Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şehit aileleri yürüdü
25 Ekim 2009 Pazar Saat 13:31
TRABZON’DA Şehit Aileleri Derneği 34 PKK’lının karşılanma törenlerini ve demokratik açılımı protesto etmek için Ortahisar’dan Taksim Alanı’na yürüdü

TRABZON’DA Şehit Aileleri Derneği 34 PKK’lının karşılanma törenlerini ve demokratik açılımı protesto etmek için Ortahisar’dan Taksim Alanı’na yürüdü. Yürüyüşe MHP İl Teşkilatları, Türk Ocakları, KTÜ öğrencileri, bazı STÖ temsilcileri ve KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen de destek verdi.


Okunan Şiir Herkesi Gözyaşına Boğdu ATATÜRK Alanı’nda son bulan yürüyüşün ardından konuşan dernek başkanı Sabri Kurtoğlu, “Vatan hainlerine kucak açan devletin, asli varlıklarına, öz çocuklarına, sevgili gazilerine daha çok sahip çıkması gerekiyor. Biz şehit aileleri ve gaziler olarak hukuka olan inancımızı sürdürüyoruz” dedi.

Trabzon’da Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Emniyet Şehit Aileleri Derneği, geçtiğimiz günlerde Habur Sınır Kapısı’nda teslim olan 34 PKK’lının karşılanma törenlerini ve demokratik açılımı protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirildi.
Ortahisar’dan başlayan yürüyüşe, dernek yöneticileri, şehit ailelerinin yakınları, MHP İl yönetimi ve bazı Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri, KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ile birlikte yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Yürüyüş boyunca, ‘Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma, Meclis’te PKK istemiyoruz, Trabzon uyuma şehidine sahip çık, kahrolsun PKK, hepimiz askeriz PKK’ya yeteriz, Tayyip oğlunu askere gönder" gibi sloganlar atarken, çevredeki vatandaşlar da protestoculara alkışlarla destek verdi.
Yürüyüş, Meydan Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önünde son buldu. İki dernek adına basın açıklamasını, üsteğmen oğlu Erdal Kurtoğlu’nu 1994’de Şırnak’ta şehit veren baba Sabri Kurtoğlu okudu. Kurtoğlu, "Bugün ağız kenarlarından salyalar akıtanlar kaçmaya delik bulamayacak. Vatan hainlerine kucak açan devletin, asli varlıklarına, öz çocuklarına, sevgili gazilerine daha çok sahip çıkması gerekiyor. Teröristin kahramanlaştırıldığı yerde terörle mücadele eden şehit ve gazilerimizi hafife almak Türk Milleti’ni hafife almaktır" dedi.
Son günlerde yaşanan olayların kendilerini derinden üzdüğünü ifade eden Kurtoğlu, ''Etnik düşünceli adı malum parti, süreci şımarıkça tehdit etmekte, hukuk tanımaksızın kışkırtmakta ve körüklemektedirler. Ettikleri yemine ters tavır ve edalarla vatanın bölünmez bütünlüğüne darbe vurmaktadırlar. Biz şahit aileleri ve gaziler olarak her şeye rağmen hukuka olan inancımızla, Cumhuriyet Savcılarını gereğini yapmaya davet ediyoruz'' dedi.
Milletin bayrağına, askerine, polisine, öğretmenine kurşun sıkanların barıştan söz etmelerinin riyadan öteye gidemeyeceğini savunan Kurtoğlu, şöyle devam etti: ''Barış, savaşların sonunda devlet veya devletler arasında yapılır. Bu ülkede savaş yapılmamıştır ki barış yapılsın. Olay, birilerinin Türk milletine karşı isyanıdır. Bu isyanı yapanlar, sınır kapılarında çiçeklerle ve kırmızı halılarla karşılanırken, şehit aileleri mağrur bir halde gelişmeleri takip eder durumdadır. Gelişen olaylar karşısında şehit ailelerinin suskun kalmasını beklemek, şehit ailelerini ve bu asil milleti iyi tanımamak demektir. Yıllarca sustuk, mağrurluğumuzu bozmadık. Vatan ve bayrak sevgimiz, evlat acısından büyük geldi. Bugüne kadar konuşmamışsak korktuğumuzdan veya çekindiğimizden değildir. Bu asil milletin evlatları konuşacağı zamanı iyi bilir.''
Kurdoğlu, teröristin kahramanlaştırıldığı yerde terörle mücadele eden şehit ve gazileri hafife almanın, Türk milletini hafife almak anlamına geldiğini söyledi.
Hakkari Şemdinli’de 1985’de teröristlerle girdiği çatışma sırasında şehit olan babası piyade er Orhan Kemal Türkyılmaz’ı geri istediğini belirten 24 yaşındaki Çağrı Türkyılmaz gözyaşlarını tutamayarak, "Ben 2 aylıkken babamı kaybettim. O’nu geri verebilecek misiniz?" diye sordu.
Yaklaşık 300 polisin görev aldığı tören sırasında, amcasının PKK terör örgütü tarafından şehit edildiğini belirten 9 yaşındaki İremnur Karaca, şiir okudu. Karaca’nın şiiri, tören alanında bulunanları gözyaşlarına boğdu.
Bu arada Trabzon Belediyesi’nin törenin yapılacağı saatte, Atatürk Anıtı’nın ön tarafında düzenleme çalışması yapması katılımcıların tepkisine yol açtı. Tepki üzerine belediye çalışanları olay yerinden ayrılırken, törene katılanlar çevredeki taşları ve el arabasını beton dökülen yere fırlattı.
Gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.

"TBMM’Yİ BÖLÜCÜLÜK MEYDANINA ÇEVİRDİLER"
TBMM’yi bölücülük meydanına çevirenlere karşı gereken cevabı vermenin zamanı geldiğini de belirten Cebeci, "Eğer bizler susarsak, kaçarsak bu hainler ve işbirlikçileri çıkarlar;" Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden öç aldıklarını ve Kürdistan’dan söz ederler. Devletin içinde yeni bir devletten söz etmekten de ve mücadele vermekten de geri kalmazlar. PKK’lıların serbest bırakılışlarında Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Mardin’de yandaşlarının yaptığı gövde gösterileri bunun bir göstergesi değil midir?

Kaynak:günebakış gazetesi

Bu haber toplam 3005 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR