Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Celalettin AKÇADOĞAN
celalettinakcadogan@hotmail.co
En Büyük Alevi Benim
05 Aralık 2011 Pazartesi Saat 09:57

Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicretinin gerçekleştiği ve rahmet peygamberinin ''Allah'ın ayı'' olarak nitelendirdiği Muharrem ayının idrak etmiş bulunmaktayız bu vesile ile Muharrem ayının İslam dünyasına ve bütün insanlığa hayırlar ve bereketler getirmesini Yüce Mevladan niyazderim.

Hicret: ''Allah'a ve O'nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi, dostluğa, kardeşliğe, medeniyete, ilme ve irfana açılanTağuti rejimleri; ortatan kaldırmayı hedefleyen insanları, Allah’ın istediği gibi yaşamayı ve yaşatmayı hedefleyen, Allah’ın mesajının insanlara ulaşmasına yardımcı olan kutsal bir yolculuğun hikayesidir.

Bu tarih yatağında, tağutlar, -yani (Allah’a karşı olan her şey)- hiçbir zaman inananları rahat bırakmamış ve her iki taraf arasında sürekli bir mücadele olmuştur. Tebliğ-işkence mücadelesi… Bu mücadele, Hak-bâtıl mücadelesi, Peygamber-tağut çatışması, Allah’ın nizamını isteyenlerle, tağutlar nizamını arzulayanlar arasındaki sonsuz ve Kıyamet’e dek sürecek olan kavgalar....

Allah’ın arzuladığı şekilde yaşamak için insanoğlunun geçmişi, yani tarihi çok iyi bilip değerlendirmesi, yorumlaması lazımdır. Bunun en güzel yorumunu da Kur’an ve onun takipçisi Hz. Muhammed (sas) yapmıştır. Bu minvalde Aşureyi Hicreti, Kerbelayı, Muaviyeyi ve Yezidleri Çokk iyi anlamalı ve tahlil etmeliyiz. Şayet iyi anlamayıp değerlendirmezsek ozaman kamplaşmalara ve ötekileştirmelere zemin hazırlamış oluruz. İnananlar olarak istemesek de bunun hesabını bişekilde ağır ödedik ve öderiz.

Hz. Hüseyin'in de aralarında bulunduğu 70 kişinin Kerbela'da şehit edilmesiyle milletimiz başta olmak üzere mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, bütün Müslümanların asırlardır dinmeyen ortak acısı iken Kerbela ve Aleviliği ne ettiği belirsiz kişilere bırakamayız. İslam literatüründeki bu ve benzeri olayları bize anlatmayan veya taraflı anlatanlar utansın.

Soruyorum Size Biz Suni Müslümanlara: Kerbela'da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşlarını, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıklar karşısındaki onurlu mücadelelerini ve bedelinin de başını kesilerek ödemesini kaçta kacımız biliyoruz ve çoçuklarımıza öğretiyoruz. Demek oluyorki bizim Müslümanlığımız hala gelenekci bir müslümanlık. Neticede şahsen Ben Peygamberimizin damatı, İlmin Kapısı olan Dördüncü büyük Halife Hz.. Aliyi çokseviyorum ve Bu anlayışla enbüyük Alevibenim.

Değerli Dostlar

Sizlere İslam literatüründe başlıklar halinde Aşure ayında yaşanan bazı hadiseleri hatırlatmak istedim ki çoçuklarınıza aşure ayı nedir dediklerinde Aklımıza kalıpta söyleye bileceğimiz birkaç şey olsun. Bugüne "Âşura" denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir.

Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:
1. Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.
3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.
4. Hz. Âdem'in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.
5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.
6. Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.
7. Hz. Davud'un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.
8. Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.
9. Hz. Yakub'un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.(2)
Hz. Âişe'nın belirttiğine göre, Kabe'nin örtüsü daha önceleri Âşura gününde değiştirilirdi.

İşte böylesine mânalı ve kudsî hâdiselerin yıldönümü olan bu mübarek gün ve geceler, Saadet Asrından beri Müslümanlarca hep kutlana gelmiştir. Bugünlerde ibadet için daha çok zaman ayırmışlar, başka günlere nisbetle daha fazla hayır hasenatta bulunmuşlardır. Çünkü, Cenab-ı Hakkın bugünlerde yapılan ibadetleri, edilen tevbeleri kabul edeceğine dair hadisler de mevcuttur.

Şehitlerin efendisi İmam Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Şu bir gerçektirki Şehitler mükâfatını almış en yüce mertebelere ulaşmıştır. Yüce Allah'ın da zalimlere hak ettikleri cezayı en âdil bir şekilde vereceğinden de şüphem yoktur. Her mü'min bu olaya(Kerbela) üzülür, ancak itidalini ve soğukkanlılığını kaybetmez. Duyguları yanlışlara ve taşkınlıklara götürmez. Çünkü meydana gelen bütün olaylar ezelî takdirin bir hükmüdür. Bu açıdan bunu bir "yas merasimi" haline dönüştürmek ehli-i sünnetin itikat ve inancına da aykırıdır.

Bu duygularla İnananların Hicri yılbaşını tebrik eder, Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir ay olmasını Yüce Mevladan niyaz ederim..

Bu makale toplam 2422 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR