Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arzu AKTÜRK
ege-tr.gg@hotmail.com
Yaz Yağmurları
24 Temmuz 2011 Pazar Saat 11:49

Bu sabah bir ara yağmur vardı bardaktan boşalırcasına.Yağmur öncesi sis sarmıştı şehrin dağ eteklerini.Seçebildiğim kadar seçiyordum, göz gôrebildiğince her şeyi.Ayrımına vardım ki toprak hasretmiş suya;yağmuru içebildikçe içine çekti,süzdü, saldı bağrında.

Toprak ananın kokusunu solumak istedim ki ben yarı uykulu his dünyamdayken annem çok daha gerçekçi tavrıyla,çamaşırlar, diyerek koşar adım çıktı balkona.Ben de eşlik ettim anneme,evet çamaşırlar! Yıkanıp kirlerinden arındırılarak kurumaya brakılan çamaşırlar yağmurun talihsizliğine uğruyordu.Oysa aynı yağmur,birkaç gündür süren sıcak havaların yer yer boğuculuğuna yetişen imdat gibi,şehirde ne varsa ıslattıkça yeniden doğa cân buluyordu adeta.Yine de içimden geçiremeden edemedim,Allah'ım afetinden sana sığınırız rahmetini afet eyleme,diye.Öyle ya toprak da suya doyduktan sonra,su çoğaldıkça sel olup önüne kattığı her şeyi alıp götürebilirdi.Kimi evlerin hemen karşısındaki dere,bazen adeta çığlık olup coştukça kabarıyor kabına sığamıyordu yağmur yağdıkça.Derenin suları menzile varma telaşı içindeymişçesine salıyordu kendini yatağı boyunca,salındıkça da şırıltısı yer yer çığlık edâsında.
Neyse ki çamaşırlar yeniden kurumaya brakıldı,yağmur sonrası tenhalaşan havayla.Şimdi gökyüzü parçalı bulutlu,yağsa yağar yani şu ara olduğu gibi...
Küçükken dinlediğim bir şarkı vardı,nedense aklıma geldi,dile getirmek varmış:Yağdır mevlâm su!

'Suya kanacak kadar
Nefes alacak kadar
Yağdır mevlâm su!'

Tam da bu esnada annemin sesi,yağmur yağıyor Elif çamaşırları topla.Kalemimi braktığım gibi doğru balkona.Annem haber vermeseydi yazıyla hemhâl olurken derenin şırıltısına yenilen yağmuru farkedemeyip çamaşırlar ikinci kez ıslanıyor olma talihsizliğine uğrayacaktı.

Yağmur,keskin bir şekilde bu üçüncüsüyle kalemime kelâm oldun.

Dinle yağmur şarkı söylüyor derken kısa bir zaman sonra gökte gülümseyen güneş.Yaz yağmurları böyle bir şeydi ve günün haberlerinden birine ilişiyor gözlerim.Memlekete zam yağmaya devam ediyormuş:

'Mazota yine zam geldi!'

Sekiz kuruşluk zam her neyse de alım gücüne cevap vermeyen kimi zamlar karşısında işte,yağmurun bir başka gerçeği.

Hazır güneş de gülümsüyor,gün ortası haberlerini okumaya devam ediyorum...
Günlerimiz aydın olsun(!)

Bu makale toplam 1505 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR