Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arzu AKTÜRK
ege-tr.gg@hotmail.com
Karanlık Günlerde Aydınlık Yarınların Umutları Var
15 Kasım 2011 Salı Saat 19:53

Sabahın âhına kalmadan uyanabilmenin mutluluğuyla bir süre sonra araladım pencereyi. Sonbaharın adeta tatlıbir hüznü hâkimdi havada. Dere şırıltısına eşlik eden kuşların cıvıldaşması günün aydınlığında neşeme neşe katıyordu. Belliki kuşlar da 'Güne Merhaba!' demenin coşkusu içindeydi. O anın güzellikleri hâlâ gözlerimin önünde.

Şimdi gün çoktan yarılanmış akşama doğru zaman yolculuğunda. Çok geçmez akşam başka bir güzellikte kuşatır şehri. Sonbaharın bu bir başka anlamlı günü de akşamın karanlık koynundan geceye kendini salarak kör karanlığı kuşanır ve şafak sökümüyle yerini yeni bir güne bırakır. Yarınların daha daha aydınlık olacağını bugünden bilebilir miyiz? Dünden kalan anılarla bugüne sarılırken yarının beklentileri içinde bir umut yine aydınlık günleri düşleriz.Oysa son zamanlarda da kara haberlerle kararmıştı aydınlık günlerimiz.Önce, ardı kesilmeyen şehit haberleri ve sonrasında yaşanan 7.2'lik Van Depremi...Şimdilerde şehit haberleri neredeyse yok, çok şükür!Van ise depremin acı yaraları içinde kıvranmakta, soğuk havaların daha da soğuk yüzlerine, zaman zaman acı yaşam öyküleriyle tanıklık ediyor.

Van'ın tüm güzellikleri, bir anda kâbus gibi şehre çöken ve şehri çöktüren şiddetli yer sarsıntılarıyla anlamını yitirdi. Van, birkaç şehirle beraber çok yakında büyükşehir olma sözünü aldı; yeniden hayata kavuşacak, büyüyecek, büyütülecek... Şehirlerde bazı doğa varlıklarıyla vakti geldiğinde ölürler ya sel, deprem gibi tabî olaylar neticesinde ya da insanoğlunun yıkıcı eylemleriyle. Yerleşim mekânlarının tekrar can bulması kendi havası, suyu, tabiatı yanında imara elverişli kılınarak yeniden mamur edilmesi ve insan hizmetine sunulmasıyla mümkün. Van da kaybettiklerine kavuşma mücadelesini verecek.

7.2'lik Van Depremi'nin acıları tıpkı Marmara Depremi gibi tarihimizin karanlık günlerinde yerini alırken Van'daki çocukların yüzlerinde anlık mutlulukların fotoğrafları nasıl da yansıdı yaşamımıza.

Bizler uzakları çoğunluğu pek acıyanlarıyla yerinde yaşamadan daha çok depremin etkilerini hissederek seyre düştük. Çok değil yakın zamanlarda Japonya'da yaşanan büyük felaketler sonrası depremin yaraları tam olarak sarılamamışken birkaç Japon, gönüllü olarak bizim deprem bölgesine koştu. Atsushi MiyazakiVan Depremi için japonya'dan gönüllü olarak geldi, ikincisi yaşanan 5.6'lık Van Depreminde enkaz altında kaldı, hayata gözlerini yumdu. Siyasilerimizden Erdoğan Bayraktar 'Bu deremden sonra en güvenli yer Van'dır!' demesinden birkaç saat sonra kendi ülkesinin depreminde hayata tutunan Miyazaki'nin ikinci Van Depremi'nde hayatından olması da ne yazıkki kimi siyasilerimizin ütopik söylemlerinin öteki yüzü.

Hükümetimiz 7.2'lik Van Depremini gerekçe göstererek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'mızın resmi kutlamalarını iptal etti. japonya öğrencileri ise 10 Kasım'ın ardından Türk çocuklarımızın coşkusunu aratmayacak coşku içinde, Atatürk'ümüzün adına kimilerince yine karaların çalınma yarışı içinde olunduğu zaman diliminde Van'a Güneş'in ufuktan yeniden doğacağı umutlarını aşılamak istercesine Gençlik Marşı'mızla Türkiye'ye seslendi. Japon çocuklarının bu anlamlı tutumu hayatımıza büyükbir ders ekledi: Kendi hükümetimizce deprem gerekçe(!) gösterilerek resmi kutlamalarla çocuklarımıza yaşatamadığı bayram coşkusunu Japon çocukları Gençlik Marşı'mızla bizlere seslenerek yaşattı.

Van'da yaşanan 7.2'lik depremin ardından ikinci bir 5.6'lık depremin kayıpları 10 Kasım'da Atatürk'ün ölümünün 73. yılının resmi törenlerle anılamayacağı endişeleri de tavan yapmıştı. Oysa Atatürk'ümüzü ölümsüz kılan biz Türk gençliğine emanet ettiği Cumhuriyet'inin ve fikirlerinin ilelebet yaşatılacağı inancını, kimilerinin gerek ifadelerindeki samimiyetsizlikleriyle ve tezatlıklarıyla gerekse uygulamalarıyla adeta bir yok sayma söz konusuydu. Bu inanca yakın tarihimizde olduğu gibi bugün de gölge düşürülmeye çalışılmakta.

Dün 15:15 sularında yazımı tamamlayıp yayına vermekte bekletmiş yayını bugüne bırakmıştım. Dün de çoktan geride kalmışken 'yarınların daha daha aydınlık olacağını bugünden bilebilir miyiz?' ifadelerime tekrar dönüyorum. Yeni bir günü okuma esnasına karşıladım ki gece yarısını birkaç dakika geçmişken 5.2'lik yine bir Van Depremi'nin haberlerini aldık.Van, adeta Türkiye'de son zamanlarda yaşanan depremlerin beşiği,sallandıkça sallanıyor, sarsıyor...

Türk Çocukları ve Türk Gençliği olarak son zamanlardaki acılarımıza karşı japon çocuklarının bizlere seslendiği Gençlik Marşı'mızla aydınlık günlerimize sarılalım

...Güneş ufuktan şimdi doğar...

Bu makale toplam 1849 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR