Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr.saliha Kanık Sizlerle
12 Kasım 2007 Pazartesi Saat 09:56

Dr.SAMİ ULUS ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTAHANESİNDE PEDİATRI ASISTANI HEMŞEHRİMİZ SAYIN Dr...


Dr.SAMİ ULUS ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTAHANESİNDE PEDİATRI ASISTANI HEMŞEHRİMİZ SAYIN Dr. SALIHA KANIK’İLE YAPILAN RÖPORTAJ

Dr.Saliha KanıkYönetici: : Sitemizin ana hedefi; Dünyanın her yerine dağılmış olan, alanlarında kendilerini yetiştirmiş,çok güçlü olan potansiyelimizi ortaya çıkararak, hemşehrilerimizle tanıştırmayı sağlamak ve fikirlerinden yararlanmak,nesiller arasındaki iletişimi devam ettirerek birlikteliğimizi sağlamlaştırmaktır. Bu amaçla siz değerli okurlarımıza Ankara’dan Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinden çok değerli bir hemşehrimizi tanıtacağız. Sohbetimize başlamadan önce kendinizi okurlarımıza tanıtır mısınız?Kanık:: Söyleşimizin başında bana kendimi tanıtma fırsatı ve düşüncelerimi dile getirme fırsatı verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Çaykara Holaysa köyünden Demirci Hacı Hasan KANIK’ın torunuyum. Babam Süleyman KANIK halen Diyanet İşleri Başkanlığında bilgisayar yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Babamın memuriyeti nedeniyle ben 1982 yılı Kırşehir Çiçekdağı’nda dünyaya geldim. İlkokulu Yozgat-Yerköy İstiklal İlkokulu’nda tamamladıktan sonra orta okulu Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ,lise eğitimimi de Ankara Çağrı Fen Lisesi’nde tamamladım..2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim. Altı yıllık Tıp Fakültesi eğitimini tamamladıktan sonra 2006 yılında girmiş olduğum TUS sınavını kazanarak Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Pediatri Asistanı olarak uzmanlık eğitimime başladım. Bir yıldır halen aynı görevde bulunmaktayım. Memur bir baba ve ev hanımı bir annenin ilk çocuğuyum. Benden küçük iki kardeşim var. Kız kardeşim Neslihan Ankara da okul öncesi öğretmeni olarak çalışmaktadır. En küçüğümüz Hasan Hüseyin ise K.T.Ü inşaat Mühendisliğinde okumaktadır.Yönetici:: Sayın Kanık, bir çok nedenden dolayı hemşehrilerimizin birbirleri ile olan iletişimleri zayıflamış durumda, hatta akrabalar bile birbirleriyle irtibat sağlayamıyor. Biz site olarak bu insanlar arasında diyalog sağlama misyonunu üstlendik. Sizin bu konuda ve sitemiz hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz?

Kanık: : Günümüz şartlarında bir araya gelme ihtimali zor olan Holaysalılar’ı ve akrabaları buluşturmanızı başarılı bir girişim olarak değerlendiriyorum..Kaybolmaması ve korunması gereken ,üstelik son günlerde değerini daha iyi anladığımız birlik ve beraberlik adına bu başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.Yönetici:: Sitemizde daha önce yayınladığımız haberimizde, Ankara Tıp Fakültesini dönem birincisi olarak bitirdiniz, aynı yıl çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık sınavını kazandınız ve ikinci yılınızı çalışıyorsunuz. Değerli okurlarımıza bu başarınızın sırrını,gençlere örnek olması açısından buralara nasıl geldiğinizi açıklar mısınız?

Kanık:: Öncelikle işin en önemli kısmının insanın kendini iyi tanımasından geçtiğini düşünüyorum. Ayrıca başarılı olmanın sırrının çok küçük yaşlardan itibaren karar verme mekanizmasının geliştirilmesinden geçtiğine inanıyorum. Eğitim sistemimiz maalesef yıllardır ezbere dayalı bir sistem olmaktan ileri gidemedi. Öyle ki bu ezberci sistem sözel alanda dahi kendi fikirlerinizi dile getirmenin gerekliliğini bile ortadan kaldırdı. Son yıllarda bu alanda iyiye gidişe işaret olarak değerlendirdiğim kıvılcımlar olsa da şimdilik aşılması gereken çok önemli sorunlar devam etmektedir. Ancak tüm bunlar başarısızlığa elbette bahane olmamalı. Ben eğitim sürecim ve yeni başladığım meslek hayatım boyunca bana sunulan olanaklar çerçevesinde öncelikle zamanımı programlayarak, hedeflerimi belirleyerek, sonrasında ise belirlediğim hedefleri gerçekleştirmeye çalışırken başarıyı engelleyecek etkenlerden uzak durmaya gayret ettim. Tabi hedefleriniz standartların biraz üstünde olduğunda kendinizden de fedakarlık yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Başarılı olmayı hedefleyen genç arkadaşlarımıza başta da söylediğim gibi, kendilerini tanımalarını, hedeflerini belirlemelerini ve gerektiğinde kendilerinden özveride bulunmalarını tavsiye ediyorum.

Yönetici:: Sayın Kanık,Sizce idealist bir insan nasıl olmalı? Bundan sonraki hedefleriniz hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?

Kanık:: Bu hususta bana göre ancak şunu söyleyebilirim,idealist insan olmanın bazı sorumlulukları vardır. En önemlisi önünüze koyduğunuz idealin yalnızca bireysel olmaması ve aileden başlamak üzere tüm ülkeye karşı sorumluluk taşıması gerektiği gerçeğidir. İdealler bireysel tatmin bazında düşünülmemeli ve bu idealin kendimiz dışındaki insanlara hatta tüm evrene kazandıracakları ya da varsa kaybettirecekleri öngörülerek belirlenmeli. Kendi adıma ideallerimi belirlerken,seçtiğim mesleğin bu düşüncelerim ile örtüşmesi yanında hayatımızda önemli yeri olan mesleki tatmini de beraberinde getirdi. Bundan sonraki hedeflerimde ise beş yıllık uzmanlık eğitimimi tamamladıktan sonra imkan olursa yan dal uzmanlığı yapmak ve elbette vicdanı huzurlu olarak meslek hayatıma devam etmek istiyorum.Yönetici::Türkiye’nin sağlık konusundaki durumunu nasıl görüyorsunuz? Sizce sağlık konusunda çok acil olarak çözülmesi gereken sorunları okuyucularımıza kısaca aktarır mısınız?

Kanık:: Şu herkes tarafından bilinen bir gerçek ki ekonomisi oturmamış bir ülkenin eğitim,sağlık gibi diğer alanlarında da oturmuş işleyen bir sistemi olmasını bekleyemeyiz. Elbette sağlık sistemi de günümüz şartlarında ekonomi bağımlı olduğundan içerisinde ciddi sorunlar barındırmaktadır. Bununla birlikte ülkemizde yıllardır oturmuş bir sağlık politikası olmaması da sorunları artırmaktadır. Çünkü parasal destek bulunmuş olsa da kaynakların doğru alanlara aktarılamaması sıkıntıyı büyütmektedir. Ayrıca medikal ve parasal olanakların günümüzde olduğu gibi tedavi edici hizmetler yerine koruyucu sağlık hizmetlerine aktarılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu durumu basit bir örnekle açıklamak gerekirse en iyi bilinen koruyucu hekimlik hizmetlerinden biri olan aşılama programının iyi oturması ve işlemesi sağlanırsa aşılanmadığı için hastalığa yakalanan ve tedavi giderlerini artıran çocukların sayısı azaltılabilir. Böylelikle çok düşük maliyetlerle yürütülen aşılama programı ile tedavi giderlerine harcadığınız büyük maliyetleri engellemiş olursunuz.Yönetici: : Ülkemizdeki coğrafi bölgelere göre sağlık sorunları farklılıklar içermektedir. Karadeniz’de yaşayan insanlarımızı en fazla ilgilendiren sağlık sorunu sizce nedir? Ne gibi koruyucu önlemler alabiliriz?

Kanık:: Sağlıkta ulaşım önemli bir sorun. Çünkü sağlık hizmetlerine ulaşılabilirlik işleyen bir sağlık sisteminin önemli bir koludur. Bu nedenle Karadeniz bölgesinin dağlık yapısı ve yerleşim şekli gereği bu yönden şanssız olduğunu düşünüyorum. Bu zorluklar sağlık hizmetinin de ihtiyacı olana getirilmesini zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte mesleğim açısından değerlendirdiğimde çocuk hastalıkları açısından Karadeniz bölgesinin artmış bir kanser yükü altında olması beni düşündürmektedir. Ayrıca bazı bölgelerimize göre fazla oranda yapılan akraba evlilikleri de kalıtsal(ailesel geçişli) hastalıkların görülme sıklığını artırmaktadır. Bu nedenle bölgemizde sıkça yapılan akraba evliliklerinin azaltılmasının kalıtsal hastalıkların önüne geçilmesi ve daha sağlıklı nesiller açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca düzenli gebelik ve erken çocukluk dönemi takiplerinin yapılmasının sağlıklı anne ve çocuklar açısından gerekli olduğuna inanıyorum.

Yönetici:: Ankara’da ailenizin yanında yaşıyorsunuz. Büyük kentlerdeki yaşam zorlukları nelerdir?

Kanık: : Tabi eğitim süreci boyunca ailemin yanında olmak benim açımdan çok avantajlıydı .Ancak büyük şehirde yaşamanın zorluklarını da göz ardı etmemek gerekir. Her büyük şehirde olduğu gibi başkentte de ulaşım çok zamanınızı almaktadır. Hele öğrenci iseniz zamanınızın büyük bir kısmını ulaşım zorluğu nedeniyle heba etmek durumundasınız. Ayrıca Karadeniz gibi bir memleketin evladı olup da denizin ve nerdeyse yeşilin olmadığı bir şehirde yaşamak zorunda olmanızın getirdiği can sıkıcı durumu da belirtmeden geçemeyeceğim.Yönetici:: Sayın Kanık, herkese sorduğum soruyu size de sormak istiyorum. Kuşaklar arasındaki diyaloğu nasıl buluyorsunuz, size göre nasıl olmalı?

Kanık:: Aslına bakılırsa daha önceki dönemlere göre kuşaklar arası iletişimin günümüzde çok da kötü olmadığını düşünüyorum. Çünkü değişen dünyada artık çoğu evde iletişimi kolaylaştıracak birçok iletişim cihazı bulunmaktadır. Gördüğüm kadarıyla bu iletişim olanakları çoğu insan tarafından da kullanılmaktadır. Dolayısıyla kuşaklar arası iletişimin son yıllarda oldukça geliştiğini düşünüyorum.Yönetici::Sitemiz aracılığıyla, hemşehrilerimize neler söylemek istersiniz?

Kanık: : Kendi adıma sınırlı fikir dünyamdan yola çıkarak sadece hemşerilerimizin değil tüm vatandaşlarımızın umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu sadece bugünlerde geçirmekte olduğumuz zor süreç için geçerli değil tüm alanlarda ve hayatın her aşamasında hiçbir işin kolay başarılmadığı bir gerçektir. Ancak birlikte ve hoşgörü içerisinde ilerlendiği sürece her alandaki sorunların kısa ya da uzun vadede halledilebileceğini düşünüyorum.Yönetici::Sayın Kanık,Türkiye’nin başkentinden hemşehrilerimize seslendiniz, kendinizi tanıtarak değerli fikirlerinizi paylaştınız, bizlere çok değerli zamanınızı ayırdınız.Holaysalılar olarak sizlerden ve başarılarınızdan gurur duyuyoruz. Site yönetimi olarak ,sizlere bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dileriz.Kanık: : Ben de yoğun çalışma temposu içinde kısa da olsa farklı bir ortamda bulunmaktan memnuniyet duyduğumu belirterek beni ve fikirlerimi hemşerilerimizle buluşturduğunuz için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum.

Röportaj: Kemal ÇUMAN

İRTİBAT:

GSM: 0-505-519 84 30

e-posta: kemal.cuman@turktelekom.com.trBu haber toplam 6755 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2020 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR