Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Celalettin AKÇADOĞAN
celalettinakcadogan@hotmail.co
İnançlarımıza sahip çıkmak
07 Ocak 2011 Cuma Saat 21:27

Değerli Dostlar:

Bundan böyle her hafta Cuma sohbetleri adı altında buluşarak; gerek güncel gerekse tarihsel olaylara dinimizin nasıl baktığını Peygamberimizin benzer olaylara nasıl yaklaştığını Ayet Hadis ve yorumlarla sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yüce Rabbimiz, on dört asır önce, alemlere rahmet olarak gönderdiği son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) aracılığıyla İslam dini'ni bütün insanlığa tebliğ etti. Allah'ın varlığına iman etmek, O'nun birliğini kabul etmek, O'na hiçbir şeyi ortak koşmamak ve yalnızca O'na ibadet etmeyi biz Müslümanlara vazife kıldırdı, Bu minvalde: Hayatın bir imtihan olduğunu bilerek Yaşamayı önemsemek, Emri bil marufu yapıp nehyinden sakınmak İslamiyet'in emridir. Bunun yanında gelenek görenek ananevi ve Görgü kurallarına sahip çıkmak, hem insan olmamızın bir gerekliliği, hem de birlikteliğimizin kaçınılmaz tezahürüdür.

Selamlaşmak, affedici olmak, izin almaksızın başkasının evine girmemek, yeme ve içmemizde haram ve helal sınırını gözetmek, harcamalarımızda aşırılığa kaçmamak, yemekten önce ve sonra ellerimizi yıkamak, gıybet etmemek, yetimlere muhtaçlara yardım etmek, ana babaya akrabalara iyilikte bulunmak, sokakta yürürken bakışlarımızla, davranışlarımızla insanlara rahatsızlık vermemek, Müslüman kardeşlerimize güler yüz göstermenin bile sadaka olduğunu bilerek, güler yüzlü olmak, ve daha nice sayamadığım insani ve İslami güzellikler Rabbimin Peygambeirmiz (s.a.v) tarafın dan bizlere iletilen ilahi mesaj, aynı zamanda insanlığı hakka ve hakikate, adalete, bilgiye ve hikmete götüren güzel ahlaka davet eden bir yol ve üsluptur.

Dinimizin Bu evrensel çağrısıdır ki kısa sürede bütün dünyada, insanların yüreklerinde yankı buldu . Öyle ki, bir kişinin tebliği ile başlayan İslam, kısa zamanda dünyanın en hızlı yayılan ve insanları, şefkatli kucağına çeken bir din haline geldi. Daha bir asır geçmeden Asya'dan Kuzey Afrika'ya, Atlas Okyanusu'ndan Çin Seddi'ne kadar insanlar, İslam'la şereflendiler. İslamiyet'in bu gücünü hazm edemeyen şer güçler ilerleyişin önüne geçmek ve insanların kalplerini İslam'a açmalarını engellemek için her türlü yola başvurdular ve vurmaya da devam ediyor ve edeceklerdir. Lakin şunu çok iyi biliyoruz ki buna muvaffak olamayacaklar Nitekim Ayeti kerimede Hak teala "Bugün dininizi, sizin için kemale erdirdim, size verdiğim nimetimi tamamladım ve size, din olarak yalnızca İslam'ı seçtim''. Ayeti Kerimeden anlaşılacağı üzere Müslümanların korkmasına başka yol aramalarına gerek yoktur. Çünkü karşılarındaki gerçek inanmış Müslümanlar; tevhit, adalet, takva ve kendine güven; zulme, şirke, küfre ve haksızlığa karşı koyma gibi değerleri bünyesinde barındıran yüce bir dine mensup kimselerdir.

Evet Değerli dostlar:

Tarihte olduğu gibi günümüzde de gerek içte ve gerekse dışta ki aynı şer güçler, İslam'ı, çıkarları ve egemenlikleri karşısında en büyük engel gördükleri için insanlarımızı bu dinden koparmak amacıyla planlı ve organize bir şekilde çalışmaktadırlar.

Özellikle etnik ayrımcılıktan, mezhep farklılıklarından, yaşanan bazı ekonomik ve siyasi sıkıntılardan ve hatta deprem, sel, kıtlık ve benzeri afetlerden yararlanarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin imanını çalmaya çalışmaktadırlar. Bu faaliyetlerinde, özellikle dini bilgisi zayıf, ailesi ve çevresiyle çeşitli sorunlar yaşayan insanlarımız, bu tür odakların öncelikli hedefi olmaktadır.Sürdürülen bütün bu çabaların da başarısızlıkla neticelendiğine inancım tamdır.

Ancak bu konuda, biz Müslümanlara önemli görevler düşmektedir. Öncelikle dinimizin değerini bilmeliyiz. Başta tevhit inancı olmak üzere İslam'ın iman, ibadet ve ahlak esaslarına sıkı sıkıya sarılmalıyız. Çocuklarımıza ve gençlerimize inanç ve değerlerimizi öğretmeliyiz. Birbirimizle olan ilişkilerimizde kişisel menfaatleri ve geçici dünyevi arzuları değil; adaleti, sevgiyi, hoşgörüyü ve yardımlaşmayı esas almalıyız. Nitekim sevgili peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde: "Müslüman, elinden ve dilinden başkalarının güvende olduğu kişidir''

Biz Müslümanlara düşen görev Dinimize vatanımıza ve manevi değerlerimize sahip çıkmaktır vesselam!!!

 

Celalettin AKÇADOĞAN

celalettinakcadogan@hotmail.com

akcadoganc@mynet.com

Bu makale toplam 1710 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR