Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Op.dr.mehmet Zeki Baltacı Sizlerle
31 Ekim 2007 Çarşamba Saat 21:57
GENEL CERRAHİ UZMANI MEHMET ZEKİ BALTACI İLE YAPILAN RÖPORTAJ
Op.Dr.Mehmet Zeki Baltacı
Yönetici:: Sayın Ba...
GENEL CERRAHİ UZMANI MEHMET ZEKİ BALTACI İLE YAPILAN RÖPORTAJ

Op.Dr.Mehmet Zeki Baltacı

Yönetici:: Sayın Baltacı, Dünyanın neresinde olursa olsun , tüm Holaysalılara ulaşarak sitemiz vasıtası ile hemşehrilerimizi tanıtmaya ve kaynaştırmaya devam ediyoruz. Sizleri Ezincan dan okuyucularımızla buluşturacağız.Önce kendinizi tanıtırmısınız?

Baltacı::Öncelikle,beni siz değerli hemşehrilerle buluşturduğunuz ve kendimi tanıtma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.1974 yılında Holaysa köyünde doğdum(Huluman emekli öğretmen Mahmut BALTACI’nın oğlu).Sırasıyla ilkokulu Yeşilalan İlkokulunda ,ortaokulu Hayrat Gülderen ortaokulu,liseyi Trabzon Lisesinde okudum.!999 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim.. 2000 yılında İstanbul Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Kliniğinde ihtisasa başladım. 2004 yılında Genel Cerrahi Uzmanı oldum. .Daha sonra Erzincan devlet Hastanesinde Çalışmaya başladım.3 yıldır burada Genel Cerrahi uzmanı olarak çalışmaktayım. Evliyim ve bir çocuğum var. İş dışında en çok yaptığım şey, her Holaysalı gibi futbol oynamak ve futbolu takip etmek.Gerçi Trabzonspor eski günlerinde olmadığı için futbolu takip etmek o kadarda heyecanlı olmuyor.İnşallah eski şaşaalı günlerine geri döner.Eskiden köyde okulun önünde ayağımda lastik ayakkabı ,çamurlu ıslak zeminde plastik topla oynadığım futbol hiç aklımdan çıkmıyor. Orada aldığım zevk ve heyecanı inanın hiçbir yerde almadım.Bunun dışında fırsat buldukça Trabzon’a ailemin yanına ve köyüme giderek aile ve memleket özlemini gideriyorum.Yönetici: : Sanal ortamda tüm Holaysalıları buluşturduğumuz ve aynı zamanda kaynaştırdığımız sitemiz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Baltacı:: Yapmış olduğunuz bu başarılı çalışmanın değerini yanı başınızdakiler normal bir internet sitesi diye algılayabilirler, fakat uzak memleketlerde yaşayan ve memleket hasreti çekenler için bu bulunmaz bir nimet.İnanıyorum ki herkes size dua ediyor. İçeriği ,yapılan söyleşileri,göze hitap şekli olarak ta çok başarılı buluyorum. Böyle bir sitenin varlığı tüm holaysalılar tarafından da bilinmesi lazım.Burada bize de görev düşüyor.Bu site holaysalılar için bir şans.Yönetici:: Sayın hocam,kuşaklar arasında iletişim eksikliğinden dolayı bir çok köylümüz birbirlerini tanımıyor, hatta akrabalar bile birbirlerini yıllar boyu görmemeye başladı. Bu site aracılığıyla bu konuda hemşerilerimize ne anlatmak istersiniz.

Baltacı:: Eski nesilde iletişim eksikliğini olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Holaysalılık ruhu içlerinde hep canlı kalmıştır. Her nerde olursa olsunlar birbirlerini bulur ,hal hatır sorar özlemlerini giderirler. Ne kadar uzakta olurlarsa olsun. Bu onlar için bir ihtiyaçtır. En ufak bir menfaat düşünmezler.Yeni nesilde ekonomik şartlar ve birçok nedenden dolayı bu bağlar çözülmeye başladı.Hatta birbirini tanımayan ,görmeyen akrabalar bile var.Çok üzülüyorum. Bu eski ruhu tekrar canlandırmak lazım.Bu aşamada yaptığınız bu hizmetin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.Sebep olanlardan Allah razı olsun.Yönetici:: Sizin gibi değerleri , hemşehrilerimize tanıtmak, bizim için gurur verici. Holaysalılar adına sizlere şükranlarımızı sunuyoruz. Aynı zamanda bizleri de temsil ediyorsunuz. Son yıllarda eğitim konusunda köylerimizde gurur verici gelişmeler var. Siz genç bir uzman Doktor olarak, başarmanın ve hedefe ulaşmanın kriterleri nelerdir. Okuyucularımıza aktarırmısın? Ayrıca genç arkadaşlara önerileriniz varmı?

Baltacı:: Teşekkür ederim.Holaysalı olarak bir yerlere geldiysem ve holaysalılar tarafından takdir edilmiş ,gurur verici bir tablo olarak görülmüşse bu benim için en güzel hediyedir. Bundan daha güzel şey ne olabilir ki. İnşallah bu temsili sonuna kadar başarılı bir şekilde devam ettiririm. Aynı şekilde köyümüzde katlanarak devam eden başarılı gelişmeleri duyuyorum ve de sürekli takip ediyorum.Çok iyi yerleri kazanan ve çok iyi yerlere gelmiş arkadaşları öğrenince çok seviniyor gururum iki kat artıyor.Bundan şunu anlıyorum imkanlar sunulduğu takdirde gençlerimizin, bizlerin aşamayacağı engel, ulaşamayacağı hedef yoktur. Allahın izniyle her şeyi başaracakları yetenek ,azim ve zeka onlarda mevcuttur.

Başarmanın yolu inançtan geçiyor. Bütün başarıların ana kaynağında, yüksek inanılırlık seviyesinden sonra eyleme geçmek gelmektedir. Başaranlar hep sonuç gerçekleşmeden önce, o sonucu kendi inanç dünyalarında yasamışlardır. Yani başarıyı önce zihinlerinde kazanmışlardır.


Başarmanın ve hedefe ulaşmanın ikinci şartı da kişini kendini iyi tanımasıdır. Aynaya bakarak;

- Ben kimim?

- Ne biliyorum?

- Neyi bilmek istiyorum?

- Neredeyim?

- Nereye gitmek istiyorum?

- Tercihlerimi biliyor muyum?

- Hangi becerilere sahibim?

- Başarılı olabileceğim alanlar neler olabilir?

- Değerlerim nelerdir?

Kişi bu sorulara cevap aramalı ona göre hayatına yön vermelidir. Hedeflerine ulaşamayan arkadaşlarda sakın Umutsuzluğa kapılmasın ve şu sözü hatırlatıyorum;

‘’Sakın batan güneş için ağlamayın, yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin ’’Yönetici:: Sayın Doktorum, Yaptığınız işin çok zor, aynı zamanda kutsal bir görev oluğunu biliyoruz. Bu hizmeti yaparken ne düşünüyorsunuz. Hasta Doktor ilişkileri açısından olaya yaklaşırsak, bu ilişkiler nasıl olmalı? Toplumda şöyle bir kanaat var. Paran kadar tedavi. Siz bu konuda düşüncelerinizi okuyucularımızla paylaşırmısınız?

Baltacı:: Her mesleğin kendine göre birtakım zorlukları meşakkatleri ve sıkıntıları vardır . Doktorluk gerçekten zor ve stresli bir meslek. Bu işi gerçekten severek ve isteyerek yapmak gerekiyor. Yaptığımız iş direk hasta sağlığı ile ilgili olduğu için hata yapma şansınız yok. Cerrahlık ise bu işin en stresli bölümü. Çünkü yaptığın ameliyatta kesin başarı sağlaman gerekiyor. İlaç verdim iyileşmedi birde şu ilacı vereyim deme gibi bir şansınız yok. Herhangi bir hastalıktan dolayı ameliyat olması gereken hastayı ameliyat olmaya ikna etmekte çok önemli. Hastanın size güvenmesi veya sizin hastaya güven vermeniz çok önemli. Ben doktorluk mesleğini severek ve isteyerek yapıyorum. Hastalarla aramızdaki diyaloğu iyi tutmaya çalışıyorum. Bu bölgenin bir avantajı da doktora karşı aşırı bir saygı ve sevgi var. Buda işinizi daha çok severek ve isteyerek yapmanıza neden oluyor.’’Paran kadar tedavi’’ sözünden şu mana çıkarsa : ‘’Doktor eşittir para ‘’.Bu yaklaşım gerçekten beni üzüyor. Doktorluk mesleğine büyük bir haksızlık yapmış oluruz. Doktorluk mesleği para için yapılabilecek bir meslek değil. Hem eğitimi uzun hem de yorucu ve stresli bir meslek..Eskiden doktor sayısı az ,hastaneler yetersiz kalıyordu. Hasta size gelmek zorundaydı Bunu suistimal edenler , durumdan fayda sağlayanlar olmuştur ama günümüzde bu minimale inmiştir.Beni görenler nasıl dayanıyorsun diye sormadan edemiyorlar..Yönetici:: Değerli hocam köye gidermisin? Gittiğinde neler hissedersin.Herkese sorduğumuz soruyu sizlere de sormak istiyoruz.Amacımız herkesin görüşlerini alarak ortak noktalarda buluşmak.Sizce Köyümüzün en önemli sorunu nedir ? varsa çözüm yolları nelerdir.Ayrıca Köylerimizin sağlık sorunları ile ilgili kısaca bahsedermisiniz?

Baltacı::

Bazen bir türküdür okursun

Uzaklarda bir dosta dair

Bazen bir şiirdir yazarsın

Ciğerine sılayı çeken şair

Sonra sevdiğine kavuşursun

Gün gelir de bitende hasret

Ne acı kalır sende, ne dert

Yanında dostun, kardeşin, sıladasın

Gayrı yoktur sana gurbet

Hasılı güzel şey şu memleket
Memleket özlemi hiçbir zaman içimde sönmemiştir. Fırsat buldukça giderim.İşlerimin yoğunluğundan dolayı eskisine oranla daha az gidebiliyorum.. Bence köyümüzün en önemli sorunu göçtür. Sürekli dışarıya göç veriyoruz. Eskiden çok daha kalabalıktı. Köye gittiğim zaman muhabbet hal-hatır sorma sohbetler bitmiyordu. Şimdi konuşacak kişi parmakla gösterilecek sayıda. Gidenlerle kalanların arasındaki bağı çok güçlü tutmalıyız. Köyümüzü ,hal-hatır sormayı,güzel muhabbetleri unutturmamalıyız gidenlere. Sağlık sorunları ile ilgili olarak , tüm Karadeniz de olduğu gibi Holaysa’da da kanser vakalarının artığını görüyor duyuyorum. Çok genç yaşta ölenler bile olmuş üzülüyorum Allah rahmet eylesin..Çernobillin faciasının bunda etkisi büyük. İnşallah artmaz diyorum. Bizim köyde doktora gitme alışkanlığı bek yok Sadece hastalanınca gideriz. Hastalıkta erken tanı çok önemli. Madem böyle bir risk var en azından yılda bir kez doktora giderek chek-up yaptırmak gerekiyor. İkinci sorunda kalp ve tansiyon hastalığı. Bunun da en büyük nedeni diyet. Kırmızı et, tereyağı kullanımı çok sık. Özellikle tereyağını bütün yemeklerde kullanıyoruz. İstanbul’da iken kardiyolog arkadaşım bana şunu söylemişti.;Karadeniz’den gelen hastalarımın çoğunda kalp damarlarının ciddi tıkanıklık tespit ediyorum ve çoğu da ameliyata aday hastalar oluyor. Babamdan biliyorum’’tereyağı yasak diyorum tereyağı olmadan yemeğin tadı olmaz ki’ diyor.Bu alışkanlığımızı değiştirmemiz gerekiyor.


Yönetici:: Holaysanın dışında yaşayan hemşehrilerimize köyleri ile bağlarının koparılmaması hususunda sitemiz vasıtasıyla neler söylemek istersiniz. Bu konuda onlara bir öneriniz varmı?

Baltacı:: Gerek sosyal gerek ekonomik şartlardan dolayı birçok hemşehrimiz memleketine yeterli sıklıkta gelemiyor. Buda hemşehrilik bağlarında zayıflamasına neden oluyor. Bu aşamada Yeşilalan.net siteniz devreye giriyor.siteniz vasıtasıyla ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar birbirleri ile iletişim kurabilirler. En azından memleketlerine gelme fırsatı bulamasalar bile internet vasıtası ile bu bağı güçlü tutabilirler..ve memleketten haberdar olabilirler.Tüm hemşerilerime şunu diyorum, lütfen birbirimizden bağlarımızı koparmayalım.Şu site büyük bir nimet. Bu nimetten azami ölçüde faydalanalım.Yönetici:: Sayın Doktorum, bulunduğunuz hastahane de branşınızda yalnız olduğunuzu biliyoruz. Bu yoğunlukta bizleri kabul ettiniz. Kendinizi tüm hemşehrilerimize tanıttınız ve değerli fikirlerinizi paylaştınız. Holaysalılar ve site yönetimi adına sizlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Allah nasip ederse uzun yıllar sizlerden faydalanacağız.Bundan sonraki çalışmalarında ,sağlık,mutluluk ve başarılar dileriz.

Baltacı:: Asıl ben teşekkür ederim .Köyümüz adına büyük bir hizmeti başlattınız. Özverili ve gayretli bir şekilde çalışarak büyük bir eksikliği giderdiniz...Bu yolda sizlere’de başarılar dilerim.Bu konuda bize görev verilirse seve seve yerine getirir ve mutluluk duyarım...Herkesinde bu konuda size destek vereceğinden eminim.Sizlerin vasıtasıyla bütün Holaysalı hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunarım .Allah yar ve yardımcınız olsun.

.Röportaj: Kemal ÇUMAN

İRTİBAT:

GSM: 0-505-519 84 30

e-posta: kemal.cuman@turktelekom.com.tr
Bu haber toplam 9101 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2018 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR