Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HAFTANIN KONUĞU: FEYZA BALTACI
05 Kasım 2009 Perşembe Saat 14:49
Ben Feyza Baltacı. 1988 Trabzon doğumluyum. Köyümüzdeki merkez cami eski imami İsmet Baltacı ve Mehmet Baltacı'nın torunu, Yusuf Baltacı'nın kızıyım

KTÜ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ FEYZA BALTACI İLE YAPILAN RÖPORTAJ

Yönetici: Üniversiteli genç kardeşlerimizin fikirlerini sitemiz aracılığıyla, değerli okurlarımızla paylaşmak istiyoruz. Konuğumuz KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi, sınıf öğretmenliği 3 ncü sınıf öğrencisi, Hemşehrimiz Feyza Baltacı. Söyleşimize başlamadan, kendinizi okuyucularımıza tanıtırmısınız?

Baltacı: Ben Feyza Baltacı. 1988 Trabzon doğumluyum. Köyümüzdeki merkez cami eski imami İsmet Baltacı ve Mehmet Baltacı'nın torunu, Yusuf Baltacı'nın kızıyım. Baltacılı mahallesindenim. Öğretim hayatım ilkokulu Trabzon Dumlupınar İlköğretim Okulunda Liseyi Kanuni Anadolu lisesinde tamamladım. Şuanda da öğretim hayatıma Fatih Eğitim Fakültesinde devam etmekteyim. Ailemin tek çocuğuyum: Babaannem dedemle birlikte yaşıyoruz. Sosyal bir insanım. Hayata farklı açılardan bakmayı seven biriyim Vaktimi arkadaşlarımla, ailemle, kitap okuyarak müzik dinleyerek geçirmeyi seviyorum.

Yönetici: Sayın Baltacı, KTÜ Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliğini okuyorsunuz. Neden öğretmenlik seçtiğinizi bize açıklarmısınız?

Baltacı: Bana göre öğretmenlik çok kutsal bir meslek. Çünkü yarının umutlarına bizler şekil vereceğiz. Toplumun iyi ya da kötü şekillenmesinde bana göre en büyük etkenlerden biri ilkokul öğretmenidir. Bir insanın karakteri bu çağda şekillenmeye başlar. Ve o yaştaki çocukların idolü öğretmenleridir. Şayet öğretmenleri iyi bir insan ve iyi bir eğitmense öğrencinin bütün hayatını etkileyecek yönlendirmeler yapacaktır. Mesela ben ilkokul öğretmenim Aliye hocamı hiç unutmadım ve bana kattıklarını asla unutmayacağım. Bir düşünsenize kim ilkokul öğretmenini hatırlamaz? Tabi iyi bir insansa iyi, kötüyse kötü ama mutlaka bir iz bırakmıştır… Ayrıca bayanların ilkokul öğretmenliği için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Çünkü çocuk ilk defa annesinden ayrılmıştır ve bayan bir öğretmen ona daha yakın gelecektir. ayrıca 3 ay tatili de unutmamak lazım: D (seçimimde etken olarak:D)


Yönetici: Geleceğin bir eğitimcisi olarak, sizce eğitimin önemi nedir? Eğitimin sadece okuma yazma ile bittiğini düşünen insanlar da var. Buna ne diyeceksiniz?

Baltacı: Eğitimi bilimsel olarak tanımladığımızda Kişide istendik davranışların yerleşmesi, olumsuz davranışların sonlandırılması amacıyla sürdürülen sistematik bir programdır. Mustafa Kemal Atatürk derki: Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı ve yüce bir toplum halinde yaşatır ya da onu köleliğe ve yoksulluğa iter. Böylesine sorumlu ve zor görevi ülkemizde örgün ve yaygın eğitim kurumları üstlenmiş durumdadır. Bunların içinde eğitimin temelini oluşturan, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan en fazla önem verilmesi gereken İlköğretim okullarıdır. Eğitim sadece okuma yazmaktan ibaret tabiî ki olamaz eğitimin gerçekleşmesi için bireyde öğretim gerçekleşmiş olmalı buda kalıcı izli davranış değişikliğidir. Eğitim aynı zamanda insanları geleceğe hazırlar düşünmeyi öğretir, hayatı nasıl yaşayacağı ve nasıl idame ettireceği konusunda yol gösterir. Ayrıca bilindiği üzere artık okumadan bir meslek sahibi olabilmek neredeyse imkânsız. Çocuklarımızı hayata ancak donanımlı bir eğitimle hazırlarız. Bir çiçeğe nasıl suyla hayat veriyorsak eğitimle bir çocuğu hayata hazırlamakta bunun gibidir.Yönetici: Sayın Baltacı, Türkiye’de eleştirilen bir başka konu, öğrencilerin yeteneklerinin zamanında belirlenememesi ve kendileri için uygun olan mesleğe yönlendirilememesi. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi alabilirmiyim?

Baltacı: Bu konudaki eleştirilere katılmamak mümkün değil. Fakat yeni sistem yani yapılandırıcı eğitim sisteminde öğrenciler merkezde. Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri daha ön planda tutuluyor .Öğretmen bire bir öğrenciyi tanımaya çalışıyor. Böylelikle öğrencinin yetenekleri keşfediliyor. Sistem daha çok yeni umarız meyvelerini verir ve öğrenciler başarılı olabilecekleri meslek dallarına yönlendirilirler. Ve ülkemiz için hayırlı olur.

Yönetici: Öğrencilik hayatınızda mutlaka sorunlarınız vardır. Burada sorunlarınızın neler olduğunu açıklarmısınız?

Baltacı: Sanırım üniversitelerdeki en büyük sorunlardan biri anti demokratik yönetim. Bir türlü demokrasiyi içimize sindiremeyişimiz, Eğitim ve öğrenim Anayasamızın 42. maddesi olmak üzere, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası insan hakları sözleşmeleri ile tanınıp güvence altına alınmıştır. Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Aynı ifade Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Ek 1. Protokolün 2. maddesinde yer almaktadır. Bura da Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz denilmektedir. Bu hüküm devlete iki tür sorumluluk yüklemektedir. Birincisi devlet eğitim hakkının gerçekleştirilmesi için gerekli koşulları sağlayacak ve hiçbir ayrım yapmadan herkesi eşit bir şekilde bu haktan yararlandıracaktır. Dolayısıyla eğitim hakkının her hangi bir şekilde engellenmesi bu hükmün ihlali sonucunu doğuracaktır. Devlete düşen ikinci sorumluluk, kendi dışında diğer bireyler tarafından da eğitim hakkının kullanılmasını engelleyen uygulamalara son verecek tedbirler almaktır. Bu noktada Türkiye’nin belli yörelerinde töre ya da inanç nedeniyle çocuklarını okullara göndermeyen aileler sorunu devletin bu kapsamda sorumluluk alanına girmektedir.

Diğer bir konu ise; Üniversite sonrasın da istihdam. Her yıl yüzlerce gencimiz üniversite mezunu oluyor ama maalesef boş geziyor. İstihdam alanlarının yaratılması lazım.

Yönetici: Sayın Baltacı, Köylerimizdeki üniversite okuyan öğrenci sayımız sizce yeterlimi? Ayrıca köylerimizdeki sorunlarımızla ilgili söylemek istediğin bir şeyler varmı?

Baltacı: Tabi ki yeterli değil keşke köyümüzün bütün gençleri üniversite okuyabilse .Elbette üniversiteyi bitirmek yeterli değil, kişi kendini geliştirmek için çaba harcamalı. Ayrıca köylerimiz adına yeni kurulan derneğimizin eğitim konusunda çalışmalar yapmasını istiyorum. Özellikle burs verme konusunda çalışmalar yaparak öğrencilere bir nebze de olsa ekonomik katkı sağlaması, öğrenci arkadaşlarımıza, moral motivasyonu daha iyi sağlayacak diye düşünüyorum. Köylerimizin mutlaka sorunları vardır. Kısaca yol,su,elektrik gibi sorunlar var ama ben köylerimizin ve yaylalarımızın en büyük sorununun çöp sorunu olduğunu düşünüyorum. Çöpler gelişi güzel her tarafa atılmakta, bu da sağlığımızı birinci derecede etkilemektedir. Özellikle muhtarlarımız bu konuyu çözmeleri konusunda çalışmalar yapmalılar. Ayrıca köylülerimizi bu konuda daha duyarlı olmaları konusunda eğitici seminerler ve broşürler dağıtılması lazım.

Yönetici: Sitemiz, Yeşilalan ve Baltacılı köylülerini bir araya getirerek dayanışmayı ve kaynaşmayı sağlamak için çalışmaktadır. Yayın politikamızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Baltacı: Öncelikle böyle bir site olduğu için çok mutluyum .Trabzon da olmama rağmen köye fazla gidemediğimden köyden de bihaberdim açıkçası sitemiz sayesinde köyümü ve köyümün insanlarını tanıdım. Arkadaşlar edindim. Tabi ki site daha renkli ve daha cazip halede getirilebilir. Onun dışında her şey çok güzel .Emeği geçenlere, şahsım ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim.

Yönetici: Sayın Baltacı, son olarak köylülerimize bir mesajınız varmı?

Baltacı: Klasik olacak ama büyülerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinde öperim .herkese Allahtan sağlık ve afiyet dilerim.

Yönetici: Gençlerimizle ilgili çalışmalarımız devam edecek. Öğrencilerimize bir örnek olduğunuzu düşünüyorum. Güzel bir söyleşi oldu. Okuyucularımıza kendinizi tanıtarak fikirlerinizi paylaştınız. Bize zaman ayırdığınız için size teşekkür ederim. Okulunuzdaki derslerinize başarılar dilerim.

Baltacı: Sağ olun . Bana bu söyleşi imkânını verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Sitenizdeki yeni gelişmeleri bekleyeceğim.

Röportajlar: Kemal ÇUMAN

 e-posta: bilgi6161@gmail.com

Bu haber toplam 10327 defa okundu.
BAŞARILAR
d.ali baltacı
okuluna ve hayadına başarılar allah daha sağlıklı günlerversin ve başarının devamını versin allah size kolaylık lar versin allah yolunuzu acık etsin
28 Ocak 2011 Cuma Saat 01:26
başarılar
şaban baltacı
marhabalar ben şaban baltacı başarılar dilerim ayrıca çaykaradan okumuş sayısı fazla olması bizi memnun eder
18 Ocak 2010 Pazartesi Saat 15:15
Sevgili öğretmenim.
Hurşit Ziya BALTACI
Seni bir sefer gördüm. Şimdi daha iyi tanıdım. Kutsal hedefinde sana başarılar diliyorum. Bu Milletin ve devletin szilere ihtiyacı var. Çabuk yetişin kuzum.
Seni yürekten kutluyorum torunum, yiğenim, yüreğim canım evladım.
Allah yar ve yardımcın olsun.
Abime, yengeme, babana ve annene selamlar.
Hadi güzel öğretmenim. Güzel ve tatlı öğrencilerin seni bekliyor.
Saygılarımla öğretmenim.
Hurşit Ziya BALTACI
Gölbaşı - Ankara
0532 310 36 82
15 Ocak 2010 Cuma Saat 22:43
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2021 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR