Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MuhammethocaKayıt: 02 Ksm 2006
Mesajlar: 199

MesajTarih: Cum Ksm 09, 2007 4:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

AHİRETE İMAN VE SORUMLULUĞUMUZ


الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُHayatta hep yüz yüze olduğumuz halde bir türlü idrakine varamadığımız bir gerçek vardır! Ölüm ve ahiert… Yaratılan her şeyin bir ömrü olduğu gibi, bu dünyanın da bir ömrü vardır. Bu alemdeki tüm varlıklar yüce Allah’ın takdiri gereği geçici bir hayat için yaratılmışlardır. Bir gün gelecek, bu alemden, üzerindeki yaratılmışlardan bir eser kalmayacak, kainattaki bu mükemmel nizam bozulacak, ay, güneş, yıldızlar birbirlerine çarpıp parçalanacak, dağlar pamuk gibi atılacak ve kainatın da ölümü böylece vuku bulmuş olacak…

İnsanın ölümü, kainat düzeninin bozulması ve kıyametin kopması her şeyin sonu değildir. Aksine kıyametin ardından, bozulan düzen yeniden kurulacak, ölen herkes tekrar diriltilecek, ikinci ve sonsuz bir hayat başlayacaktır. Yüce Allah’ın kudreti ile gerçekleşecek olan bu ikinci hayata Ahiret Hayatı diyoruz. Ahiretin varlığına inanmak ve ona göre hazırlık yapmak nihai kurtuluşun temel şartı ve iman esaslarından biridir. Hal böyle iken yaptığımız amellerin ve sorumluluklarımızın bilincinde olmalıyız. Biz bu dünyaya niçin gönderildik, gayemiz nedir, yaptıklarımız karşılıksız mı kalacak, Allah Teala niçin bizden ısrarla; ibadet etmemizi; iş ve meslek hayatımızda doğru ve adil davranmamızı; ailede toplumda ve hayatımızın her safhasında rüşvet, adam kayırma ve haksızlıktan, yalan,içki, kumar, zulüm gibi fert ve toplumu çökerten hastalıklardan; şirk, sihir büyü, iftira, adam öldürme gibi çeşitli günahlardan uzak durmamızı istemektedir?
Bu ve benzeri soruların cevabını Kur’an dan alalım Allah’ü Teala Kur’an da şöyle buyurmaktadır: “Allah, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır” “O gün ahirette asla zulüm yapılmayacaktır”
“Kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükafatını; kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını amel defterinde görecektir” “Her insana kitabını(amel defterini) oku, bu gün kendi nefsin kendine hesap sorucu olarak yeter” denilecek. Amel defterini alıp iyi şeyler bulamayanlar “Keşke ahiret hayatım için dünyadan bir şeyler gönderseydim” diyecek ancak son pişmanlık ve itiraz fayda vermeyecek, çünkü dünyada yaptıklarını inkar durumunda ise kulakları, gözleri ve derileri yaptıkları sebebiyle aleyhine şahitlik edecektir.


İnsan varlıklar içinde en üstün, ancak her yaptığından da sorumlu bir varlıktır. Yaptığı bütün amelleri kaydedilmektedir. Yüce Allah’ın ahiret ile ilgili tasvir ettiği hususlar bizim için birer öğüttür. Ahiret inancı bir insan için en iyi kontrol sistemidir. Bu inanca sahip olan kimse; kötü söz ve davranışlarda bulunamaz, kimseyi kandırmaz, daima insanlara yardım ve hayra koşmayı prensip edinir, ömrünü boşa geçirmez, bütün nimetlerin hesabının sorulacağını düşünerek israftan ve haramdan kaçınır, gençliğini, sıhhatini ve ömrünü, iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışır. Peygamberimizin(sav) şu tavsiyesini hiç unutmaz “ Her kul nasıl ve ne amel üzere ölmüşse öyle diriltilir”


Madem ki ölüm var, ahiret var. Öyle ise sorumluluklarımızın bilincinde olarak oraya hazır olmalıyız, hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekip güzel ameller işlemeliyiz. Neslimizi bu şuurla yetiştirmeliyiz. Ölüm ve sonrasından değil, oraya hazır olmamaktan korkmalıyız. Ne mutlu bu şuur ile hayatını devam ettirenlere…


“Kişinin kalbi doğru olmadıkça, imanı doğru olmaz. Dili doğru olmadıkça kalbi doğru olmaz. Mümin, komşusunun lisanından (dilinin kötülüğünden) emin olmadıkça Cennet'e giremez."
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder AIM Adresi MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    Yeşilalan & Baltacılı Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Dini Konular Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)


 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye
Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR