Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ali Kemal SEVİNÇ
caykaragazetesi@hotmail.com
Sahip Çıkalım
04 Aralık 2009 Cuma Saat 14:49

Küçülen dünyamızda gelişen teknoloji  baş döndürücü seviyelere gelmesine rağmen, henüz doyuma ulaşmamıştır. Her ay, her hafta, hatta her gün yeni yeni icatlar, teknoloji harikası dediğimiz cihazlar,  sistemler geliştirilmesiyle dünyamız küçük bir köy haline gelmiştir.

Çağımızın en önemli buluşlardan biri sayılan “internet” yeni bir haberleşmeyi de beraberinde getirmiştir. Bilgi ve iletişim teknolojileri arasında Internet önemli bir yer tutmaktadır

 Arama motorları büyük paylaşım siteleri, haber portalları, bilgi paylaşım forumları, kişisel haberleşme imkânları gibi hizmetlerin kullanıma sunulmasıyla en uzak mekânlar yanımıza geliyor. 

Dünyanın dört bir yanındaki insanların saniyeler içinde birbirlerine ulaşabilmeleri, bilgilerini paylaşabilmeleri, konuşabilmeleri, tartışabilmeleri, kısacası her şekilde haberleşebilmeleri uluslararası internet ağı sayesinde mümkün hale gelmiştir.

Günümüzde alışverişin bile yapıldığı internet ortamından ürün reklâmları başta olmak üzere ülke tanıtımları, il, ilçe ve köy tanıtımlarının yanında, devletler resmi kurum ve kuruluşlarının tanıtımını da net ortamında yaparak insanların araştırmasına sunmaktadır.

Artık bir şey öğrenmek, bir kütüphanede araştırma yapmak, uluslararası bir teşkilatın raporlarını incelemek, dünyada gelişen olaylara, teknolojik gelişmelere ve bu konuda yapılan yorumlara ulaşmak insanların yalnızca birkaç dakikasını almaktadır. Böylece tüm insanların uzun yıllar araştırmalar yapıp, inceledikleri bilgiler, hiç emek harcamadan insanların kullanımına açılmıştır

Hal böyle iken çağın en önemli gelişmesi sayılan “internet” ağına Yeşilalan ve Baltacı köylerimizin kayıtsız kalması düşünülemezdi.

18 Mart 2006 yılında hizmete geçen www.yesilalan.net sitesi köylülerimizin internet ortamında bir araya gelmesine, köylerimizle alakalı bilgilerin paylaşılmasına, yıllar önce köyümüzden ayrılan insanlarımızın köylüleri ile köylüsü ile irtibat kurmasına, tanımasına, tanışmasına vesile olmuştur.

Gönüllülük esasına göre yapılan bu hizmetin köylerimiz için, köylülerimiz için ne kadar önemli olduğunu siteye gösterdikleri ilgiden anlaşılmaktadır.

Köylerimizle alakalı haberler başta olmak üzere, bir düğün haberi, bir vefat haberi, bir duyuru artık saniyeler içerisinde ziyaretçilere aktarılmaktadır. Bu işle ilgilenen arkadaşlar zamanlarından, işlerinden ve hatta paralarından fedakârlık yaparak köyüne köylüsüne hizmet yapmaktır.

Düşünün kilometrelerce uzakta yaşadığımız köyümüzden bir tuşa basarak bilgi alıyorsak,        özlemimizi azda olsa gideriyorsak bilgi alışverişinde bulunuyorsak, köylerimizle alakalı gündemi, yapılan faaliyetleri öğreniyorsak, yakınımızı, eşimizi dostumuzu görerek mutlu oluyorsak bu tür hizmetlere sahip çıkalım.

caykaragazetesi@hotmail.com

Bu makale toplam 2131 defa okundu.
Net ve web dünyasında
Arzu AKTÜRK
Yüksek öğrenimin kaçınılmaz bilgi potansiyeli internetti.
Bu iş nasıl oluyordu,yani arama motoru denen başta Google'de olarak istenilen neyse yazılıyor ve az çok fikrimize yakın sonuçlar elde ediyorduk.Sonra hani ev adresleri gibi adres çubuğuna yazılanlarla da daha bir sık kullanılanlar menüsü vardı ya...Derken bu işi ben de çözdüm Google hizmeti dahil tüm arama motorlarını iyi yönde kullanıma açmalı, artık küresel dünyayı küçük bir köy yapıp buraya da yansıyan sanal köyümüzü unutmamalı ki nereye gidersek gidelim "orda bir köy var uzakta" diyerek neyse hissiyatımız,giderelim.
15 Aralık 2009 Salı Saat 16:01
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR