Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arzu AKTÜRK
ege-tr.gg@hotmail.com
Karadeniz'in İncilerinden
25 Mart 2011 Cuma Saat 18:43

"Doğu Karadeniz kırsal bölgesine ilk kez gidenler, özellikle turistler,gördükleri ufak tefek ahşap yapıları,

Çocukların oynadıkları ağaç evlere benzetirler. Serender adı verilen bu yapılar aslında ev değil, yiyecek saklamak amacıyla yapılmış yerlerdir. Ahşap çatmayla yapılanı da var, boğaz geçmeyle yapılanı da; kerestesi çam olan da var, kestane olan da...Bu çeşitliliğe karşın serender aslında basit bir mimariye sahiptir.Bunlar,toprağa çakılı dört ayak üzerine oturtulmuştur.Yiyecekleri kemirgenden korumak için yerden iki-üç metre yüksekte inşa edilen bu yapıların,iş bittikten sonra toplanıp kaldırılabilen merdivenleri vardır. Ayrıca yiyeceklerin havadar bir ortamda, bozulmadan saklanabilmesi için bir dizi küçük oymalı penceresi bulunur.

Evet, bir şehri tanmak için onun tarihini ve kültürünü bilmek gerekir;ama kişinin kendini o kente ait hissedebilmesi için orayla ilgili yaşanmışlıkların ve anıların olması gerektiğine de inanırım."

                     

Serenderler, Doğu Karadeniz'in yaşam biçiminde etkili bu yönüyle ilinilegelenlerden... Dahası neler yoktur ki Karadeniz'in geçmişinde de... Kullanılan aydınlatma araçları gaz lambası, idare lambası ve Lüks (halk ağzında luküs) lambası gibi aydınlatma araçlarıydı... Hemen hemen çoğu ahşap Karadeniz evlerinde, genellikle tahıl saklanan yiyecek ve kimi eşyanın depolandığı  yer olarak bilinen ambar(kiler) da yöreye ait yaşanılmışlıklar arasında.

Değirmene gidilip öğütülecek mısırların unu çuval çuval saklanılırdı bu ambarlarda. Dahası, şehre inme güçlüğü ile kışın çetin şartlarına tedbir amacıyla şeker ve kimi bakliyatlar da çuvalla ya da büyük torbalarda muhafaza edilirdi burada... Bir de aklıma gelmişken, kimilerimiz tanığıdır kimi evlerde kullanılan süt makinalarının.Makinadan geçirilen süt kaymak olarak gelir, kaymak tadında yenildiği gibi; tereyağı yapmak için de kullanılırdı.

Çoğu dağların arasında kurulmuş Karadeniz yerleşimleri, yemyeşil doğasıyla kucaklar sizleri, her ne kadar, şehirlerin çoğu gelişmişliklerinden mahrum yerler olsalar da.


http://twitter.com/ARZU_AKTURK


Bu makale toplam 4675 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR