Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yrd.doc.dr.mehmet Yıldırım Sizlerle
27 Şubat 2008 Çarşamba Saat 19:53
YRD.DOC. DR MEHMET YILDIRIM İLE YAPILAN RÖPORTAJ
Yrd.Doc.Dr.Mehmet Yıldırm
Yönetici: hemşerilerimizle bul...
YRD.DOC. DR MEHMET YILDIRIM İLE YAPILAN RÖPORTAJYrd.Doc.Dr.Mehmet Yıldırm

Yönetici: hemşerilerimizle buluşmaya devam ediyoruz . Bu günkü durağımız Balıkesir Üniversitesinde çok değerli bir hemşerimizle beraber olacağız. Değerli hocam sohbetimize başlamadan önce kendinizi okuyucularımıza tanıtırmısınız.?1949 Yılında, Çaykara Baltacılı köyünde doğum. ( Kabla ) Rahmetli Hacı Ömer Yıldırım’ın oğluyum. İlk ve orta öğrenimimi Çaykara’da tamamladıktan sonra 1969 da Rize Lisesinden mezun oldum. 1973 de Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. İlk defa 1974 de Milli Eğitim Bakanlığı Etüt-Planlama Dairesinde göreve başladım. 1981 yılında bu dairede Şube Müdürü iken naklen Balıkesir Meslek Yüksekokuluna atandım. Yüksek Lisans eğitimimi 1989 da Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, Doktora çalışmamı yine aynı enstitüde 1994 de tamamladım. 1995 de Yrd. Doç. Dr. olarak atandım. 27 yıl görev yaptığım Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda Md. Yardımcılığı ve Bölüm Başkanlığı görevlerini yürüttüm. 3 yıl Susurluk Meslek Yüksekokulunda müdürlük yaptım. 2006 Aralık ayında emekli oldum. Ancak halen aynı kurumda dışardan derslere girmeye devam ediyorum. Ders Kitabı olarak okutulan Ticari ve Mali Matematik kitabım ayrıca Türk İşletmelerinin Yapısal Analizi ve Avrupa Topluluğu Entegrasyonunda Rekabet Şansları adlı özel bir çalışmam vardır. Evliyim, 4 çocuk ve 2 torunum var.Yönetici: Sayın Yıldırım, Sitemizde tanıtım adı altında yaptığımız röportajlar hakkındaki görüşlerini alabilirmiyim. Ayrıca sitemizin yayını ile ilgili düşüncelerini okuyucularımızla paylaşırmısınız.?Yıldırım : Öncelikle sitenizi kuruluşundan beri izlediğimi söylemek isterim. Bu konuda öncülük yapan siz ve diğer yönetici arkadaşlarınızı kutluyorum. Sitenizdeki yayınlar konusunda önerilerim şunlar olabilir.

Köyün tarihi, kültürü ve yetişen ünlü kişilerin tanıtımı.

Yöresel kültür, folklor, spor ve benzeri etkinliklerin planlanması.

Gençler arasında spor, en iyi fıkra, kompozisyon şiir alanlarında yarışmalar düzenlemek.

Köyümüzden yetişen ve çeşitli hizmet sektörlerinde çalışan ya da emekli olan değerli kişilerle yapılan röportajların siteye çok farklı bir katkı sağladığını , ayrıca bu görüşmelerden olumlu yaklaşım ve önerilerin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Yönetici: Hocam, Yıllardır öğrencilerinize işletme konusunda ders veriyorsunuz. İşletme deyince ne anlıyoruz. ?Yıldırım : İŞLETMECİLİK, bir iş fikrini yatırıma aktarmak, emek , sermaye ve doğal kaynakları etkili ve verimli kullanarak bir dönüşüm süreci yaratmaktır. Kuşkusuz işletmede etkili bir yönetim de önemlidir. Etkili bir yönetim anlayışının hakim olduğu işletmelerde sonuçlar daha karlı ve verimli olur.Yönetici: Sayın Yıldırım, İşletmelerin bir ülke ekonomisi içindeki yeri ve önemini kısaca anlatırmısınız.?Yıldırım : Çeşitli iş alanlarında faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük işletmeler sayesinde, Ülkeler değer yaratabilir, toplumun yaşam standardını yükseltebilir ve gelişerek büyüyebilirler. Burada işletmeler düzeyinde, mikro,ülke düzeyinde ise makro anlamda temel ekonomiklik ilkesi en az maliyetle, en yüksek verim elde etmektir. Bu sayede ülkede

İşsizlik önlenebilir.

Sahip olunan zengin kaynaklar yerli sermaye ile değerlendirilebilir.

Yöresel, bölgesel ve ulusal kalkınma gerçekleşebilir, rekabet gücü artar.

Bölgelerarası dengesizlikler ortadan kalkabilir,

Toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gelişmesi sağlanabilir.
Yrd.Doc.Dr.Mehmet Yıldırm

Yönetici: Hocam, Köyümüzün bir çok sorunu var. İşletmeci gözüyle Holaysanın kalkınması için neler yapabiliriz.?Yıldırım : Köyümüzün denizden uzak ve rakım olarak yüksek olmasının getirdiği çeşitli sorunları vardır. Bu sorunlar aslında benzer şekilde Çaykara’nın diğer köylerinin de sorunlarıdır. Orada sahil kesiminde olduğu gibi çay ve fındık verimli bir biçimde yetiştirilemiyor. Geçmişte hayvancılık vardı şimdi oda yok artık. O nedenle yörenin özelliğine uygun farklı alternatiflere yönelmek gerekir. Bunun için komşu köylerle birlikte örgütlenmeye giderek neler yapılabilir, bunların bilimsel olarak tartışılması gerekir. Bazı öneriler şunlar olabilir:

Yöresel el sanatları, ağaç işleri, mobilya iç mimari.

Turizm, yayla turizmi, av turizmi.

Alabalık çiftlikleri çoğaltılabilir.

yerli ve yabancıları çekecek festival ve yayla şenlikleri düzenlenebilir.
Yönetici: Sayın Yıldırım, Köyümüzde ve yaylalarımızdaki yaşantımızı , geçmişle günümüz, arasında değerlendirirseniz neler söylemek istersiniz.?Yıldırım : Geçmişe göre artık yol, su ve elektrik yaylalara götürülmüştür. Bu sayede yaylalar birer cazibe merkezi haline gelmiştir. Ancak ne yazık ki bölgeye has yapılaşma bozulmuştur. Buna dikkat etmek gerekir.

Bu anlamda:

Yollar sürekli bakıma alınmalıdır, çünkü ulaşım çok önemli.

Gelen yabancıların konaklayabilecekleri konaklama işletmeleri inşa edilmeli ve hizmet kaliteleri yükseltilmelidir.

Ulaşım araçları çoğaltılmalı ve ulaşım daha hızlı sağlanabilmelidir.

Yaylalardaki gelişmeler ve yaşantı geçmişle kıyaslanamayacak kadar iyi bir durumdadır. İki yıl önce kurt dağı şenliklerine katılmıştım olağanüstü bir organizasyondu.
Yönetici: Hocam, dışarıda yaşayan holaysalılar arasında son yıllarda büyük bir iletişim eksikliği yaşamaktayız. Burada herkes kendini sorgulaması lazım. Gurbette yaşayan hemşehrimiz olarak bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz.?Yıldırım : Evet iletişim eksikliği var. Site merkezi olarak burada size sorumluluk düşüyor tabiî ki. İyi bir iletişim ağı kurmak için taşradaki hemşerilerimizden merkeze yardımcı olabilecek ve aktif olarak rol alabilecek gönüllüleri bulmak gerekir. Bizler dışardan size destek olabiliriz. Bunun için isteklerinizi bize bildirin. Sitede gurbetçi hemşerilerin adres ve telefonlarının listesi mutlaka yayınlanmalıdır.

Yrd.Doc.Dr.Mehmet Yıldırm

Yönetici: Sayın Yıldırım, Köyümüzün kalkınması ,dayanışma ve bütünlüğümüzün sağlanması konusunda son zamanlarda başlatılan bir hareket var.Yeşilalan ve baltacılı Köyleri adına kurulması planlanan dernekle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu konu ile ilgili sizinde görüşlerinizi alabilirmiyim.?Yıldırım : Güçlü olabilmek örgütlenmekle mümkün olur. Bu konuda en iyi yaklaşım ,kalkınma ve dayanışma derneği kurmaktır. Derneğin amaçları iyi belirlenirse yararlı olacağına inanıyorum.Yönetici: Hocam, son olarak değerli hemşerilerimize neler söylemek istersiniz.?Yıldırım : Son olarak bütün hemşerilerime selam ve saygılarımı sunuyorum. Böyle bir röportaj imkanını bana verdiğiniz için siz yönetici kardeşlerime de ayrıca çok teşekkürler.Yönetici: Sayın Yıldırım, Burada yaptığımız röportaj sayesinde okurlarımız, yeni bir hemşehrilerini tanımanın mutluluğunu taşıyacaklardır. Çok değerli zamanınızı bize ayırdığınız için holaysalılar ve site yönetimi adına sizlere teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yaşamınızda Sağlık,mutluluk ve esenlikler diliyorum.Yıldırım : BAŞARI DİLEKLERİMLE...Röportaj: Kemal ÇUMAN

İRTİBAT:

GSM: 0-505-519 84 30

e-posta: kemal.cuman@turktelekom.com.trBu haber toplam 7590 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2018 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR