Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hac.Ferşat Efendi’yi Anma Programına Davet
05 Mart 2013 Salı Saat 18:15
Hacı.Ferşat Efendi Eğitim ve Kültür Derneği İstanbul şubesi Hacı Ferşat Efendi’yi Anma Programı düzenliyor.

H. Ferşat Efendi Eğitim ve Kültür Derneği İstanbul şubesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan, son devir Osmanlı Müderris ve Şeyhlerinden, Yeşilalan köyünden Hacı Ferşat Efendi'yi anma etkinlikleri çerçevesinde 22 Mart Cuma günü akşam saat 19:30 da bir program tertiplendi.

H. Ferşat Efendi Eğitim ve Kültür Derneği İstanbul şubesi yönetim kurulunun yaptığı açıklamada, İstanbul Aksaray Vatan caddesinde bulunan Çaykara ve Dernekpazarı Kültür ve Yardımlaşma derneğinde yemekli olarak yapılacak olan anma gecesine tüm hemşerilerimiz davetlidir denildi.

Bilindiği üzere Hacı Ferşat Efendi adına Köyümüzde yatılı Kur’an kursu bulunmaktadır.

Hacı Ferşat Efendi Kimdir?

Çaykara Yeşilalan köyünde doğdu. Asıl adı İbrahim Hakkı’dır. Yazılarında bazen Ferşadzâde İbrâhim Hakkı imzasını kullanmasına rağmen daha çok Ferşâd Efendi olarak tanınır. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber altmış üç yaşlarında vefat ettiğine göre 1866 yılında doğduğu söylenebilir. Fakir bir aileye mensup olduğundan çocukluğunda bir süre çobanlık yaptı. Daha sonra üstün zekaya sahip olduğunu fark eden bazı alimlerin telkiniyle yörenin müderrislerinden Huşolu numan Efendi’den İslami ilimleri tahsil etmeye başladı. Küçük yaşına rağmen her yıl ramazan ayında civar illere giderek vaazlar veriyor, heyecanlı konuşmalarıyla kalabalık cemaatlerin ilgisini çekiyordu. Tahsili devam ederken Trabzon yöresindeki bazı illerde kısa süreli imamlık görevinde bulundu. İcazet aldıktan sonra İstanbul’a gitti ve ramazan ayında Ayasofya camii’vaazlar verdi.Seyehati Sırasında tanıştığı Kondulu Yusuf Şevki Efendi ile İstanbul’da buluştu ve Süleymaniye’deki Gümüşhanevi Tekke’sine gidip Ahmet Ziyaeddin Efendi’yi ziyaret etti. Tekkeye girerken tasavvufa intisap etme niyeti olmamsına rağmen orada Yusuf Şevki Efendi’den tarikat dersi almaya başladı. Memleketinde döndükten sonra köyünde bir medrese kurdu ve çeşitli aralıklarla burada kırk yıl müderrislik yaparak 300’ü aşkın öğrenciye icazet verdi. Of’ta müftülük, Samsun İdâdisinde öğretmenlik yaptı. Okuyan öğrencilerin askerlikten muaf tutulması için kurulan komisyonlarda görevlendirildi. İşgal sırasında Ruslar’ın Bayburt’tan Tiflis’e götürdükleri kitapların geri alınması için Şark ordusu kumandanı Kazım Karabekir Paşa’ya yazdığı mektuptan anlaşıldığına göre Gümüşhanevi Ahmet Ziyaeddin adına Of, Rize ve Bayburt’ta vakıf kütüphanelerinin mütevelliliği görevini de yürütmüştür.

Haber:www.yesilalan.net

Bu haber toplam 4376 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2018 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR