Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yayla Çayırları Biçildi
01 Ağustos 2011 Pazartesi Saat 10:37
Bu yıl Ramazan ayı Ağustos aynının ilk gününde başlaması nedeniyle Yaylalardaki çayır biçme (ot kesme) zamanı bir hafta erken başladı ve bitti.

Bu yıl Ramazan ayı Ağustos aynının ilk gününde başlaması nedeniyle Yaylalardaki çayır biçme (ot kesme) zamanı bir hafta erken başladı ve bitti. Ramazan gelmeden havanın da açık ve güneşli olmasını fırsat bilen vatandaşlar yaylalardaki i ot biçme işini Ramazan ayına bırakmamak için yoğun bir şekilde  gayret ederek yayla çayırların büyük bir bölümünü Ramazan günlerine  bırakmadan biçtiler.  Bir haftalık havanın güneşli olmasından yararlanan vatandaşlar rahat rahat hem çayırlarını kestiler, hem otları kurutarak balya yaptılar. Ot balyaları ise kamyonlarla köylere taşınıyor.

Bilindiği gibi İlçemizde en büyük işlerden biri olan çayır biçme havaların iyi gitmemesi ile zaman almakta, ot kurutmak için günlerce otlar serilir, serilen otlar tekrar toplanır, ıslanmaması için naylonlarla kapatılır, kurutulana kadar defalarca bu işlemler yapılırdı.

Vatandaşlar bu yıl Allah’ın bir lütfu Ramazan ayı gelmeden çayırlarımızı biçerek ıslanmadan aldık. Ramzan orucunu artık daha rahat bir şekilde tutacağız dediler.

Bu Günkü Nesil Çok Daha Şanslı

Yaşlılar ise eski çayır biçmelerin artık tarihte kaldığını, sabah namazı ile çayıra girdiklerini akşamleyin ise yatsıda eve geldiklerini, çalışma imkânlarının bu günkü ile kıyaslanamayacak kadar ilkel olduğunu, yük yapılan otların köye sırtla 30 km taşındığını, bu taşıma işleminin yaklaşık bir ay sürdüğünü, hele de Ramazan ayında daha da zorlaştığını ifade ederek bu gün çayır biçme çocuk oyuncağı olduğunu söyleyerek “artık tırpan ve orakların yerini çayır biçme makineleri aldığını yöremizde de bu tür makinelerle çayırcılık yapıldığını” ifade ederek insanlar bu gün eskiye nazaran akla gelmeyecek imkânlara sahip olduklarını ifade ettiler

Bu haber toplam 3680 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR