Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
yakup_basturkKayıt: 11 Şub 2011
Mesajlar: 2

MesajTarih: Cum Mar 04, 2011 6:16 pm    Mesaj konusu: HALKLARIN GÜCÜ Alıntıyla Cevap Gönder

HALKLARIN GÜCÜ
Evren ve Dünyada değişemeyen tek şey sürekli değişimdir. Evren sürekli bir hareket ve değişim içindedir.
Değişim fiziksel olduğu kadar soysaldır da. Son yıllarda hızla gelişen iletişim teknolojisi, halkın sahip olduğu fakat örgütsüz olan gücün hızla organize olmasını sağladı.
Eskiden ülke yönetiminden memnun olmayan kişilerin sayıları çok yüksek bile olsa, bunlar birbirlerinden habersiz, otoriteye baş eğerek yaşamaya devam ediyorlardı. Sosyal iletişim siteleri insanlar arasında çok hızlı ve nerdeyse ücretsiz bir iletişim ve fikir alışverişi sağlamaktadır.
Bu sitelerin ne kadar etkili oldukları yalnız Mısır ve Libya’da yapabildikleri halk hareketleri değil, birkaç yıl içinde değerlerinin inanılmaz boyutlara ulaşmasından anlaşılmaktadır.
Örneğin Facebookun piyasa değeri Dünyadaki uçakların büyük çoğunluğunu üreten Boeing firmasının değerini aşmıştır. Yani teknoloji sosyal olayları çok hızlı bir şekilde etkilemektedir.
Fikirler çok hızlı yayılmakta, efsaneler ve kendileri ülkeleriyle özdeşleşmiş diktatörler bir bir devrilmektedir. Bu halkın yükselen gücüdür. Bu güç, daha iyi bir yaşam için mücadele etmektedir.
Sosyal olaylar toplumsal uyanışı hızlandırmaktadır. Bunun en güzel örneği Fransız İhtilalından sonra Dünyanın çok hızlı değişmesidir.
İnsanlar özgür düşünmeye başladığında, yasaklar olmadığında daha önce düşünülemez sanılan, akla hayale gelmeyen yepyeni sosyal, ekonomik ve bilimsel gelişmeler olmaktadır.
Bu günlerde Kuzey Afrika’daki halk hareketlerinin ardından eğer gerçek bir demokrasi ve liberal bir ekonomiler kurulabilirse ülkelerin kalkınması çok hızlanacaktır. Bunun en güzel örneği Kuzey ve Güney Kore karşılaştırmasıdır. Bir başka örnek ise Tayvan dır.
Kıta Çini 20 yıl öncesine kadar çok yoksul bir ülkeyken aynı Çin halkının kurduğu ada devleti Tayvan Liberal ekonomi sayesinde Avrupa düzeyinde bir gelişmişliğe sahipti. Liberal ekonomi 1980 ler den itibaren bütün Dünyaya çok hızlı şekilde yayıldı. Sosyalist ve Komünist ekonomiler üretkenlikte Liberal ekonomilerle yarışamadı.
Liberal Ekonomi, insanları ve ülkeleri serbest bir yarışa sokmaktadır oysa Sosyalist sistemde yarış değil, gönüllü üretim ve eşitlik esastır. Bir başka deyişle Liberal ekonomi gücünü doğal insan davranışından, Sosyalist Ekonomi ise ideallerden almaktadır.
İnsanlık zorlanmadan idealleri uygulayacak seviyeye henüz ulaşmamıştır. Tahminime göre gelecek yüzyıllarda işçi sınıfının olmadığı, üretimin tamamen robotlarla yapıldığı bir dönem yaşanacaktır. Eminim ki, o dönemin ekonomileri şimdi bizim yaşadığımız ekonomilerden farklı olacaktır. Belki o zaman sosyalsizim tekrar doğacaktır.
Dünya 21. Yüzyılın eşiğinde hızla değişirken Türkiye ne durumdadır? Türkiye 1920’ler de Cumhuriyete, 1950’ler de çok partili rejime ve 2000’ li yıllarda halkın sözü geçen bir demokrasiye doğru yoluna devam etmektedir.
Sağlam bir demokrasi her konunun sansürsüz ve baskısız bir ortamda barışçı şartlar içinde tartışılmasından geçer. Herkes tolerans içinde davranırsa ülke kazanır, biz kazanırız.
Yalnız tek taraflı konuşmak değil, dinlemeyi de öğrenmeliyiz. İstekler haklı veya haksız olabilir fakat herkes görüşlerini özgürce ifade edebilmelidir. Ben eminim ki Türkiye 2023 e, Cumhuriyetin 100. Yılına Demokrasisini Avrupa standardına çıkararak varacaktır. Yakup BAŞTÜRK

_________________
Ya Göründüğun gibi ol yada olduğu gibi görün
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
Önceki mesajları göster:   

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    Yeşilalan & Baltacılı Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Köşe Yazıları Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)


 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye
Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR