Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadir Altunbaş Sizlerle
07 Kasım 2007 Çarşamba Saat 21:30

TRABZON AYAKKABICILAR SANAYİ SİTESİNDEN HEMŞEHRİMİZ KADİR ALTUNBAŞ’LA YAPILAN RÖPORTAJ
Kadir Altunbaş
...


TRABZON AYAKKABICILAR SANAYİ SİTESİNDEN HEMŞEHRİMİZ KADİR ALTUNBAŞ’LA YAPILAN RÖPORTAJ

Kadir AltunbaşYönetici: Sitemizde her kesimdeki hemşehrilerimizin tanıtımına ve sorunlarını gündeme getirme gayretimiz devam etmektedir.Yolumuz Trabzon sanayi bölgesinde Kuzey ayakkabıcılık ismi altında ayakkabı imalatı,pazarlama,toptan satiş işi ile uğraşan hemşehrimizin yanındayız. Mülakatımıza başlamadan kendinizi okurlarımıza tanıtırmısınız.

Altunbaş : 1958 çaykara,Baltacılı köyünde doğdum. Rahmetli eski Baltacılı muhtarı olan(koço) Hüseyin altunbaşın oğluyum İlk okulu Baltacılı İlkokulunda,orta okulu Rize imamhatip de, lise öğrenimimi Trabzom gece ticaret lisesinde okuyarak 1982 yılında bitirdim.Bu arada o dönemde okul okurken kemer altın da 1992 yılına kadar tezgahtar olarak çalıştım.1992 Yılında kuzey ayakkabıcılık şirketine ortak oldum.Evliyim iki erkek bir kız olmak üzere 3 çocuğum var.


Yönetici: Sitemiz, tüm yönetim kadrosuyla özveri içinde çalışarak hemşehrilerimize hizmet vermektedir.Sitemiz ve yayın hakkında görüşlerini alabilirmiyim?

Altunbaş : Yaklaşık 1.5 yıldır bu siteyi izlemekteyim.İnanın ilk günden şu ana kadar bir çok alanda gelişme sağladınız.Sitemizi takip ettiğim süre içinde tanımadığım bir çok köylümü bu sitenin sayesin de tanıma fırsatı buldum ,bundan daha güzel bir hizmet olur mu.İş icabı Türkiye’nin her yerine gidiyorum.her gittiğim yerde bilgisayarım yanımda, anında köyümüzle olan her şeyi öğreniyorum.Bu hizmeti bize sunan sitenin çok değerli yönetimine şükranlarımı sunarım.Sitemiz aracılığıyla tüm hemşehrilerimize buradan seslenmek istiyorum,sitemize sahip çıkalım.Yönetici: Sayın altunbaş,sizler çok küçük yaşlarda çalışarak bu noktalara geldiniz.Bu süreçte neler yaşadınız okuyucularımızla paylaşırmısınız?

Altunbaş : Bu soruyu sordoğunuz için çok teşekkür ederim.Geçmiş anılarım ve yaşadığım tüm zorluklar bir film şeridi gibi kafamda canlandırdım.Köyümüzde ekonomik şartları herkes bilir bizde bu şartlar altında gençlik yıllarımız hep çalışma ile geçirdik.zaman ,zaman aç kaldık,kışın evde yakacak odun bulamadığımız için araba lastikleri yaktık.Bunları anlatmamın nedeni şimdiki gençlerin geçmişte nasıl bir süreçten geldiğimizi anlamaları açısında önemli. Kimse çalışmadan hayatı tanımadan bir yerlere gelmesi mümkün değil.

Kadir Altunbaş ve Kemal ÇumanYönetici: Şu anda sizin faaliyet alanlarınız nelerdir.okuyucularımıza biraz bahseder misin?

Altunbaş : Sordunuz bende açıklayayım.Bizim birinci derecede , Arsin organize sanayi bölgesinde 7 dönüm üzerinde kurduğumuz 3000 metre kare kapalı alanı bulunan 130 kişiye iş istihkamı sağladığımız bir ayakkabı fabrikamız var.North winç markası altında Erkek ve bayan ayakkabısı üreterek Türkiye’nin her tarafına pazarlama yaparak faaliyetimizi devam ettirmekteyiz.İkinci faaliyetimiz Trabzon Değirmendere ayakkabıcılar sitesinde bayisi olduğumuz markaları toptan olarak Karadeniz, doğu Anadolu bölgelerine satmaktayız.Üçüncü faaliyetimiz Trabzon kemer altında perakende mağazamız bulunmaktadır.İzmir ışık kent ayakkabıcılar sitesinde toptan satış mağazamız mevcuttur.İstanbul laleli de yurt dışı piyasası için shoowrum mevcuttur.Yönetici: Sayın Altunbaş,anladığım kadarı ile siz ayakkabı üretimi olarak yaptığınız fabrikayı Trabzon bölgesinde Arsin organize de yaptınız.Bu yatırımları yaparken neyi düşündünüz.Bu iş yerlerinizde toplam istihdam ettiğiniz kaç kişi var?

Altunbaş : Biz şirket olarak önce oturduk kendi aramızda tartıştık, yapacağımız bu yatırımı nerde yapabiliriz diye konuştuk.Şunu düşündük.Yıllarca Trabzon’da yaşayan hemşerilerimiz ekonomik koşullar yüzünden göç ediyor,Trabzonlu iş adamlarımız yatırımlarını büyük kentlere yapıyor, sebebi bana göre kısa zamanda büyüyerek zengin olmak diye düşünüyorum.Biz işin kolayına kaçmadık, kendi bölgemizin insanlarına iş imkanı sağlamak için Arsin organize sanayinde bu yatırımı yapmaya karar verdik.Yöremiz insanına iş istihdamı sağladık.Bundan daha güzel bir iş olabilir mi? Şu anda bünyemizde 160 kişiye iş veriyoruz.Yönetici: Şimdi size genel bir soru sormak istiyorum.Sanayicinin,esnafın durumu nasıl,sıkıntıları nelerdir bize açıklarmısın?

Altunbaş : Evet güzel bir soru nerden başlayacağımı bilemiyorum .Bir çok sorun var.Türkiye’nin ekonomik şartları git gide zorlaşmaktadır. Özellikle ayakkabıcılık sektörinde parakenteciler iş olmadığı için çeklerini ödeyemeyecek duruma gelmiştir.Bunun ana sebeplerinden biri vadelerin çok uzun olması banka kredilerinin düşük olması hasebi ile millet ev ,araba gayrı menkul alarak geleceğini ipotek altına alıyor ,bu sebeplerden dolayı çeklerini ve senetlerini ödeyemiyor. Doğal olarak bu bize ve aynı zamanda tüm esnafları zorluyor ve sıkıntıya sokuyor.Bu sıkıntılardan kurtulmanın yolu parakentecilerin öz sermayelerini işletmelerine geri koymalarıdır.Banka kredilerinden mümkünse uzak durmalarıdır.Özellikle Karadeniz insanının Fındık,Çay gibi tarım ürünlerinden elde ettiği gelirlerle geçindiği için buda sadece kendilerinin zaruri ihtiyaçlarına gitmekte dolayısıyla ticaretin azalmasına neden olmaktadır.

Yönetici: Yıllardır Trabzon’da yaşıyorum.Hep kafamda bir soru var, zamanı geldiğinde birine soracağım diye şimdi sırası geldi herhalde, seni yakalamışken soruyorum. Trabzon’da Çaykaralı çok miktarda esnaf bulunmaktadır ne yazık ki bizim köylü birkaç kişi var bunun sebebini sorabilirmiyim?

Altunbaş : Evet ne yazık ki böyle. Nedenini ben de anlamış değilim. Gurbet olayını en fazla yaşayan holaysadır herhalde,birde dışarı da para kazanan hemşerilerimiz ticarette Trabzon’u tercih etmediler. Olayı bu yönden değerlendirmek lazım.Bence bu bizim eksikliğimiz inşallah bundan sonra çoğalırız.Yönetici: Sayın Altunbaş biraz özel hayatınızdan bahsedermisin, iş hayatınız da arda kalan zamanlarda neler yaparsınız?

Altunbaş : İşim icabı sürekli seyahat halindeyim, ama azda olsa Trabzon’da kaldığım sürede evime ve aileme biraz zaman ayırıyorum.

Yönetici: Biraz köyü konuşalım.Köye gidermisiniz? Gidince neler yaparsınız? Size göre köyümüzün en önemli sorunları nelerdir?

Altunbaş : Çok az zamanım olmasına rağmen zaman ,zaman köye giderim,gidince de tarla işleri ile ilgilenirim,yakın akraba ve dostlarımı ziyaret ederim.Bana köyün sorunları var mı diye sordunuz ben ilk olarak size burada bir birinci sorun olarak gördüğüm köye gittiğimde herkesi bir arada görebilecek ve sohbet edecek bir köy lokalinin olmamasını çok büyük bir eksiklik olarak görüyorum.Bu sorunu sayın muhtarlarımız acil olarak çözmesi konusunda bir çalışma başlatmalarını temenni ediyorum.Ayrıca yol,su sorunları var.Köy yollarını mutlak surette genişletilmesi lazım diye düşünüyorum.

Yönetici: Sitemiz hemşerilerimizin buluştuğu ve tanıştığı bir yer.Siz holaysa’nın dışında yaşayan hemşerilerimize anlatmak istediğin bir şey var mı?

Altunbaş : Ekonomik şartlar bizi doğduğumuz yerlerden uzaklaştırdı.Dünyanın her yerinde hemşerilerimiz mevcuttur.Onlara sitemiz vasıtasıyla seslenmek istiyorum.Asla geçmişinizi unutmayın köyünüzü ve köylünüzü her şartlarda tanımaya çalışın.Bizler buna ön ayak olmasak gelecek nesiller birbirlerini unutacaktır.Sitemiz bizim birbirimizi kaynaştıracak çok önemli görevler üstlenmektedir.

Yönetici: Bu gün burada çok yoğun işiniz olmasına rağmen bizlere zaman ayırdınız.Kendinizi değerli hemşehrilerimize tanıttınız. Site yönetimi olarak sizlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bundan sonra ki iş hayatınız başarılarla dolu geçmesini diliyoruz.Sizin son olarak söylemek istediğin bir şey varmı?

Altunbaş : Benim için bu söyleşi gurur vesilesi oldu. Beni tanımayan hemşehrilerime tanıtma fırsatı tanıdınız.Site yönetimine yaptığı bu çok değerli işlerden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Trabzon’dan Dünya’nın her yerindeki hemşerilerime selam ve sevgilerimi gönderiyorum.Röportaj: Kemal ÇUMAN

İRTİBAT:

GSM: 0-505-519 84 30

e-posta: kemal.cuman@turktelekom.com.tr

Bu haber toplam 5436 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2018 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR