Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Celalettin AKÇADOĞAN
celalettinakcadogan@hotmail.co
Davamı? Tavamı?
28 Şubat 2011 Pazartesi Saat 20:05

Demokratik ve sosyal hukuk Devleti olmanın en belirgin göstergelerinden biride örgütlenme özgürlüğüdür. Hedefe daha çabuk ulaşılması, beklentilerin gerçekleştirilmesi ve ihtiyaçların giderilebilmesi  için olmazsa olmazıdır. Haksızlıklar karşısında duyarsız kalmamanın , dayatmalar karşısında sessiz durmamanın, zorbalıklar karşısında sorgusuz sualsiz itaatin olmamasının, hukuk dışı uygulamalar karşısında boyun eğmemenin adıdır sivil örgütlenme ve itaatsizlik. 

Bu düşünceyi bizler İslam peygamberinin yaşantısından ve uygulamalarından aldık. Beki, Yüce resulümüz ne yaptı ve ne buyurdu?  Dünyadaki  ilk sivil örgüt olan  ve haksızlıklara karşı duran güçsüzlerin,  kimsesizlerin, kadın ,çoluk çocukların haklarını koruyan Hilfulfudula (erdemliler hareketi)  üye olmadı mı? Bizlere  Bir yerde zulüm haksızlık, yanlışlık gördünüz mü; ‘ Önce elinizle, sonra dilinizle bunlarla da düzeltemezseniz kalbinizle buğz ederek düzeltmeye çalışın demedi mi?

Hal böyle iken  sizlere soruyorum,  Sevgili dostlar:  12-13Şubat 2011 Tarihinde yapılan Diyanet Sen  Genel kongresindeki  fiili uygulamaları ve söylemleri  Hilfulfudulun (erdemliler hareketi) neresine koyacaksınız.

Diyanet-Sen’i 45 binlere getiren din görevlilerini yok sayarak büyük bir vefasızlık  örneği  göstermiyor mu? Hala Ahmet YILDIZ’ın  mirası yenilerek  kaynaklar bir bir tüketilmiyor mu?

Genelde sayılarının çokluğu ile övünen Diyanet SEN, Genel kuruluna Diyanet İşleri Başkanlığından ve Vakıflar Genel Müdürlüğün den hiçbir yetkilinin katılmamış olmasını ne ile izah edecek. Bu görüntü sendikanın teşkilat nezdinde de etkisiz olduğu gerçekliğini bir kez daha ortaya çıkarmıyor mu? Taşrada üye toplamak için kullandıkları iktidar partisinden dahi, genel kurula kimsenin katılmaması Diyanet-Sen’in sendikal manada içi boş bir yığın haline geldiğinin ispatı değil mi?

 Sendikacılık vizyon, geleceğe ilişkin öngörü, ahde vefa, ehliyet ve liyakat gerektirir. Geçici menfaat için, pastadan pay kapmak adına birbirlerini hiçe sayan, , karşılarına çıkan aday listelerini hazmedemeyerek kavga yapacak kadar cüretlik gösteren, ötekileştirmekten çekinmeden tek derdi yeniden seçilmek olanlar bu camiaya ne verebilir, hangi derde çare üretebilir, düşünmek lazım. Şimdi Genel kurula katılan Şube başkanı, İl temsilcileri ve delegeler başta olmak  üzere tüm camiaya soruyorum.

 45 Bin Üyesi bulunan diyanet Sen Şu soru ve sorunların neresinde?

 • Üyelerin Hac  ve Umre Meselesini Çözdü mü? Hala hac ve Umreye torpilliler mi gidiyor yoksa Hak eden mi?
 • Personele ve ailelerine  Hac ve Umrede indirim sağlandı mı?
 • Camilerin Dernek, vakıf ve yöneticilerle olan sorunlarına bir çözüm getirdi mi?
 • Görevlilerin Her hafta camilerden yaptıkları, dilencilik (para toplama) işine çözüm getirdi mi? Yoksa kaderlerine mi derk edildi. Neticede para toplamayan görevliler hakkında müftülüklerce soruşturma yapılarak mağdur ediliyor.
 • Bolca övünülen Teşkilat yasasında ilahiyat dışında dört yıllık fakülteyi bitirenlerin Ek gösterge mağduriyetleri giderildi mi?
 • Özerk diyanet Seçilmiş Başkan sloganıyla yola çıkanlara ne oldu. Nasıl bir çalışma yapıldı ilgilenen var mı?
 • Diyanet Akademisi lafta mı kaldı?
 • Alevilik ve Kürt realitesi hakkında ne gibi çalışma yapıldı duyanınız var mı?
 • Yaz kuran Kurslarında hala 15 talebe bulma zorunluluğu var  çözüm bulundu mu? Oysaki ilk öğretimde 8 kişiyi bulan bir sınıf açabiliyor
 • Bayram günlerin de herkes tatile giderken siz İmamlar mesaide olduğunuz halde mesai ücreti alıyor musunuz yoksa herkes gibi tatil hakkınızı mı kullanıyorsunuz.?
 •  4B liler ek ders ücreti aldılar mı? (öğretmenler alıyor)
 • D.İ.B’ıca yapılan etkinlik ve Şuaralarda neden sendikadan temsilci çağrılmıyor sorgulandı mı?
 • Diyanet vakfı seçimlerinde din görevlileri neden yer almıyor soruldu mu?

Daha bir çok soru ve sorunlar. İnanın bende kongrede idim bunların hiçbiri sorulmadı sorgulanmadı ve dillendirilmedi.?  Lakin genel kongrede Merkez yöneticilerin teklifi ile eski parayla bir trilyonluk Kredi alma yetki isteği kabul edilerek pürüzsüz geçildi.

EVET SEVGİLİ DOSTLAR: Dava sendikacılığı yerine ‘TAVA’ sendikacılığı olan,  hedefleri seçilmek, yönetimin bir köşesinde yer bulmak olan zihniyetin bu ve benzeri dertleri olamaz. Boşuna camiamızı kandırmayalım. Tapanın dertleriyle dertlenmeyenler süslü laflar yaparak hak adalet ve eşitlikten bahsederek milleti kandırmasın. Haktan adaletten ve eşitlikten söz edenler uygulamayı kendileri yaparak temsil ettiklerine örnek olacaklar ki söyleyecek sözleri olabilsin. Bunların durumu bir siyasetçinin benzetmesine benzedi ‘Kağıttan kaplan’ Sessiz çoğunluk etkisiz yığınlık.

Bizler etkili, yetkili ve yeterince çoğunluk istiyoruz. Bunun içindir ki : Şartlar ne olursa olsun irade gösteren, mücadele azmi hiç bitmeyen, fikrini ve mücadelesine her zaman ve zeminde savunan, Karar alındımı arkasında duran, bedel ödemeyi göze alan, zoru görünce asla yamulmayan, cefakar vefakar ve ahde vefa gösteren dava adamları olarak mücadelemizi sürdürdük ve sürdüreceğiz. Bize inanan bize güvenen dostlarımızı yanımıza görmek istiyoruz. Gazamız mübarek olsun.

Celalettin AKÇADOĞAN

Bu makale toplam 3159 defa okundu.
Cami yaptırma
Mustafa TUNCER
Camilerde para toplanmayacaksa nerede toplanacak. Devlet cami mi yaptırıyor. Camileri vatandaş yaptırır ve bunun finansmanı da en iyi camilerden sağlanır. Sizin gibi değerli din görevlileri kalabalık cemaat olduğunda damardan girdiniz mi vatandaş hemen çözülüyor ve karşılığını veriyor. En doğru olan budur. Ha, devlet camileri yapsın derseniz ona sözüm yok. Ancak mevcut sistem bunu kaldırmıyor. Selamlar. Mustafa TUNCER Trabzon
23 Mart 2011 Çarşamba Saat 14:10
Hac Senoaryoları
Dursunbey AYDIN
1- Hacca Gidecek Müslümanların Diyanet-SEn'e üye olma zorunluluğu varmı?
2- Müslümanlar aileleriyle Hacca gidecek olsalar az ücret ödemeleri için Diyanet Personeli olma zorunluluğu varmı?

ALLAH en hayırlısı ile mukaddes toprakları ziyaret etmeyi,feyzinden yararlanmayı Ümmedi Muhammed'e nasim eylesin.
02 Mart 2011 Çarşamba Saat 09:24
Yanındayız Paşkanum!
İsmail ŞAHİN
Başkan, sana orada hayır yok. Dediğim gibi alalım seni bu tarafa :) Vefasızların elinden nedir çektiğin. Yalnız şu "Alevi ve Kürt realitesi" mevzuuna takıldım. Dinde insanlar"kardeş" değil miydi? Bize ne adamın milliyetinden, mezhebinden? Lütfen, ayrımcılık yapmayalım. Tekrar geçmiş olsun.
01 Mart 2011 Salı Saat 21:54
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2019 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR