Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ormanlarımız Yok Oluyor
24 Temmuz 2012 Salı Saat 10:50
Yaylalarımızda bulunan Ormanlarımız böcekler tarafından yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Yüzyıllık Ladin ve Köknar ile kaplı ormanlarımız böcekler tarafından yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya.Rusya’dan kereste ithalatı sonrası ülkemize geldiği sanılan bir tür ağaç kenesi ağaçlarımızı kurutmakta ve bulaşıcı bir hastalık gibi ormanın içini kemirmektedir.


lk olarak Artvin Bölgesinde görülen ve binlerce ağacı kurutan Dev Soymuk Kabuk Böceği (Dendroctonus micans (Kug.) adıyla bilenen ve Çaykara Şefliğine bağlı Karaçam, Köknar ve Uzungöl ile Of Orman şefliğine bağlı Çaykara’nın yaylalarından Zeno Tufası, Tufa, Çahmut, Kama ve diğer yaylaların kenarlarında bulunan çam ağaçlara musallat olan bu böcek son yıllarda hızlı bir şekilde yaygın hale gelip güzelim ormanlarımıza hızla yayılarak ağaçları yok olma ile karşıya bırakmaktadır.Söz konusu böcek Özellikle zayıf beslenen ağaçlarda ve fidanlarda başlayarak, çamların kabuğunu delerek, kabuğu ile gövdesi arasındaki ince sulu “zarı”na zarar vererek ağaçların zamanla besinsiz kalıp kurumasına neden olmaktadır.

Kuruyan ağaçlar hızlı bir tespitten sonra kesim için işaretlenerek kesilmektedir. Bunun sonucu olarak ta yaylalarımızdaki ciğerimiz, geleceğimizin mirası, doğal anıtlarımız yok olmaktadır. Kesilen yerlerin acilen ağaçlandırılması veya doğal olarak yerinde yeniden büyüyen küçük fidanların kurumaması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Söz konusu çamlar yüzyıllardır güzelim dağlarımızı süslüyor ve yöremiz insanlarının kültürünün gereği her yıl çıkılan yaylalarımız doğal güzelliklerini kaybediyor.

Bölgemizde bulunan ormanlarımızı bir an önce kurtarmak için gerekli çalışma ve araştırmaların gecikmeden yapılması, tüm bölgeye yayılmadan çevremizin kurtarılması için yetkilileri özellikle Çevre ve Orman Bakanlığını göreve çağıralım.

www.yesilalan.net yönetimi olarak Zeno Tufası yaylasında çektiğimiz kuruyan çam ağaçlarının resimlerini Trabzon Orman Müdürlüğünde yaptırdığımız incelemede ağaçların kabuk altlarında barınan (Dendroctonus micans (Kug.) adıyla bilenen ve üreyen bu zararlı kurtlardan dolayı kurumaya başladığını tespit etmişler.

Mücadele olarak bu zararlı böcekler için Grandis adı verilen bir böcek üretilerek hastalıklı ağaçlara verilecek. Bu böcekler zararlı böcekleri yemek sureti ile uzun soluklu bir mücadele başlayacak..

Yetkililerden aldığımız bilgiye göre bu tip bir mücadelenin zor olduğunu kuruyan ormanların çoğunluğunu kaybettiklerini belirttiler.

ORMANDA ZARARLI BÖCEKLER

Ormancılıkta en zararlı unsurlardan bir tanesi de böceklerdir. Bu küçük yaratıklar insan ve hayvan sağlığı içinde tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle, insanların ulaşmak istedikleri amaca engel olan ve sağlıkları için tehlike yaratan böceklere “zararlı böcekler” denir. İnsanlarla böcekler arasındaki savaş çok eskidir, bu savaşın nedeni hiç şüpehsiz ki insan ve böceklerin aynı şeyleri aynı zamanda istemelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak insan varlıklarını sürdürebilmek için bu savaşı kazanmalı ve her zaman üstün olmak durumundadır. Aksi takdirde başta sağlığımız olmak üzere ormanlarımız, tarım alanlarımızı hülasa tüm çevremiz zararlı böceklerin etkisiyle zarar görebilir. Bu savaşta zararlı böceklerin insanoğluna göre biraz da üstün olduğu tahmin edilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse sadece ormanda böceklerin verdiği zarar yangınlar ile meydana gelen zarardan 5-6 kat daha fazladır. İşin acı tarafı zararlı böceklerin ormana verdiği zarar bir anda görünmediğinden orman yangınları kadar dramatik ve çarpıcı olmamakta ve kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi de bu oranda güçlük taşımaktadır. Bu durum böcek salgınının ancak yoğun bir kitlesellik taşımaya koyulduğunda mücadele yapılmasına yol açmakta bu gibi hallerde ise çoğu zaman geç kalınmış olunmaktadır. Öte yandan ani iklim değişiklikleri hava kirliliği, orman yangınları, yasadışı kesimler, yanlış ağaç tür değişiklileri vb etmenler böceklerin ve hastalıkların çoğalmasına yol açmaktadır. Böcekler küçük yaratıklar olmasına karşın verdikleri zararlar çok büyüktür. Onların bu özelliği ürkütücü boyuttaki üreme yeteneklerinden ileri gelmektedir. Örneğin zararlı kabuk böceği dişisi 5 kuşak sonra 6-7 milyon böcek oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Türkiye ormanlarına arız olan 25 ten fazla zararlı böcek türü mevcuttur. Bunlar özellik itibarıyla yapraklara, tomurculara, sürgünlere, tohum ve kozalaklara, ağacın özsuyuna, kabuklara, köklere ve gövde odununa zarar veren türlerdir. Bu zararlı böceklere karşı Mekanik, Kimyasal, Biyolojik, Biyoteknik ve Karantina ile mücadele yapılmaktadır.

Haber: www.yesilalan.net

Bu haber toplam 5326 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR