Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sizden gelen
sizdengelen@gmail.com
Neler Oluyor Bize
06 Temmuz 2012 Cuma Saat 17:56

Sabahın 4:00 sularında. Ne zamandan beri özlemiştim bu anı. Ortalık sessiz o anda kafamda gün içerisinde meşgul olduğum iş ile ilgili hiçbir düşünce olmayarak kendimi ortamın sessizliğine vererek yazımı yazıyorum…

Günlük yaşantımızda dışarıda dolaşırken çevrenize baktığınız zamanda herkes kendi halinde telefonla iş halletmeye, elinde evraklar ile bir yerlere yetişme telaşı içerisindeler. Herkesin kendi derdi sıkıntıları içerisinde olup, aman bana dokunma, sen ne yaparsan yap deyilerek hareket edilmekte.

Bugün insanlarımızın en büyük sıkıntısı malumdur ki bankalar ile yapılan anlaşmalar sonunda alınan krediler. Ve bu kredi alışkanlığı hayata girerek ister istemez hayatı psikolojik olarak olumsuz etkilemekte. Bankaların parayı nasıl alabilirim düşüncesi olmadan krediyi vermesi insanlarımızın da cazip gibi gözükerek aslında faize bulaştığını anlayamıyor. Sıkıntısını parayı alırken değil, vadeye yayılan ödeme konusunda çekiyor. Hâlbuki faizle yapılan işin verimliliği olmayacağını herkes iyi bir şekle bilmekte.

Kredi alan sayısı son yıllarda büyük bir artış gözlemlenmekte. Bir gayrimenkul, araç sahibi olmak için bankalardan kredi alarak, bir nevi hayatımızı da riske atmak demek oluyor. Çünkü kredi karşılığında alınan paranın aslında onun olmadan bir değere sahip olması, vakti gelince asıl borcu ödeyememesi asıl sıkıntıyı oluşturuyor.

Ödememe durumunda ise kişilerde psikolojik sıkıntıların getirdiği hastalıklar doğrultusunda aile ilişkileri ve çevre ilişkileri zarar görmekte.  Artık bu günden sonra da o kişiden soysal olarak verim alınması güç haline giriyor. Kafada hep soru işaretleri ile yaşamak insana acı verir.

Kendinizi bile bile ateşe atmak işte buna deniliyor. Faizin haram olduğunu, faizle olacak paranın da kişiye hayır getiremeyeceğini olumsuzlukların olacağını herkes bilmeli. Bu tür durumlarda dinimize nasıl uygun olup olmadığını araştırılıp öyle karar verilmesi hem kendine hem de topluma yararı olacağı tartışılmazdır.

Son zamanlarda büyük çoğunluk kredi’ye bulaşarak bireyin gelirini direk krediye ödemesi para akışını yavaşlatarak piyasayı etkilemektedir. Atılacak adımlarda İslami düstura yakışır şekilde olması hem paranın kıymeti kazanılmış olunur hem de faize bulaşılmış olur.

Abdurrahman Şahin

Bu makale toplam 1198 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR