Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İshak Okutan Sizlerle
19 Mart 2008 Çarşamba Saat 08:38
KÖYÜMÜZ YAYLA MAHALLESİ ( NEMARINA) CAMİ İMAM HATİBİ İSHAK OKUTAN İLE YAPILAN RÖPORTAJ
İmam hatip İshak okutan...
KÖYÜMÜZ YAYLA MAHALLESİ ( NEMARINA) CAMİ İMAM HATİBİ İSHAK OKUTAN İLE YAPILAN RÖPORTAJİmam hatip İshak okutanYönetici: Köyümüzün İmam-hatiplerini tanıtmaya devam ediyoruz. Değerli hocam, sizlerle söyleşimize başlamadan önce kendinizi okuyucularımıza tanıtırmısınız.Ben İshak OKUTAN. Güzel Köyümüz Yeşilalan da 01-01-1958 de Doğdum. Vizana H. İLYAS Hocanın oğluyum. İlk okulu Rize’de Okudum, Kur an ı Kerim ve İlk Dini bilgiler Derslerini Babam dan (Rize) de Okudum. Daha sonra Köyümüze Değerli İsmet Baltacı Hocamızdan şimdiki adı H. Ferşad Efendi K.Kursunda , Arapça ve Hafızlığa Devam ettim. Orta okulu Rize Derepazarında ve dini tedrisata Oradaki Kuran Kursuna Devam ettim. İmam Hatip Okulunu Rize de Bitirdikten sonra Bir süre daha Babamın Yanında Dini Tedrisata devam ederken Kendirli Çay Fabrikası Muhasebe Tahakkuk Servisinde de 8 yıl devam ettim. Askerlikten sonra 1985 de Rize Merkez Boğaz Mahallesinde İmamlık Görevine Başladım . Köyümüz halkının Tercihiyle 1997 Yılında Nemarina Camisinde 10 Yıldır Göreve devam etmekteyim. Köyümüzden Süneci H . İbrahim Sevinç ın Kızı Fatma ile Evli. Bilal, Hanife, Şennur Adında üç çocuk Babasıyım. Önlisans ilahiyat mezunuyum.

Yönetici: Köyümüzde görev yaptığın cami’nin öz geçmişinden biraz bahsedermısınız.?Okutan: Yayla mahallesi (Nemarına) Camii Köyümüzün En eski Mescitlerinden olduğu için ilk yapılış tarihi bilinmemektedir. Bir çok Köylümüzün bu camide okumuş kimi de görev Yapmıştır. 1993 yılında üç katlı betonarme inşa edilerek Cuma Bayram Dahil Kadrolaştırılıp Yayla Mahallesi Camii Eğitime dayalı hizmete başlamıştır. Camimiz 160 metre karedir, 160 kişi aynı anda cemaat alır. Ben ikinci Resmi görevlisi olduğum Camimizde öğrencilere, Bayanlara ve Cemaata Kuran i Kerim ve Dini Bilgiler , Vaaz Hizmeti vermekteyiz. Oldukça geniş alana hizmet veren Camimiz in Halkı Genelde Gurbetçi Olduğundan Yazın Yaylalara kadar ŞenlenirYönetici: Gençlerimizi , Vatanına milletine bağlı ,Anne ,Babaya saygılı ve toplum’da örnek olabilecek şekilde nasıl yetiştirebiliriz.?Okutan: İyi bir insan olmak için Öncelikle Dinimizin ve çağımızın gereği, eğitim almak. Kuran i kerim ve hadisi şerife göre erkek, bayan herkese Farz dır. Okuyan veya mesleğinde yeterince eğitimi alırken ,dini ne, Vatanı na,,Milleti ne , Devleti ne, Köyü ne , Örf ve Adetlerine bağlı ve Sadakatli olmak Gerekir. Bunun yanında Büyüklerine Saygılı Küçüklerine Şefkatlı, yaş taşlarına Muhabbetli olup Herkese Yardımcı ve güven vermesi gerekir. Günümüzde Gençlerin Yanlış yola sapmaması için Gençlerimize sahip çıkmalıyız, Dışardan alacağı ilgiden daha fazla sıcak ilgi göstermeliyiz, Anlayışla karşılayıp Kendimize çekmeliyiz ,Tatillerde Köyümüze , Yaylalara Gelip memleketimize aşina etmeye önem vermeliyiz.Yönetici: Sayın Okutan, yaşadığımız dünyada birbirimize olan bazı sorumluluklarımız var. Bazen birbirimizi kırıyor ve istenmeyen sonuçlar meydana geliyor. Bu konu hakkındaki düşüncelerini alabilirmiyim.?Okutan: Dinimiz insanların birbirleri ile olan ilişkilerin nasıl olacağını tek,tek açıklıyor. Bu kuralları anlaya bilmemiz için önce dinimizi iyi öğrenip anlamak ve günümüzdeki davranışlarımıza yön vermeliyiz. Burada ön önemli hususlardan ,gıybet ve dedikodu, ön plana çıkmaktadır. Dedikodu , yapan kişileri ve toplumu gericiliğe sevk edip üretken hiçbir iş yapmayan düşmanlık tohumlarını eken bir toplum haline getirir, ayrıca çalışkan ve mümtaz simaları da moralsizleştirip bölücülüğe sevk eder. Dinimizin herkesi tiksindirici “ölü eti yemek” diye nitelendirmesi en büyük ihtar. Peygamber efendimizin bir hadisi şerifinde “ Herkes kendi eksiklerini tamamlamaya çalışsa başkalarının ayıplarını araştıracak zaman bulamaz” buyurması bizi aslı görevimize yönlendirmektedir.Allah cümlemizi bu ve buna benzer yanlış yollardan muhafaza eylesin. Çalışkan, üretken, ilgi duyulan şahıslar olmayı nefsimize ve neslimize nasip eylesin.İmam hatip İshak okutan

Yönetici: Köyümüzdeki sosyal aktivitelerimizi arttırmak , birbirimize olan saygı ve sevgiyi , pekiştirmek için neler yapabiliriz.?Okutan: Köyümüz halkının birlikteliğini sağlayacak tesisler olmadığı için herkes kendine göre yaşamakta. Eğer köyümüzde bir tesis yapıp bu tesiste örneğin; Köylülerimizin bir araya gelerek, birbirimize kaynaşmayı ve karşılıklı saygı çerçevesinde , muhabbet edebileceği, gençlerin becerilerini geliştirmesi için spor kompleksi halk eğitimle iş birliği edip köyümüzde halkımızın gelişmesi için kurslar açılırsa tabi ki zengin iş adamlarımızın maddi yardımıyla ve köy yöneticilerimizin iş birliğiyle halkımız bütünleştirile bilir. İşte bunun için biz de camimizde bu tür faaliyetleri destekleyici formüller geliştirmeye çalışıyoruz. Tabi ki maddi sponsor desteği bulabilirsek. En önemlisi bütün halkımızı tek bir yerde birleştirici bütün köyümüze hitap edici faaliyetlerde bulunmamız en ideal tesis kurmak gerekir.

Yönetici: Sayın Okutan , Köylerimiz adına kurulması planlanan ve çalışmaları tüm hızıyla devam eden . Köyümüz adına Tün organizasyonları bir çatı altına alacak dernekleşme konusundaki düşüncelerini alabilirmiyim.?Okutan: Köyümüzdeki Kur’an kursunda yapılan son toplantı da , bir çok arkadaşlarla tanışma ve görüşme imkanı bulduk. Bu organizasyonlarda emeği olan herkese teşekkür ederim. Çok memnun oldum. Olması gereken de buydu. Yani Holaysa için yapılacak görüşme ve çalışma Holaysada Köyümüzdekilerle buluşarak görüşme ortamı ve görüş bildirme, bilgilendirme açısından bu çalışma , birlik ve beraberliğin adeta anıtını inşa etmiş bir hareket olarak görüyorum. Köylerimiz adına kurulacak bir derneğin , köyümüz ve gurbetteki tüm hemşerilerimizi içine alacak şekilde organize edilecek olması , holaysanın ,şenlenmesi, kalkınması ve Dünyanın her yerindeki hemşerilerimizin bütünleşmesi açısından daha etkin olacağını düşünüyorum. Burada yapılacak olan iş ; Yaşlı ,genç ayırt etmeden herkesin görüşlerinden faydalanmak lazım. Kurulması düşünülen oluşum bir lokal olarak deyilde dünyayı köyümüze bağlayacak , sorunları yerinde tespit edip, çözüm üretecek bir çalışma ofisi herkesim insanımızın rahatlıkla girebileceği derdini anlatıp anlayacakların hazır buluna bileceği, bir yer olmalı. Gerek köyümüzde yaşayan ve gerekse gurbette olan tüm hemşerilerimizin bu konuda elinden gelen desteği vermesi geçmişlerimize olan bir vefa borcu olarak görüyorum ve herkesi şimdiden kutluyorum bana düşeni yapmaya hazır olduğumu ifade ediyorum.

Yönetici: Sayın Okutan, Köyümüzde görev yapıyorsunuz. Köyümüzün sorunlarını sizler daha iyi biliyorsunuz. Nedir sorunlarımız.? Varsa çözüm önerileriniz varmı.?

Okutan: Köyümüzün sorunları tabiî ki vardır. Eğitim, ulaşım, Su, Elektrik gibi Hayati sorunlarımız vardır. Bunlar projelendirilmiş öncelikli sırasına gör giderilmeye çalışılmaktadır. Heyetimiz uğraşmaktadır. Köyde yaşayan halkımız, zengin ve işadamlarımız, Gurbetçilerimiz, Özel ve kamu kurumlarındaki Hemşerilerimiz yardımcı ve takipçi olurlarsa bu ve diğer sorunlarımızı gidermek bence zor olmayacaktır. Köyümüzü kalkındırmak için kurulması düşünülen derneğin muhtarlarımız ile koordineli şekilde çalışması ile bir çok sorunun üstesinden gelineceğini düşünüyorum. Özellikle iş adamlarımızın bu oluşuma destek olmalarını istirham ediyorum.

Yönetici: Sanal ortamda sitemizde buluşturduğumuz, Köyümüzde ve dışarıda yaşayan hemşerilerimize neler söylemek istersiniz.?Okutan: Bu sitemiz. Dünyayı Köyümüze bağlayan ve Köyümüzü Dünyayla bütünleştiren bir ufuktur. Kurulmasına vesile olan değerli Hocamız Ayhan yıldırım ı Kutluyorum, Emeği geçen tüm yöneticileri tebrik ediyorum. Büyümesine hizmet eden tüm Üyelere ve ziyaretçilere teşekkür ederim. Artık Tüm Dünyadaki Holaysalılar sitemiz sayesinde anında haberleşip görüşüyoruz, dolayısıyla hem sitemizi geliştirmek ve hemde Köylümüzle köyümüzde bütünleşmek, tarihi bir olay olacağını görüyorum. Çünkü beni gerek ülkemizden ve gerekse yurt dışından akrabalarını bulmak, haber almak köyümüzün maddi ve manevi değerlerini Paylaşmak için arayanlar, sitemiz sayesinde olmuştur. Bu vesileyle Holaysama ve Tüm Holaysalılara ve de İlgi duyanlara selamlar muhabbetler . Allah cümlemizi muhafaza eylesin.Yönetici: Kendinizi hemşerilerimize tanıtarak, değerli fikirlerinizi paylaştınız. Site yönetimi adına sizlere teşekkür ediyorum. Yaptığınız bu kutsal görevde başarılar diliyorum.?Okutan: Bu röportaj ortamını benimle paylaştığınız için herkese ve kemal bey size ben teşekkür ederim. Her görev kutsal olduğu için bende herkese başarılar diler Allah a emanet olasınız.

Röportaj: Kemal ÇUMAN

İRTİBAT:

GSM: 0-505-519 84 30

e-posta: kemal.cuman@turktelekom.com.tr

Bu haber toplam 7914 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2021 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR