Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arzu AKTÜRK
ege-tr.gg@hotmail.com
Appe'in büyük ruhu steve jobs'un anısına
06 Ekim 2011 Perşembe Saat 21:13

Çoğu kız çocuğu için türlü bebekler başlıca oyuncaklarıdır.
Çocuktum ve ilk bebeğimi dün gibi hatırlıyorum,arabasında onu sürmekle de az da olsa sorumluluk bilincimi kavradığım günlerdi.
Önceleri,beş altı yaşlarına kadar,evin tek çocuğu olarak tüm ilgi benim üzerimdeydi.Araya erkek kardeşlerim girince oyuncaklarım da kimi eğlencelerim de zamanla değişir oldu.Daha çok kardeşlerim için alınan el atarileri,oyuncak arabalar ve sonra TV bağlantılı play stations'lar benim de oyun dünyamı şekillendiriyordu.

Hani ikinci bir mavi gözlü sarı saçlı oyuncak bir bebek daha? İki afacan kardeşlerden birinin elinde gözlerinden olmuştu.
Öyleyse biraz da kardeşlerimin oyunlarına ayak uydurmanın yolunu bulmalıydım,düşüncesine kapılmıştım kendimce.
1995-1996'lı yıllarım olmalı.Israrlı taleplerim sonrası biraz da ders çalışmalarıma engel olacağı düsüncesiyle alınmayan ilk masa üstü bilgisayar nihayet evimize girmişti.İşlevinden ziyade görüntüsü yetiyordu kimilerince.Oysa işlevi ve onunla neler yapılabilirliği benim için çok daha önemliydi.Derken 1999 yazında bilgisayar kurslarının kapılarına dayandım.İlk öğrendiğim temel bilgiler arasında bilgisayarın tarihçesi,yahu bana şunun işlevi gerek nasıl programlanır, diye sabırsızlanıyordum öğrenmekte.İlk öğrendiğim program MSDOS,bir takım komutların yazılarak daha önce bilgisayara girilen sayfaların açılmasına olanak tanıyan vs işlevleriyle sonuç veren bir programı kullanıyor olmak oldukça sıkıcıydı.Sonraları windows ile tanışmakla bilgisayarı iyi kullanıyor olabilmek arasında sıradan bir bağ kurmuştum.
Programlama dilleri daha bir mesleki boyut olsa da çok daha sonraları zorunlu derslerim gereği ve merakımla programlama dillerinin kimilerini de öğrenmeye etkili oldu.Oysa giderek gelişen teknoloji dünyası ve yenilenen programların bizleri hızına yetişmekte geri bırakacağı aşikâr.

Günümüzde hayatımıza giren akıllı telefonlar
sayesinde elde ettiğimiz iletişim ve haberleşme kolaylıklarına rağmen yine de kimi insan için yaşamda bir şeyler eksik olabiliyor.

Çoğumuz için emek verilmeyen ve amaçsız kullanımdan öteye geçilmeyen tüketim alışkanlıkları ve yaşam biçimi rahatsız edici olabiliyor.

IPhone,IPod ve IPad gibi cihazların geliştirilmesinde büyük katkıları olan Apple'ın kurucularından ve eski ceo'su ünlü teknoloji adamı Steve Jobs gibi bir deha ve onun kadar girişimci olamayabiliriz belki.

Teşekkürler, Steve Jobs ve daha nicelerine.

Karanlıklara bir ışık da kendimizin olabileceği yaşamlar dileğiyle

Bu makale toplam 1534 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR