Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sizden gelen
sizdengelen@gmail.com
İstikrarın Göstergesi
05 Mart 2012 Pazartesi Saat 08:38

 

2005 yılında paradan altı sıfır atılmasıyla yeni itibarına kavuşan TL’nin simgesi belli oldu. TL’nin yeni simgesi bundan böyle Türkiye ekonomisine olan güven ve istikrarı temsil edecek.

Uluslar arası platformda Türkiye’yi temsil edecek olan simgenin belli olması tartışmalarını da beraberinde getirdi. Sanal ortamda simgenin siyasi olarak ön plana çıktığını işaret ettiler. TL’nin simgesini tasarlayan kişinin röportajına kulak tıkayarak yapılan eleştiriler önyargılara neden olmuştu.

Paranın simgesi olarak tasarlanmasında önemli ifadeler var. Türk Lirasının kıymet saklama aracı olarak vurgulanması, çıpaya benzeyen simgenin yukarı yönlü 20 derecelik eğime sahip paralel çizgileri boğaz köprülerini temsil etmesi anlamı ile beraber simgenin sıradan olmadığını göstergesi oldu.

Parada sıfırlar atılmasından sonra paranın yıl geçtikçe değer artması Türkiye’nin uluslar arası piyasalarında etkili olması TL’nin kullanılması, yatırım aracı olarak faaliyet içerisinde olması gurur gereken bir durumdur.

Gelişen Türkiye sonucunda TL sadece vatanımızda değil Amerika’dan Asya’ya kadar uzanan geniş coğrafya içerisinde kullanılmakta. TL’nin simgesel olarak belirtilmesi dünyanın neresine gidilirse gidilsin ticaretin ulaştığı yerlerde güvenli bir para pirimi olacaktır. Ekonomistlerinde yatırım aracı olarak TL’yi kullanmaları konusunda sürekli uyarılar da yapmaktadırlar.

Hayat standartlarının değişmesini hazmedemeyenler, bahane üretmek isteyenlerin TL simgesi için de mazeretler sunuldu. Türk Lirası simgesi Ermeni parasına benziyormuş. Bu yargıyı savunanların acaba iki kareyi yan yana koyup karşılaştırma yaptılar mı? TL simgesini ters çevirdiğiniz zaman ortaya ne çıkıyor. Eğer hala daha aradaki farkı çözmedi iseniz, o zaman siz yine kabullendiğiniz gibi sanmaya devam edin.

Önyargılar sayesinde siyasi kimlik ön plana çıkartılarak bir şeye karar verilmesi kendilerine zarar vermesinden öteye gitmiyor. Ayrıca Ermeni parası yakıştırması yapanlara bilgi notu sumak isterim. TL’nin simgesini tasarlayan Tülay Lale Ermenistan’da doğup büyümedi oranın simgesine benzer yarışmaya katılsın. Tülay Lale Konyalı ve Selçuk Üniversitesi Müh. Mim. Fak. Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden mezun.

Paranın bayrak gibi, milli marş gibi ülkenin gücünü, itibarını simgeleyen yeni  hayırlı uğurlu olsun.

Abdurrahman Şahin

Bu makale toplam 1371 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR