Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sizden gelen
sizdengelen@gmail.com
Özlediğim Yaylamız
05 Eylül 2011 Pazartesi Saat 09:12

http://www.yesilalan.net/images/other/2309.jpg

Etraf sessiz. Sadece kuş cıvıltıları var. Arada da insan sesi geliyor bir yerlerden. Farklı bir tat oluyor yaylada vakit geçirmek. Hava güneşli olduğu zamanda yakıcı bir güneş vuruyor sana. Hava kapalı olduğu zamanda ise sisin altında her zamankinden farklı bir yayla soğuğu.

Sabahın erken saatlerinde ineklerin çıngırakları çalarak otlakların yolunu tutmakta, peşinden inek sahipleri otlaklara kadar yolcu etmekte. Sonrasında sessiz bir yayla ile baş başa kalınmakta. Etrafta pek çocuk yok. Birkaç tane var onlarda evlerinin önünde sessiz sedasız oynamaktalar.

Hatırlıyorum da birkaç yıl önce gençlerin ellerinde top, etraftan topladıkları gençlerin istekle ve sıcaklıkla sohbet ederek düz alana top oynamak için gidenler olurdu. Hiç hesapta olmayan bir sosyal faaliyetin içerisinde bulurduk kendimizi. Gençlerin beraber olup yaylada volta atmaları özlenenler arasında. Yaylayı tatil köyü gibi kullanıp isteyen istediği zamanda kendi arzusuyla gelip kısa sürede gitmesi yayla da kalan kişilerin sayısını böylece azaltmakta. Bu da yıllara göre azalmakta olduğunu yaylaya gidince görmekteyiz.

Hele yaylada açık hava olup köyün duman altına alması tıp ki deniz gibi olup güneşin batışı var ya görülmeye değer manzara. Bizim köylü olup yıllardan beri köye gel(e)meyen insanlarımız var. Uzaktan kendini tatmin etmek isteyenler köyün sitesine başvuranlar için yeterli olmayacaklarını iyi bilmeliler. Farklı yerlere tatile gidenlerin bir hafta da olsa öz memleketine gelerek köyümüzün şenlendirilmesine neden olacaktır.

Akşam güneş batmaya yakın uzaktan yakınlaşan ineklerin çıngırdakları ev ahalisini hareketlendiren an olur. Yıl boyunca inek görmeyen küçük çocukların meraklı gözler arasında eve yaklaşmalar çocuklar adına sevindirici bir durum olurdu.

Yaylada farklı bir durum daha var. Yüksek bir yere çıktığımız zaman veya yayla içinde gezdiğimiz zaman gözümüze hitap eden yeşillikten ziyade etraftaki yapılaşmalar var. Bu bölgeye has olan ağaçların bol olduğu bir yerde binaların ağırlıkta olmasın nedeniyle hoş bir görüntü oluşturmamakta. Gözlemlediğimiz ise yaylaların özünün ahşabın kayıp olduğunu gözlemlemekteyiz. Dışarından gelen birinin imrenerek baktığı tahta evlerin yıl geçtikçe yok olduğunu üzüntü ile görmekteyiz.

Köyümüz bu yıl daha şenlik. Ramazan bayramının 9 gün olması hele okulların başlamamış olması avantaj oldu tatil severlere. Köyümüzde bayram boyunca bulunanlar ne kadar hareketli olduklarını iyi bilirler.

Köyümüzden inciler yaparak duygularını paylaşmak isteyenler yorum olarak veya forum açarak düşüncelerini ile getirmeleri bizleri memnun edecektir. 

Selam ve Sevgilerimle

Abdurrahman Şahin

 

Bu makale toplam 1257 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR