Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MuhammethocaKayıt: 02 Ksm 2006
Mesajlar: 199

MesajTarih: Cum Ekm 26, 2007 10:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

BİRLİK BERABERLİK VE CUMHURİYET
وَقُلِ الْحَقُّ مِنْ رَبِّكُمْ فَمَنْ شَآءَ فَلْيُؤْمِنْ وَمَنْ شَآءَ فَلْيَكْفُرْۙ
Toplumsal hayatın her seviyesinde sevgiyi,şefkat ve merhameti, birbirini dinleme ve fikirlere saygı göstermeyi insan ilişkilerinin vazgeçilmez şartı sayan Yüce dinimiz, insan iradesine ve özgürlüğüne yönelik her çeşit baskıyı reddeder. Zira kısıtlayıcı tutum ve davranışlar yeryüzünün en şerefli varlığı olarak yaratılan insanın fıtratına aykırıdır. Kur’anKerim’de,"Deki,Hakikat Rabbinin katından gelmiştir; artık dileyen iman etsin dileyen inkâr etsin." buyrulmuş, insanlar İlahi hakikate inanıp inanmamakta bile özgür bırakılmıştır. Fikir ve ifade hürriyetinin olmadığı bir ortamda insanların "doğal hakları" denilen, Allah'ın onlara doğuştan lütfettiği hakların korunması mümkün olmadığı gibi topluma faydalı olabilecek fikirler de rahatça üretilemez, ifade edilemez, hak savunulup haksızlık yerilemez. Onun için Kur’an-ı Kerim toplum hayatını ilgilendiren kararlar alınırken danışarak iş görmeyi emretmiş, Peygamber Efendimiz(sav) de, toplumun sevk ve idaresinde istişareye, farklı görüşleri almaya hep önem vermiştir. Nitekim Hendek Savaşı öncesinde, savaş tedbirlerini istişareye açmış, kendisi farklı düşünmesine rağmen, çoğunluğun görüşünü uygulamıştır. Peygamber Efendimiz’in(sav) bu dünyadan ayrılırken, kendi yerine bir yönetici atamaması da onun, toplumun hür iradesine ne kadar büyük bir değer verdiğini göstermektedir. Çünkü Efendimiz, inananların hür vicdanlarının kararlarına güveniyor, onların yanlış üzerinde birleşmeyeceğine inanıyordu.
Bizim ecdadımız da, dinimizden aldığı bu ilhamla, toplumsal huzuru ve barışı baskı ve zorlama ile değil fertlerin hür iradesine ve toplumun ortak aklına saygı göstererek sağlamışlardır. Günümüz toplumlarına örnek olacak şekilde çok sesliliği, çoğulculuğu geliştirmiş, farklı inanış ve düşünceleri barış içinde bir arada yaşatmıştır.
Geçtiğimiz asrın başlarından itibaren ülkemiz ve dünya Müslümanları büyük acılar çekti; bir kısmı uzun yıllar işgal ve sömürü altında yaşadı.. Allah'ın lutfu ve bu milletin kahramanlığı sayesinde ülkemiz bağımsızlığını korudu. Kurtuluş savaşında "imkansız" denileni başardık. Dünyanın, "Artık her şey bitti!" dediği noktada bu millet, kendisine inanan ve güvenen yürekli askerleriyle, kumandanlarıyla ve insanıyla vatanını kurtardı, bağımsızlığını korudu ve kutsal değerlerini çiğnetmedi.Cumhurun yani milletin iradesine saygıyı sistemin temeline koyan bir yönetim şeklini benimsedi. Bunun adı Cumhuriyet'tir.. Cumhuriyet; halkın egemenliği elinde tuttuğu ve bunu belli süreler için seçtiği temsilcileri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir. Cumhuriyet, toplumun, kendi kendisini idaresi, başka bir ifadeyle her bireyin iradesinin idareye yansımasıdır. Cumhuriyet, millet olma, millet olarak birlikte yaşama ve sorumluluğu birlikte paylaşma bilincine dayanan bir idare biçimidir.
Bu coğrafyada bizler asırlarca karşılıklı saygı, sevgi, birlik ve dirlik içinde yaşadık. Ancak, son günlerde ülkemizde terör örgütünün hain saldırılarının tırmanışa geçmesi ve bunun sonucu akan şehit kanları her ferdiyle bütün milletimizi derinden üzmüştür. Bu saldırıların milletimizin birlik ve beraberliğini, ülkemizin bütünlüğünü hedef aldığı ve bizi birbirimize düşürmeyi amaçladığı aşikardır. Millet olarak bu tuzağa düşmeyeceğiz. Duygulanacağız, üzüleceğiz ama muhakkak suretle aklımızla ve basiretimizle hareket edeceğiz. Haklı tepkilerimizi gösterirken, bu ülkede asırlardır bin bir emekle kurduğumuz ve koruduğumuz kardeşlik bağlarımızı ve birlik ruhumuzu zayıflatacak tutum ve davranışlardan da kesinlikle kaçınacağız. Bu vesileyle, vatanımız ve kutsal değerlerimiz uğruna hayatlarını feda etmiş şehitlerimizi, bugünkü özgür ülkeyi bize armağan ederek bu dünyadan ayrılan bütün geçmişlerimizi rahmetle anıyor; bağımsızlığımızı, dirliğimizi, birliğimizi daim kılmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
kriyoneroKayıt: 21 Tem 2006
Mesajlar: 3

MesajTarih: Cmt Ekm 27, 2007 6:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

*clap**clap*
Diyanet imamlarından bu denli sohbet takdire şayan..
DEVAMINI BEKLERİZ HOCAM...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder AIM Adresi MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    Yeşilalan & Baltacılı Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)


 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye
Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR