Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanlılar Pontus TV kuruyor
09 Mart 2011 Çarşamba Saat 19:13
Yunanistan'ın ünlü işadamı Melissanidis, Pontus TV'yi kurdu. Amaç Türkiye'nin Pontus bölgesine ulaşmak

Haberin yorumunu ve değerlendirmesini siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.

Kanalın başına, Öcalan'ı Kenya'ya götüren uçakta bulunan Yunan istihbarat görevlisi Savvas Kalenderidis getirildi.

HEDEF DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

Yunanistan'ın ünlü işadamı Dimitris Melissanidis Pontus televizyonu kuruyor. Hükümete yakın olan isimler arasında bulunan Melissanidis'in kuracağı televizyonun hedefinde Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi bulunuyor.

ÖCALAN'I KENYA'YA GÖTÜREN YUNAN CASUS

Kanalın başında ise Türkiye'de çok iyi tanınan ünlü Yunan casusu Savvas Kalenderidis bulunuyor. Öcalan'ın Suriye'den çıkışı sonrası geldiği Atina'da sürekli beraber olup koruma görevi yapan casus Kalenderidis, Öcalan'ı Kenya'ya götüren uçakta da yanında bulunuyordu. Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilmesi sonrasında büyük tepki gösteren Kalenderidis, Yunan ordusundaki görevinden istifa etmiş, kitabevi açmıştı.

PONTUSÇA BİLEN ELEMAN ARANIYOR

Konuyla ilgili Proto Thema Gazetesi'ne konuşan Kalenderidis, kanalın dijital yayın yapacağını, Atina ve Selanik'te stüdyoları bulunacağını söyledi. Kanalda Pontusça bilen gazetecilerin çalışacağını söyleyen Kalenderidis, kuruluşun hemen sonrasında uyduya çıkacaklarını, bu şekilde Rusya ve Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'ne ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Amaçlarının Türkiye'deki Pontus bölgesi dâhil, bütün dünyada Pontuslular arasında köprü olmak olduğunu söyleyen Kalenderidis, programlarının Türkiye'deki Yunan Helenizmi hedeflediğini belirtti. Bürokratik işlemleri PASOK Hükümeti tarafından tamamlanan kanalın programlarının yanında, haber bültenleri de Pontus dilinde olacak.

Kanalın sahibi olan işadamı Dimitris Melissanidis ile kardeşi Iokovos, Trabzon Sümela Manastırı'nda bulunan ünlü 'Melissanideion' sarayının yapımını da finanse ediyorlar.

Trabzon'u içine alan pontus yazısı ve haritası

Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda 14 Ağustos 2010 tarihinde düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmişti. Törene katılan bazı kişilerin giydikleri tişörtlerin arkasında Pontus haritası yer alarak Trabzon bölgesini içine gösteriyordu

www.yesilalan.net

Bu haber toplam 3368 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR