız çocuğu o kadar bekletilir mi?’ diye der demez hışım içinde kapatıyor telefonu.Dayanamıyor yine arıyor,baba endişelenme trafik diyorum,sakince…Gözlerim benden birkaç adım uzakta kadın ve çocuğuna ilişiyor.O kadar mazlum bir duruşu vardı ki kadının çocuğuna.Etkilenmedim değil, hani.Sonra kuzenimin bulunduğum yere taşıtla kırk beş dakika kadar zamanda geleceğini öğreniyorum,uzun süreli bekleyişin içerlenişi sarıyor beni.Bekleyişim uzun sürdü Bayramoğlu-Çayırova’da.Sonrası, kuzenimle Sultanbeyli’ye doğru yol aldık.İstanbul’da olmanın rahatlığıyla manzara güzelliklerine kaptırdım kendimi.İstanbul’da ilk gün kuzenim ve ailesi ile bir aile havası soludum.İkinci gün-03 Temmuz 2008- arkadaşım Ülkem için kardeşimle buluşarak, Bakırköy’e yol aldık.Uzun süren adres arayışımız sonrası evine ulaşabildik,ki, epey yorulmuşuz.Kardeşimi uğurlayışımla Ülkem’le geçen anlar anı olarak kalmışken, sonrası İstanbul gezintilerim de öyle…Akşam sonrası,gün başlangıcımız alelâde.Ülkemle çıkıyoruz evden.Bakırköy’de, yine üniversiteden tanışık olduğum Özlem’le buluşmak için sarılıyorum telefona.Ülkem’e, o an,okumakta olduğum kitaptan bir alıntıyı ve teşekkürü mesajla ileterek yüz yüze vedalaşamadan Bakırköy Meydanı’nda buluşma saati için ayrılıyorum Ülkem’in çalışma mekânından.

Gündüz saat onbir suları…Özlem ve kardeşiyle buluşmamız sonrası epey vakit geçirdik.

Cuma günü akşamında, bu kez Ömür arkadaşıma gitmek için ayrılmalıydık Özlemlerle.Mecidiyeköy-Beylikdüzü otobüsündeyim.İstanbul arkadaşlarımla buluşma kentim olmuş adeta.Hani,insanın konakladığı mekânlarda biraz da kendi şehrindeymiş gibi olmasa epey yabancılıyor şehirler bizi,bizim kimi şehirleri yabancıladığımız gibi.Sonraki ve son arkadaş ziyaretim Ömür’le epey rahatlatıyor beni.İçime tarifsiz bir duygu veren o hediyeleşme anımızsa kardeşleşme faslı gibi. Çok çok önceleri mezuniyet fotoğrafımı göndermiştim Ömür’e.El yeteneği karakalem çalışmasıyla yoğruluyormuş ki benim gönderim üzerine de çalışmış ve hediyesi olarak emeklerine sağlık ve devam diliyorum,içten teşekkürlerimle.

“İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı” diyordu şair.

İstanbul!

Adıyla namıyla edipleri yazdıra gelen şairleri alabildiğine coşturabilen Fatih'in şehri. Fethi zor, Fatih'i tek olan İstanbul mutlaka görülmeye gezilmeye değer yönleriyle herkese açık.

Şehirleri 'şehir' yapan biraz mimarisi, biraz doğal ve tarihi güzellikleri... Biraz da... İstanbul için biraz'ın 'birçok' olması kaçınılmaz.

İstanbul'a geziniz Anadolu Yakası'ndan başlıyorsa ufaktan hayal kırıklığına boğulabilirsiniz; ama Karadeniz’in hırçın denizinden ve dağlık arazisinden sonra çarşaf gibi serilmiş deniz ve dümdüz arazi sizi epey düşünce dünyanızda dinginleştirecek. Bahse değer!

İstanbul ile ilk defa buluşanlara kucak açan konukseverler Anadolu Yakası'ndan başlayan gezinizde yaşadığınız hayal kırıklığını:

“Bir de Köprü'yü gör, Sultan Ahmet’i, Topkapı’yı, Kapalı Çarşı’yı... Sonra...”Diyerekten attırıyorlar üzerinizden.Gerçekten sözden çıkarak bizzat görülmesiyle süzülüyorsunuz İstanbul'u seyirde...


http://twitter.com/ARZU_AKTURK


Bu makale toplam 1849 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR