Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sizden gelen
sizdengelen@gmail.com
Köylülerimizin Bir Araya Gelmesi
31 Aralık 2010 Cuma Saat 13:44

Günümüz şartlarına göre bir toplanma ilan edilmediği sürece birleşme olması çok zordur.  Yıl içerisinde köyde (Baltacılı-Yeşilalan) bulunanlar aşağı ve yukarı camilerde Cuma namazları sonrasında sohbet ortamı bulur. Fakat herkes bir ön önce eve gitmek için bu imkan istenilen ölçüde değerlendirilmez. Yıl içerisinde de Ramazan ve Kurban bayramlarında farklı şehirlerden gelenler ile bayram namazlarında toplanılır, sohbet edinilir namazdan sonra herkes yine evin yolunu tutar.

Son 3 yıldır köyümüzde alışagelmişin dışında herkesi de mutlu eden bir gelenek başladı. Dini bayramların ikinci gününün akşamları köylülerimiz bir araya gelip hem bayramlaşıyor hem de hasret gideriyor. Köyümüzün ve YESBALDER derneğinin sitelerinden yapılan duyurularla toplanma resmi hale getirilerek katılım oranını artırma çalışmaları yıllara göre başarılı olmuştur.

2010 yılının son köylülerimizi bir araya gelmesi için vesile olan Hac Farizasını yerine getiren Hasan Şahin, Yusuf Baltacı ve Emine Köksal (Recep Köksalın eşi) ortaklaşa düzenledikleri yemekte bay bayan köylülerimiz bir arada oldu. Bu buluşma yaklaşık 60'a yakın köylümüzle bir araya gelip tanışıp kaynaşma niteliğindeydi. Aslında yemek bahane idi. Trabzon da yaşayan hemşerilerimizin bir vesile ile toplanma gereksinimi oldu.

Daha dernek çalışması olmadan köyümüzün bütünleşmesi için fedakârlıkta bulunan ve ender bulunan kişiler vardır. Daha 3-4 yıl öncesine kadar büyük köyümüzde toplantılar yapılamıyordu. Bu sıkıntıları üstlenip bir şeyler çabalamak isteyenlerin bugün bu konuda başarılı olduklarını gözlemlemekteyiz.

YESBALDER derneği kurulurken önce köylülerimizi bir araya getirme misyonunu edinmişti. Zaman ilerledikçe köyümüzde okuyan öğrencilere burs vermeyi düşünen dernek yetkilileri yaptıkları kısa çalışmadan sonra yardım konusunda karar verip 2 yıldan beri 80 farklı öğrenciye 33 bin tl burs vererek köyümüz adına önemli bir adım atarak öğrencilere katkıda bulundu. 2011 yılında ise 80 öğrenciye burs verecek olan dernek, köylülerimizi yardım konusunda çağrıda bulunmakta.

Nasıl ki burs almak için en önce adım atılıyorsa, yardım konusunda az da olsa dernek yetkililerine yardım edilerek destek çıkılmalıdır.

Abdurrahman Şahin

Bu makale toplam 1284 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR