Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Celalettin AKÇADOĞAN
celalettinakcadogan@hotmail.co
İftara Başlarken
21 Temmuz 2012 Cumartesi Saat 08:38

Kul ile Yüce Yaratan arasındaki muhabbetin doruğa ulaştığı, Rahmet, bereket, huzur, mağfiret ve duygu yüklü havası ile; hikmet dolu sahurlarıyla, şükür ve paylaşımın zirveye ulaştığı iftar sofralarıyla, ibadetin coşkuya dönüştüğü teravihleriyle hayatımıza ayrı bir derinlik ve zenginlik kazandıran Ramazan ayını teneffüs etmekteyiz.

“Ramazan, bir kültürdür, bir medeniyettir, bir dünya görüşüdür. Ramazan, İslâm’ın rahmetle yoğrulmuş adaletini, bilgi ve hikmetle bütünleşmiş ahlâkını bütün insanlığa gösteren bir rahmet ve bağışlanma ayıdır.”

Kul, oruçta Rabbi ile adeta baş başadır. “İnsanoğlunun yaptığı her şey kendisi içindir. Oruç müstesna. O benim içindir ve onun mükâfatını ben vereceğim…”   (Buhârî , Savm) kudsî hadisi ile orucun manevî karşılığına dikkat çekilmiştir.

İnsanı gayri meşru istek ve arzularına esir olmaktan koruyan bir iksirdir oruç.  Oruç, bizleri maddi zevk ve şehvetler peşinde koşmaktan alıkoyan bir ilaç gibidir. Gerçekten şuurlu ve şartlarına riayet edilerek tutulan oruç, kişiyi kötülüklere karşı koruyan bir kalkandır. Oruçlu kimse kavgalara, çirkinliklere, kötü sözlere,  günah ve isyanlara karşı iç alemini kapatmıştır. Onun sadece midesi değil aynı zamanda dili, eli, gözü, gönlü, bütün uzuvları bu tür olumsuzluklara karşı iftarı olmayan bir oruçtadır. Onun dilinin iftarı, güzel sözdür; gönlünün iftarı, güzel duygulardır; elinin iftarı, onu hayırlı işlerde kullanmaktır; gözünün iftarı, güzelliklere bakarak Yüce Rabbinin kudret ve kuvvetini anlamaktır. Aklının iftarı, insanlığa huzur verecek bilgi ve düşünceler üretmektir.

Değerli Dostlar

Dileriz ki:  Bu ramazan

Bir eğlence, şatafat ve gösteriye, gösterişli iftar programlarına, ihtişamlı davetlere karnaval ve festival haline, israf sofralarına dönüşmez. Zira son yıllarda özellikle şehirlerde gerek otel ve gerekse birçok mekânlarda hazırlanan iftar sofraları kendi içinde israfı ve gösterişi barındırmaktadır. Sınıf ve itibar esasına dayalı, bu tür sözüm ona iftar sofraları islamla bağdaşmamaktadır.


Hanelerimizi ve gönüllerimizi orucu bizimle idrak eden herkese açık tutalım…
Ne zenginlik müminler arasında bir statüdür, ne de fakirlik ve yoksulluk sofralarımızı kendileriyle  paylaşmadığımız ayrı bir sınıfıtır., İftar çadırlarının gayesinin dışına çıkarılmasına izin vermeyelim. Özellikle bu gibi toplumsallaşmalar reklâma, tanıtıma ve gösteri aracına dönüştürülmemelidir.

Geliniz bu Ramazanda gerek kamu ve özel kuruluşları gerekse ticarî kuruluşlar olarak toplu iftarlarımızı çalışanlarımızla beraber yapalım. Çalışanlarla, işçilerle, memurlarla ve emekçilerle, iş sahiplerinin, patronların, amirlerin ayrı dünyaların insanı olmadıklarını Ramazan dolayısıyla gösterelim.

Çalışanların emeği ile patronlara iftar vermeyelim. Genelde görülen eksiklik bu minvaldedir. Çalışanlarına iftarı çok gören, aynı masada oturmayı kendilerine zül gören yönetiçiler istemiyoruz.  Özellikle belirmek isterim ki, yanında beraber çalışanın derdiyle dertlenmeyen, emeğine ve fikrine saygı gösteremeyenler, İnsan  onuruna yaraşır bir hayat istemeyen, Adil bir gelir dağılımı istemeyen, Hakça paylaşımı çok gören, Güvenceli bir çalışmayı talep etmeyenler,


Adaletsizliğinin son bulmasını arzulamayanlar,
sırf desinler diye Ramazan paketi yapıp dağıtıyorsa İslâm’ın infak anlayışını anlamamış demektir. Mağduriyetin sadece bir gıda paketiyle veya iftar programlarıyla giderileceğini düşünüyorlarsa çok aldanıyorlar bu olsa olsa, İslâm’ı anlamamak ve gerektiği gibi yaşamamak demektir. Geliniz, bizler Ramazan ayını değil, Ramazan ayı bizleri değiştirsin

Bu vesile ile gerek yaz Kur’an Kurslarında fedakarca çocuklarımıza yüce Kitabımızı ve dinimizi öğreten, halkımızın Ramazan Ayını daha verimli ve bilinçli geçirmesi için elinden gelen her türlü fedakarlığı gösteren meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunar   milletimizin ve tüm İslam aleminin Ramazan ayını en kalbi duygularımla tebrik ederim  20/07/2012

Celalettin AKÇADOĞAN

DİN Bir Sen Trabzon İl Başkanı

5336987787

Bu makale toplam 2457 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR